SOP چیست و چه کاربردی دارد؟

در اینجا قصد داریم واژه SOP و نحوه نگارش SOP را به شما توضیح دهیم. این واژه مخفف شده کلمه انگلیسی Statement Of Purpose یا همان بیانیه ای از هدف است. شما در این نامه باید هدف و انگیزه خود از درخواست پذیرش برای اهداف تحصیلی در آینده را بیان کنید در حقیقت این یک نوع فرم برای درخواست تقاضای اپلای به دانشگاه‌های خارج از کشور است. از طریق این نامه افراد گزینش کننده می‌فهمند که چه کسی هستید چه توانایی هایی دارید و چه اهدافی را برای آینده تحصیلی خود پیش‌بینی می‌کنید و اصلاً چرا قصد ادامه تحصیل دارید و بر چه اساسی دانشگاه مقصد به عنوان مثال دانشگاه استرالیا را انتخاب کرده اید. می توان گفت درخواست SOP نوعی فرم مصاحبه به صورت غیر حضوری است، مصاحبه ای که برای دانشگاه‌هایی که در خارج از کشور است انجام می شود.

نام های دیگری برای وجود  SOP از قبیل  Cover Letter وجود دارد. این مدارک باید همراه با نگارش SOP نوشته شود و ضمیمه پرونده به دانشگاه مقصد فرستاده شود این نامه ها موفقیت شما را برای پذیرش در دانشگاه مورد نظر بیشتر می کند. تفاوت اضافی با رزومه نامه در این است که در رزومه شما از سوابق گذشته خود سخن می گوید اما در این نامه اهدافی که برای آینده خود دارید را ذکر می کنید.

باید توجه داشته باشید که در نوشتن SOP هدفتان را از انتخاب دانشگاه و رشته خاص بیان کنید. سعی کنید مواردی که در این نامه ذکر می‌کنید منطقی و متقاعد کننده باشد، این کار به تأثیر گذاری بهتر هدف نامه شما منجر می‌شود

انگیزه نامه را با دقت زیاد نگارش کنید

برای نوشتن یک SOP خوب و مناسب چه کارهایی باید انجام دهیم؟
برای نوشتن SOP باید این نکته را بدانید که از کپی کردن بپرهیزید. سعی کنید خودتان هدف نامه‌ی خوب و تأثیرگذار بنویسید، این را بدانید که هر چه هدف و انگیزه ای که دارید را روشن تر بیان کنید، درصد پذیرش شما نیز بیش‌تر می‌شود.

متن SOP را به‌صورت محکم و قاطع بنویسید

در نگارش SOP دقت کنید که کاملاً خودتان را معرفی کنید، کوتاه گویی درباره خود نداشته باشید، تمامی علایق و هدف‌های خود را ذکر کنید حتی اگر از نظر شما کوچک جلوه کنند. با این کار تصور واضح‌تری از خودتان برای هیئت‌داوران مجسّم می‌کنید و یک گام به پذیرش نزدیک‌تر می‌شوید.

سعی کنید برای سؤالاتی که در ذهنتان نقشه بسته است پاسخی منطقی داشته باشید، مثلاً هدفتان از انتخاب این رشته چه بوده است؟ آیا از روی علاقه این انتخاب را کرده اید یا آینده‌ی شغلی خوبی برایش متصور بودید؟

نگارش SOP

نگارش SOP

در فرم SOP همه چیز را دقیق بیان کنید

فرم انگیزه نامه شما باید حاوی اطلاعات دقیق از فعالیت هایی که در گذشته داشته اید باشد. به فرض اگر در گذشته مشغول به فعالیتی بودید این فعالیت را با ذکر دقیق جزئیات بیان کنید. به مثال زیر توجه کنید:

” در دومین سال تحصیلم در دانشگاه در رشته‌ی مهندسی آب، به مدت یک سال در شرکتی که مربوط به سازه‌های آبی بود فعالیت داشتم و چند طرح که مربوط به ساخت و ساز سازه‌های آبی بود را ارائه کردم که طرح من در بین 10 طرح برتر قرار گرفت.”

توجه کنید که ذکر کردن مدت فعالیتی که داشته اید باعث می‌شود خواننده نسبت نوع نگارش SOP که شما طراحی کرده اید رویکرد متفاوتی داشته باشد. باید بدانید که ارائه‌ی دقیق آمار و ارقام و اطلاعات مربوط به رزومه‌ی شما تأثیر مستقیمی بر انتخاب و پذیرش شما در دانشگاه مربوطه دارد.

در نگارش فرم دقیق باشید

هر نکته‌­ای که در نوشتن SOP بیان می‌کنید باید کاملاً دقیق و شفاف باشد. نباید فکر کنید که فقط می‌توانید با استفاده از کلمات تأثیرگذار بر خواننده تأثیر مثبت بگذارید مهم‌ترین نکته دقیق و شفاف بودن اطلاعات در فرم انگیزه نامه است مثلاً فقط اینکه بگویید به این رشته علاقه داشتم و آن را انتخاب کردم کافی نیست باید علت علاقه مندی به این رشته را ذکر کنید.

رعایت دقت و صداقت در نگارش SOP بسیار اهمیت دارد

نظرات را بخوانید

نظرات خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *