مجوز کار پرستاری در گرجستان

مجوز کار پرستاری در گرجستان

دریافت مجوز کار پرستاری در گرجستان از وزارت بهداشت این کشور شرایط خاصی دارد و با توجه به نوع مجوز، این پرستاران قادر خواهند بود در بخش های مختلفی مشغول به کار شوند. پرستاران در کشور گرجستان پس از پایان تحصیلات، اجازه دارند یک سال در این کشور بمانند و همزمان با گذراندن دوره های پرستاری پیشنهاد کاری دریافت کنند.

تا فرصت کافی داشته باشند برای دریافت مجوز کار پرستاری در گرجستان مدارک خود را به اداره مهاجرت و وزارت بهداشت این کشور ارائه کنند. به طور کلی مجوز کار پرستاری به افرادی اعطا می شود که دارای مدارک پرستاری زیر باشند. در ادامه به انواع مدارک پرستاری در گرجستان اشاره می‌کنیم.

انواع مدارک پرستاری در گرجستان که مجوز کار دریافت می کنند

مدارک پرستاری در کشور گرجستان به گروه های زیر تقسیم می شوند. پرستاران در کشور گرجستان می ‌توانند از برنامه های کمکی، در بخش بهداشت عمومی و بخش همیاری انجمن پرستاران گرجستان، برای دریافت پروانه پرستاری استفاده کنند.

·       مدرک RN

پرستارانی که دارای پروانه رسمی هستند و اصطلاحاً مدرک آن ها RN نامیده می شود. این پرستاران دارای مدرک کارشناسی چهار ساله هستند و می توانند در حوزه های مختلفی مانند زایمان، اورژانس، جراحی، روانشناسی، توانبخشی، آنکولوژی، بهداشت عمومی و حرفه‌ای و بخش اطفال مشغول به کار شوند.

·       مدرک NP

پرستاران متخصص که مدرک آن ها NP نامیده می شود و دارای مدرک کارشناسی ارشد در رشته پرستاری هستند. پرستاران NP معمولاً در بخش ‌هایی مانند بخش های تخصصی و مراقبت های اولیه، بخش NP اطفال و بزرگسالان و NP  بخش بیهوشی مشغول به کار هستند.

·       مدرک  LPN

کمک پرستار یا پرستار عملی مجاز که مدرک آن ها LPN نامیده می شود. پرستارانی که دارای این مدرک کمک پرستاری هستند، به مدت دو سال در دانشگاه ‌های معتبر تحصیل کرده اند و مدرک دو ساله دارند. این پرستاران می توانند پس از پایان تحصیل خود مانند سایر پرستاران دیگر پس از دریافت مجوز کار پرستاری در گرجستان در مراکز درمانی و بیمارستان ها مشغول به کار شوند.

انواع مدارک پرستاری در گرجستان

انواع مدارک پرستاری در گرجستان

مجوز کار پرستاری برای پرستاران CNA

مجوز پرستاری گرجستان به پرستاران CAN نیز پس از اتمام برنامه کمک پرستاری اعطا می ‌شود. این افراد دوره کمک پرستاری را تحت نظارت دولت سپری می کنند و پس از پایان دوره کمک پرستاری می‌ توانند برای دریافت گواهینامه و مجوز کار پرستاری در گرجستان از وزارت بهداشت درخواست مجوز کنند.

آیا نوع مجوز کار پرستاری بر دامنه عمل پرستاران در گرجستان تأثیر دارد؟

دامنه عمل پرستاران در کشور گرجستان با توجه به نوع مجوزی که دریافت کرده ‌اند متفاوت است. به طور مثال: وزارت بهداشت کشور گرجستان قوانین گیرانه ای را برای پرستاران دارای مدرک NP اعمال می‌کند.

این پرستاران تنها می ‌توانند تحت نظارت یک پزشک ناظر کار کنند و خودشان به تنهایی نمی توانند داروی خاصی را تجویز کنند؛ اما در مقابل افرادی که دارای مدرک کارشناسی علوم پرستاری یا BSN هستند، می ‌توانند نقش های بالاتری را در حرفه خود به عهده بگیرند. معمولاً به صورت سالانه این پرستاران بیش از ۲۰ هزار دلار دریافت می کنند.

سخن پایانی

دریافت مجوز کار پرستاری در گرجستان باید پس از پایان تحصیلات از طریق وزارت بهداشت این کشور صورت بگیرد. دانشجویان رشته پرستاری می توانند پس از پایان تحصیلات در بیمارستان ها و سازمان ‌های غیر دولتی و … به صورت رسمی مشغول به کار شوند.

رشته پرستاری در گرجستان یکی از مشاغل پر درآمد و محبوب است. به همین خاطر در طی سال های اخیر دانشجویان ایرانی بسیاری برای تحصیل پرستاری به کشور گرجستان مهاجرت کرده اند. با توجه به پایین آمدن نرخ بیکاری در گرجستان امکان پیدا کردن شغل مناسب در این کشور برای دانشجویان بین المللی فراهم آمده است.

اشتراک

نظرات خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *