نگارش توصیه نامه در کجا کاربرد دارد؟
فرض کنید قصد دارید برای شرکت و یا موسسه‌ای چه در خارج و چه در داخل کشور مدارک ارسال کنید. در این صورت بایداز یک منبع متبر برای تنظیم این مدارک استفاده کنید. مدیران و موسسان آن شرکت برای راستی آزمایی و بررسی صحت اطلاعات متقاضی از توصیه نامه یا رفرنس استفاده می کنند. حتی در مواقعی که برای دانشگاهی درخواست پذیرش می‌فرستید هم این اطلاعات لازم و ضروری است. بدین وسیله از وضعیت علمی دانشجو مطلع می‌شوند.

در حقیقت داشتن رفرنس و منبع تحصیلی و ارسال آن به دانشگاه‌های مقصد اصلی ترین شرط برای درخواست پذیرش است. در حقیقت این داشتن رفرنس تنها دلیل برای قبول درخواست شما نیست اما وجود آن کمک بزرگی به قبول پذیرش شما می‌کند.

نگارش توصیه نامه

نگارش توصیه نامه

برای نگارش توصیه نامه لازم نیست از قالب و فرمی خاص استفاده کنید.

این نامه به این موضوع اشاره دارد که فرد متقاضی دانش آموخته‌ی رشته خاص در مقطعی خاص دارای قابلیت های علمی و عملی قابل قبولی است. این موضوع نشان دهنده شناخت نسبی فرد توصیه کننده است و شما را به واحد دانشگاه مقصد توصیه می‌کند.

آیا داشتن توصیه نامه به معنای پذیرش صددرصدی است؟

همانطور که پیش تر ذکر شد، داشتن توصیه نامه نوعی توصیه به دانشگاه مورد تقاضا برای پذبرش شما است. باید این موضوع را بدانید که وجود این مدرک در کنار مدارک دیگر گامی مهم برای قبول درخواست از دانشگاه مقصد است؛ یعنی اگر حتی رفرنس یا منبع توصیه نداشته باشید، امکان پذیرش شما وجود دارد.

توصیه نامه هایی که برای دانشگاه های مختلف ارسال می شوند متفاوت هستند؟
توصیه نامه ها برای اپلای در هر دانشگاهی ضروری است، حالا چه این دانشگاه جز بهترین های جهان باشد و چه جز دانشگاه های متوسط در دنیا باشد؛ اما دقت کنید که از عنوان مشخصی برای برای توصیه نامه هایی که می‌نویسید انتخاب کنید، با این کار اعتماد دانشگاه مقصد به شما جلب می‌شود.

داشتن توصیه نامه

داشتن توصیه نامه

دقت کنید که توصیه نامه برای چه بخشی می خواهید

آیا توصیه نامه شیوه نگارشی خاصی دارد؟

همانطور که در قسمت‌های قبل گفته شد، توصیه نامه شبیه نوعی بیانیه هدف است و هیچ فرمت و شوه خاصی برای نگارش آن وجود ندارد. قالب خاص و یا نوع فونت خاصی مدنظر نیست فقط کافی است بدون غلط گرامری و غلط املایی نگارش را انجام دهید. هرچند که نگارش توصیه نامه ها نکته خاصی ندارد اما در نگارش حتما باید به این نکات ساده توجه کنید:

1-   توصیه نامه طولانی نباشد: برای نگارش توصیه‌ نامه‌ها نیازی نیست که متن طولانی بنویسیید. هر چه متن کوتاه تر باشد و مفهوم را دقیق تر برساند بیش‌تر مورد پسند قرار می گیرد.

2-   به هیچ وجه اشکال گرامری در متن نداشته باشید: قرار است که شما در دانشگاهی خارج از کشور تحصیل کنید، اگر در نگارش دچار غلط املایی و یا گرامری شوید قطعا شانس پذیرش شماخیلی کم می شود. داشتن غلط املایی و گرامری بدین معنا است که شما به زبان خارجه مسلط نیستید، این امر تاثیر منفی در پذیرش شما دارد.

3-   تا جایی که می توانید از رنگارنگ کردن متن نوشته خودداری کنید: هر چه توصیه نامه ساده تر باشد بیش تر جلب توجه می کند. نیازی نیست که متن نوشته را با رنگ های مختلف هایلایت کنید. تمرکز خودتان را بیش تر روی نگارش صحیح و اصولی بگذارید.

معرفی نامه

معرفی نامه

معرفی نامه باید کوتاه دقیق و در عین حال کامل باشد.

چه توصیه‌نامه ای بهتر است؟

اگر می‌خواهید یک معرفی نامه برای دانشگاه بفرستید بهتر است این معرفی نامه را استادی که کاملاً به شما اشراف دارد توصیه کند. چون این شخص از لحاظ تحصیلی و درسی به شما اشراف دارد؛ اما اگر قرار است برای شرکتی در خارج از کشور این نوع توصیه نامه‌ها را بفرستید باید از رئیس شرکت خود بخواهید که این معرفی‌نامه را به شما بدهد.

وقتی شما در شرکتی مشغول به کار هستید و یا با رئیس شرکت کتاب، مقاله و پروژه ارائه داده اید باید توصیه نامه از همین رئیس شرکت داشته باشید، این معرفی نامه به مراتب بهتر از معرفی نامه‌ای است که فرد دیگری به شما داده باشد. پس در معرفی نامه باید تلاش شود که فعالیت‌های علمی و پژوه های مرتبط را تهیه و برای دانشگاه یا موسسه موردنظر ارسال کنید.

نظرات را بخوانید

نظرات خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *