شرایط تحصیل پزشکی در گرجستان

شرایط تحصیل پزشکی در گرجستان

رشته پزشکی که از رشته‌های تجصیلی پرطرفدار و البته بسیار سخت است، امروزه به خاطر بازار کار خوبی که دارد، بیشتر از قبل متقاضی دارد. افرادی که این رشته را برای ادامه تحصیل در دانشگاه انتخاب می‌کنند، باید رتبه خوبی را در آزمون ورودی به دست آورند. همانطور که می‌دانید کنکور در کشور ایران سدی برای ورود دانش‌آموزان به دانشگاه است و دانش‌آموزان برای حضور در دانشگاه‌‌های مختلف و اخذ مدرک از این دانشگاه‌ها باید از این سد عبور نمایند. شرایط پذیرش در دانشگاه‌‌های کشورهای مختلف، متفاوت است و دانشجویان با توجه به کشوری که در آن می‌خواهند به ادامه تحصیل بپردازند، باید شرایط ورود با آن دانشگاه را فراهم کنند. از آنجایی که کشور گرجستان امروزه برای رشته پزشکی شرایط راحتی‌تری را نسبت به دانشگاه‌‌های دیگر کشورها برای دانشجویان فراهم کرده، دانشجویان بسیاری از کشورهای مختلف برای ادامه تحصیل پزشکی به گرجستان مهاجرت می‌کنند. گرجستان دانشگاه‌‌‌های بی‌شماری دارد که در زمینه-های مختلف از جمله علوم پایه، پزشکی، علوم انسانی و … پذیرش دانشجو دارند. جالب است که هر کدام از این دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی نیز شرایط و قوانین خاص خود را برای پذیرش دارند. آگاهی از این شرایط برای افرادی که مایل به تحصیل در این کشور هستند، بسیار حائز اهمیت است. در این مقاله قصد داریم به شرایط تحصیل پزشکی در گرجستان بپردازیم.

آشنایی با کشور گرجستان

گرجستان کشوری زیبا و سرسبز در منطقه قفقاز اوراسیا است که بین آسیای غربی و اروپای شرقی واقع شده و جمعیتی بالغ بر 3 میلیون و 72 هزار نفر را در دل خود گنجانده است. این کشور هوایی خیلی سرد در زمستان و هوایی خیلی داغ و سوزان در تابستان دارد. پایتخت این کشور شهر تفلیس بوده و مذهب مردم گرجستان  مسیحیت ارتدکس و زبان رسمی مردم گرجی است. کارتولی علاوه بر قوم گرجی سایر اقلیت‌ها از جمله آذری، ارمنی و روسی نیز در این کشور زندگی و با گویش‌های محلی خود صحبت می‌کنند. کشور گرجستان با وجود این که کشوری اروپایی به حساب می‌آید؛ اما از نظر فرهنگ و آداب شباهت چندانی به غرب ندارد. این کشور از قدیمی‌ترین فرهنگ‌ها در جهان برخوردار است. آرامش و امنیت در این کشور برای دانشجویانی که قصد تحصیل در آن سوی مرزها را دارند، فراهم است.

 

 وضعیت تحصیلی در کشور گرجستان

همانطور که در بالا اشاره کردیم، گرجستان دارای دانشگاه‌‌‌های فراوانی است که در زمینه‌های مختلفی اعم از پزشکی، اقتصاد، جغرافیا، فلسفه و … دانشجو پذیرش می‌کنند. برخی از این دانشگاه‌‌‌ها علاوه بر جذب متقاضی گرجی از سایر ملیت‌ها نیز پذیرش دارند. یعنی دامنه فعالیت آن‌ها در سطح بین‌المللی است. بسیاری از این دانشگاه‌‌‌ها و موسسات آموزشی قدمتی تاریخی دارند و علاوه بر گرجی، دروس را به زبان انگلیسی نیز به دانشجویان ارائه می‌دهند.

این کشور با فراهم آوردن امکانات آموزشی مدرن و پیشرفته و همچنین بهره بردن از اساتیدی مجرب و متخصص توانسته سطح کیفی آموزشی را تا درصد بالایی ارتقا ببخشد به طوریکه امروزه دانشگاه‌‌‌های این کشور از سوی متقاضیان بین‌المللی بسیار مورد استقبال گرفته‌اند. بر اساس موسسات رتبه‌بندی از جمله کیو اس (QS) که هر ساله دانشگاه‌‌‌های دنیا را بر اساس پارامترهای مختلفی از جمله نسبت تعداد اعضای هیئت علمی به دانشجو، مقاله‌های انتشار یافته و امکانات آموزشی مورد ارزیابی و سنجش قرار می‌دهند، موسسات آموزشی گرجستان در بین هزاران دانشگاه از سرتاسر دنیا توانسته‌اند رتبه‌ای قابل قبول را به خود اختصاص دهند. دانشگاه‌‌های ایوان جاواخیشویلی دولتی تفلیس، ایلیا، علوم پزشکی تفلیس، دانشگاه بین‌المللی دریای سیاه و باتومی شوتا روستاولی از جمله دانشگاه‌‌های مطرح گرجستان هستند که در سطح بین‌المللی جایگاه مناسبی را به خود اختصاص داده‌اند.

 

شرایط تحصیل رشته های پزشکی در گرجستان

شرایط تحصیل رشته های پزشکی در گرجستان

دانش‌آموزان پس از گذراندن دوره دبیرستان و اخذ مدرک دیپلم خود را برای کنکور آماده می‌کنند؛ اما برخی از آنها در کنکور پزشکی قبول نمی‌شوند، از این رو عده‌ای به امید تحصیل در رشته پزشکی رهسپار کشورهای خارجی می‌شوند. انتخاب دانشگاه مناسب بسیار حائز اهمیت است، که گرجستان یکی از کشورهایست که دانش‌آموزان مشتاق تحصیل در آن هستند.

اما متقاضیان برای ورود به این دانشگاه‌‌ها بایستی شرایطی را فراهم کنند تا بتوانند وارد دانشگاه پزشکی گرجستان شوند. از مهمترین شرایط دانشگاه‌‌‌های این کشور می‌توان اشاره‌‌ای به موارد زیر نمود:

 • ارائه مدرک دیپلم

متقاضی برای ورود به دانشگاه‌‌‌های پزشکی گرجستان نیازی به آزمون ندارد، تنها می‌تواند با ارائه مدرک دیپلم درخواست خود را برای پذیرش ارسال نماید. متقاضی بایستی دارای مدرک دیپلم تجربی باشد و نمراتش در برخی از دروس همانند: زیست و شیمی بالا باشد.

 • مدرک زبان انگلیسی

در دانشگاه‌‌‌های بین‌المللی آموزش‌ها به زبان انگلیسی و گرجی به دانشجویان ارائه می‌گردد تا آن دسته از متقاضیان خارجی که به زبان گرجی تسلط ندارند، بتوانند از طریق زبان انگلیسی مشغول به تحصیل شوند. برای تحصیل در این دانشگاه‌‌ها داشتن مدرک آیلتس و یا تافل الزامی نیست؛ اما دانشگاه برای افرادی که به این زبان تسلط ندارند، کلاس‌های آموزشی 3 و یا 6 ماهه برگزار می‌کند تا بتوانند با شرکت در این کلاس‌ها، به زبان انگلیسی مسلط شوند.

 

مدارک مورد نیاز برای پذیرش در دانشگاه های پزشکی گرجستان

مدارک مورد نیاز برای پذیرش در دانشگاه‌‌‌ های پزشکی گرجستان

در صورتیکه شرایط تحصیل پزشکی در گرجستان برای متقاضی مهیا باشد، می‌تواند درخواست خود را به دانشگاه به صورت آنلاین ارسال نماید. البته برای این امر می‌بایست هزینه‌ای را نیز به حساب دانشگاه واریز کند تا درخواست وی مورد ارزیابی قرار گیرد. در غیر این صورت درخواست فرد بررسی نمی‌شود. در صورت پذیرش، مدارک زیر برای تکمیل ثبت‌نام از متقاضی درخواست می‌شود:

 • تکمیل فرم پذیرش؛
 • اسکن پاسپورت معتبر و کارت شناسایی به همراه ترجمه؛
 • ارائه ریزنمرات دیپلم به همراه ترجمه؛
 • گواهی عدم سو پیشینه؛
 • ارائه ویزای تحصیلی.

دانشگاه های معتبر پزشکی کشور گرجستان

دانشگاه‌‌های معتبر پزشکی کشور گرجستان

گرجستان طی چند سال اخیر همانند بسیاری از کشورهای دنیا، به گسترش و توسعه رشته پزشکی بسیار توجه نموده و با فراهم آوردن زیر ساخت‌های آموزشی لازم سعی کرده تا سطح کیفیت آموزشی را در دانشگاه‌های پزشکی ارتقا بخشد. دانشگاه‌‌های علوم پزشکی گرجستان برای آن دسته از متقاضیانی که تمایل دارند در آن سوی مرزها MBBS خود را بگیرند؛ می‌تواند انتخابی ایده‌آل باشند. از مهمترین دانشگاه‌‌های پزشکی این کشور می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دانشگاه علوم پزشکی تفلیس

این دانشگاه در سال 1918 راه اندازی شد و هم اکنون یکی از دانشگاه‌‌های مهم گرجستان است که علاوه بر پذیرش از داخل کشور از سایر ملیت‌ها نیز پذیرش دانشجو دارد. این دانشگاه مورد تایید کمسیون و فدراسیون‌های مهمی از جمله MCI، WHO، ECFMG، فدراسیون جهانی آموزش پزشکی و همچنین کمیسیون آموزش اروپا است. این دانشگاه حدود 10 هزار دانشجو دارد که در رشته‌های مختلفی مشغول به تحصیل هستند که از این تعداد 25 درصد دانشجوی خارجی هستند. در دانشگاه علوم پزشکی تفلیس رشته‌های مختلفی از جمله: پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، بهداشت عمومی و پرستاری به دانشجویان ارائه می‌گردد.

 • دانشگاه پزشکی اروپای شرقی (EEU)

این دانشگاه در سال 2012 در شهر تفلیس پایتخت گرجستان تاسیس شد و هم اکنون مورد تایید موسسات آموزش عالی معتبری همچون وزارت علوم و آموزش و پرورش گرجستان است. این دانشگاه از اساتید مجرب و امکانات به روز و مدرنی بهره می‌برد. دانشگاه EEU دارای دانشکده‌‌های داروسازی، دندانپزشکی و شفا است.

 • دانشگاه علوم پزشکی جئومدی

یکی دیگر از دانشگاه‌‌های مطرح گرجستان است که در زمینه پزشکی فعالیت می‌کند و از سرتاسر دنیا نیز پذیرش دانشجو دارد. این دانشگاه خود چهار دانشکده به نام‌های دانشکده پزشکی، دندانپزشکی، اقتصاد و مدیریت مراقبت‌های پزشکی و طب فیزیکی و توانبخشی را در بر گرفته است. از ویژگی‌های  این دانشگاه فراهم آوردن امکانات رفاهی و خوابگاه‌های مناسب برای دانشجویان بین‌المللی است.

 • دانشگاه پزشکی آمریکایی گرجستان

این دانشگاه در سال 2001 در پایتخت گرجستان یعنی شهر تفلیس تاسیس گردید. این دانشگاه از سوی وزارت آموزش و پرورش کشور گرجستان به رسمیت شناخته شده است و در جهان از اعتبار بالایی برخوردار است.

علاوه بر دانشگاه‌های مذکور، دانشگاه پزشکی تربیت مدرس اروپایی، دانشگاه پزشکی دولتی باتومی شوتا روستاولی، دانشگاه علوم پزشکی دیوید تویلدیانی، دانشگاه بین‌المللی پزشکی قفقاز و دانشگاه علوم پزشکی نیو ویژن از دیگر دانشگاه‌های مطرح در گرجستان هستند.

 

مزایای تحصیل رشته پزشکی در گرجستان

و اما اگر بخواهید بدانید که گرجستان دارای چه آیتم و یا مزایایست که موجب کشانده شدن متقاضی از سرتاسر دنیا شده است؟ باید بگوییم این کشور با داشتن مزایای زیر توانسته برای متقاضیان جذاب باشد:

 • یکی از مهمترین مزایای تحصیل در دانشگاه پزشکی گرجستان پایین بودن هزینه تحصیل و اقامت در این کشور است، با وجود این که موسسات آموزشی از کیفیت و سطح آموزشی بالایی برخوردار هستند؛ اما هزینه‌های پایین موجب شده تا تحصیل از هر نظر مقرون به صرفه باشد؛
 • توانایی کار حین تحصیل یکی دیگر از مزایای تحصیل پزشکی در این کشور است. این آیتم کمک می‌کند تا دانشجویان بتوانند بخشی از هزینه تحصیل خود را از این طریق جبران نمایند؛
 • بدون نیاز به کنکور و آزمون ورودی.

سخن پایانی

این روزها شاهد افزایش تحصیل دانش‌آموزان در رشته پزشکی دانشگاه‌‌های گرجستان هستیم، که دلیل این امر را هم می‌توان سختی پذیرش در کشورمان دانست. همانطور که می‌دانید تحصیل در رشته پزشکی برای دانش‌آموزان رویایی است که بسیاری با تلاش فراوان و گذشتن از سد کنکور آن را محقق می‌کنند؛ اما برای عده‌ای اینطور نیست؛ زیرا نمی‌توانند در کنکور قبول شوند، از این رو به کشورهایی می‌روند که پذیرش پزشکی در آنها آسانتر است که گرجستان نمونه‌ای از این کشورهاست.

از شرایط تحصیل پزشکی در گرجستان داشتن مدرک دیپلم است و نیازی به آزمون ورودی ندارد و این مسئله برای متقاضیان بسیار خوشایند است. فرد با برخورداری از مدرک دیپلم می‌تواند درخواست خود را برای پذیرفته شدن در دانشگاه‌های پزشکی گرجستان ارائه دهد. مسئولین دانشگاه نیز با بررسی و ارزیابی مدارک خواسته شده در صورتی که فرد صلاحیت‌های لازم را داشته باشد، دعوتنامه‌ای مبنی بر پذیرش برای وی ارسال می‌‌کنند.

اشتراک

نظرات خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *