شرایط تحصیل در گرجستان

شرایط تحصیل در گرجستان

گرجستان یکی از کشورهای منطقه قفقاز است. قرارگیری این کشور در دو قاره آسیا و اروپا، موقعیت جغرافیای خاصی به این منطقه بخشیده است. در حال حاضر دولت گرجستان در صف پیوستن به اتحادیه اروپا است. همین امر سبب شده افراد زیادی گرجستان را مقصد ادامه تحصیل یا کار خود قرار دهند. البته پایین بودن هزینه تحصیل و زندگی در این کشور نیز، دلیل دیگری است که سبب افزایش تعداد متقاضیان مهاجرت کاری و مهاجرت تحصیلی به گرجستان شده است.

تحصیل در گرجستان

نظام آموزشی حاکم بر گرجستان به گونه ای طراحی شده که آموزش کودکان از سن 6 سالگی آغاز می شود. تحصیلات در این کشور به دو دوره تقسیم می شود. دوره اول 6 ساله بوده و محدود به تحصیلات ابتدایی است. پس از آن نیز دانش آموز موظف است یک دوره سه ساله (یعنی از 12 تا 15 سالگی) را سپری کند. در گرجستان تحصیل تا سن 15 سالگی برای تمام افراد الزامی است. تحصیل تا پایه نهم در گرجستان کاملا رایگان است.

اگر فردی بخواهد تحصیل خود را در مقطع دبیرستان ادامه دهد، باید دوره سه ساله دیگر (یعنی 15 تا 18 سالگی ) را نیز سپری کند. پس از شرکت در آزمون پایان دوره، فرد موفق به دریافت مدرک دیپلم می شود.در گرجستان نیز مانند سایر کشورهای اروپایی، مدرسه از ماه سپتامبر آغاز و تا جوئن ادامه خواهد یافت.

شرایط لازم برای پذیرش در دانشگاه های گرجستان

اغلب متقاضیان تحصیل در گرجستان تمایل دارند برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی یا مقاطع بالاتر به این کشور مهاجرت کنند. مدرک معتبر زبان،اصلی ترین مدرک برای پذیرش از دانشگاه های گرجستان است. با این حال، اگر فردی تسلط کافی به زبان نداشته باشد، می تواند در این کشور زبان یاد بگیرد. اما این امر موجب طولانی شدن مدت زمان تحصیل خواهد شد.

در گام بعد برای پذیرش باید فرم درخواست آنلاین را پر کرده و و به همراه مدارک مورد نیاز ارسال نمایید. پذیرش دانشجو در گرجستان دردو نوبت (ماه مارش و ماه سپتامبر) انجام می شود. پس بهتر است در موعد مقرر برای ارسال مدارک اقدام کنید. توجه داشته بشایدکه مدارک تحصیل شما باید در کشور تایید شده باشند. زیرا تنها در این صورت امکان اریابی مدارک تحصیل شما در دانشگاه های گرجستان وجود دارد.

تحصیل در مقطع کارشناسی

اگر متقاضی تحصیل در گرجستان در مقطع کارشناسی هستید باید به این نکات توجه کنید: دوره کارشناسی در گرجستان 4 ساله بوده و اغلب درون به زبان روسی و گرجی تدریس می شود. توجه داشته باشد که دروست بسیار کمی در گرجستان به زبان انگلیسی تدریس می شوند. این رشته ها غالبا در شاخه ادبیات، تاریخ و فرهنگ هستند. نکته بسیار مهم این است برای تحصیل در گرجستان اگر متقاضی، زبان خاصی را برای دوره تحصیل خود انتخاب کند باید بتواند مدارک معتبر جهت تایید آن را به دانشگاه ارائه دهد.

اشتراک

نظرات خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *