همه چیز درمورد تاریخچه‌ی کشور گرجستان

همه چیز در مورد تاریخچه کشور گرجستان

تاریخچه کشور گرجستان – گرجستان یکی از زیباترین و منحصر به فرد ترین کشورهای اروپایی است. این کشور زیبا از سمت غرب با دریای سیاه مرز مشترک دارد همسایه‌ی شمالی این کشور، روسیه و از سمت جنوب با دو کشور، ترکیه و ارمنستان مرز مشترک دارد. این کشور درجنوب شرقی با جمهوری آذربایجان مجاورت دارد. پایتخت کشور گرجستان تفلیس است و تفلیس این شهر زیبا از بزرگ‌ ترین شهرهای گرجستان است.

انسان‌هایی که ابتدا در گرجستان زندگی می‌کرده اند یک میلیون و هشتصد هزار سال پیش بودند. نخستین گروه از انسان‌هایی که در این کشور ساکن شدند به ” انسان گرجی ” موسوم هستند.

اسطورهای قدیمی در افسانه‌های قدیمی گرجی معتقد بودند که این سرزمین بهترین و زیباترین هدیه‌ی خدا بر روی زمین است و مردم لین سرزمین از این نعمت بهره مند شده اند.

کشور گرجستان را بهتر بشناسید

کشور گرجستان از زمان‌های قدیم کشوری سراسر آرامش حاصلخیزی اصالت و امنیت بوده است. این ویژگی منحصر به فرد کشور گرجستان است که آن را از سایر کشورهای اروپایی متمایز می کند هرچند که این کشور نسبت به وسعتی که دارد دارای جمعیت کمی است اما چون کشوری دارای آرامش است به انتخاب خوبی برای مهاجران تبدیل شده است.

در تاریخچه‌ی کشور گرجستان آمده است که این کشور بسیار حاصل خیز است پس این ویژگی یعنی مهاجر پذیربودن به خاطر وجود آب و هوایی خوب بوده است که از همان زمان های قدیم مورد توجه مهاجران قرار گرفت.

تاریخچه روابط ایران و گرجستان

تاریخچه کشور گرجستان – متاسفانه ارتباط گرجستان و ایران در دوران صفویه به بدترین شکل ممکن  انجام شد به طوری این دو کشور کهن و قدیمی دائماً در حال جنگ بودند. در زمان صفویه حملات زیادی به این کشور انجام شد به طوری که ارتش صفویه حدود ۲۳ حمله به کشور گرجستان داشت و در طی این حملات بسیاری از گرجی‌ها را قتل ‌عام کرد. اما این پایان کار نبود و بعد از این جنگ ها حدود ۳۰۰ هزار تن از بازماندگان مردم گرجستان به استان‌های قزوین، گیلان، مازندران ، گلستان ، اصفهان و شیراز تبعید شدند.

بعد از صفویان ، نادرشاه افشار نیز همین روند جنگ و درگیری را ادامه داد و به کشور گرجستان حمله کرد در طی این حملات که نادرشاه افشار سر داد، دست‌کم ۳۰ هزار گرجی را به قتل رساند و شمار زیادی از سربازان را به خراسان تبعید کرد. بعد از او نیز آقامحمدخان قاجار به شهر تفلیس بزرگترین شهر کشور گرجستان و پایتخت  این کشور حمله ور شد و مردم را به قتل رساند ‌.

مکان جغرافیایی گرجستان و جمعیت این کشور

تاریخچه‌ی کشور گرجستان نشان می‌دهد که این کشور زیبا در منتطقه‌ی اوراسیا (اوراسیا به سرزمینی گفته می‌شود که از اروپا تا آسیا امتداد داشته باشد) واقع شده است. همسایه‌ی غربی آن دریای سیاه ، یکی از معروف ترین دریاهایی که اغلب کشورهای اروپایی گرد آن هستند، هم‌چنین این کشور از سمت شمال با کشور روسیه بزرگ‌ترین کشور از نظر وسعت و از سمت جنوب با دو کشور ارمنستا ن وترکیه مه اتفاقاً همسایه‌های ایران نیز هستند مرز مشترک دارد. هم‌چنین کشور گرجستان مساحتی بالغ بر69 هزار و 700 کیلومتر دارد و می‌توان گفت کشوری تقریباً پهناور است.

سیاست و حکومت رایج در کشور گرجستان

حکومتی که در این کشور رواج دارد از نوع جمهوری متمرکز نیمه ریاستی و دموکراتیک است. می‌توان به این صورت تعبیر که فرد اول مملکت رئیس جمهور است و بعد از آن نخست وزیر در راس دولت قرار دارد. رئیس جمهور هر پنج سال یک‌بار توسط مردم انتخاب می‌شود. قانون گذاری توسط کابینه انجام می‌شود که رئیس کابینه نخست وزیر است که انتخاب او به این سمت (نخست وزیری) توسط رئیس جمهور انجام می‌شود. در تاریخچه‌ی کشور گرجستان آمده است که اعضای کابینه هر چهار سال یک‌بار انتخاب می‌شوند.

تقسیم بندی از نظر جمعیت

کشور گرجستان به 9 منطقه تقسیم می‌شود که این مناطق شامل ، یک شهر و دو جمهوری خود مختار است. این کشور دارای ۴٬۶۶۱٬۴۰۱ جمعیت می‌باشد که از این تعداد (۴۸٪)  آن را مردان و (۵۲٪) را زنان تشکیل داده اند . طبق آمارهایی که به دست آمده جمعیت زنان در این کشور رو به افزایش است و جالب است بدانید که نرخ رشد جمعیت در گرجستان از سال ۱۹۷۵ تا ۲۰۰۵ میلادی ، ۰٫۳- درصد بوده و نسبت مرگ و میر از زاد و ولد بسیار بیشتر بوده است که این نشان‌دهنده پیر شدن تدریجی جمعیت در این کشور است. در ضمن بر اساس آمار موجود ۱۹٪ از کل جمعیت کشور گرجستان زیر ۱۴ سال سن دارند و ۶۶٪ بین ۱۵ تا ۶۴ سال و ۱۵ ٪ بالای ۶۵ سال جمعیت این کشور را شکل می‌دهند.

تاریخچه کشور گرجستان /

اشتراک

نظرات خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *