شرایط بورسیه تحصیلی گرجستان

شرایط بورسیه تحصیلی گرجستان

شرایط بورسیه تحصیلی گرجستان موضوع مقاله‌‌ای است که قصد داریم با انتشار این پست بیشتر در مورد آن صحبت کنیم. بسیاری از دانش آموزان بعد از گرفتن مدرک دیپلم، خود را برای کنکور به منظور ورود به دانشگاه آماده می‌‌کنند، اما همان طور که می‌‌دانید کنکور سدی محکم در برابر ورود به دانشگاه‌‌های کشورمان به خصوص رشته‌‌هایی همچون پزشکی و یا دندانپزشکی است که همه دانش آموزان قادر به عبور از این سد نیستند. از این رو عده‌‌ای از آن‌‌ها برای تحصیل در رشته محبوب خود مایل‌‌اند که در کشورهای خارجی مشغول به تحصیل شوند.

کشورهای مطرح زیادی از جمله آلمان، انگلستان، سوئیس، فرانسه، کانادا و آمریکا برای تحصیل وجود دارد که هم پذیرش در آن‌‌ها سخت و دشوار است و هم این که بسیار هزینه‌‌بر هستند از این رو اکثر متقاضیان قادر به تحصیل نیستند.

در این بین کشورهایی هم نظیر گرجستان وجود دارد که شرایط پذیرش در آن‌‌ها به مراتب آسانتر است و از نظر هزینه بسیار با صرفه‌‌تر است. بر همین اساس در مقاله پیش روی قصد داریم که به اطلاعات جامعی از شرایط پذیرش بورسیه تحصیلی در گرجستان بپردازیم، امید است که اطلاعات آن برای شما عزیزانی که به دنبال گرفتن بورسیه در دانشگاه‌‌های خارجی هستید موثر واقع گردد. همچنین در ادامه این پست به سوالات زیر پاسخ داده می‌‌شود. از این رو پیشنهاد می‌‌کنیم که ادامه این مقاله را از دست ندهید.

·       دلایل و مزایای تحصیل در دانشگاه‌‌های گرجستان چیست؟

·       شرایط لازم برای دریافت بورسیه گرجستان چیست؟ آیا برای دریافت این بورسیه نیاز به آزمون ورودی دارد؟

·       برای دریافت بورسیه تحصیلی به چه مدارکی نیاز است؟

آشنایی با سیستم آموزشی گرجستان

قبل از این که به بررسی شرایط بورسیه تحصیلی گرجستان بپردازیم قصد داریم که شما عزیزان را با سیستم آموزشی این کشور آشنا کنیم. قوانین آموزشی این کشور بر پایه استانداردهای کشورهای اروپایی است.

که بر اساس آن آموزش به دو دسته مدرسه و دانشگاه تقسیم می‌‌شود. مدرسه شامل دوره ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان است که مجموعا از سن6 سالگی شروع و تا 18 سالگی ادامه دارد و در پایان دانش آموز موفق به اخذ مدرک دیپلم می‌‌شود.

و اما تحصیلات تکمیلی نیز بعد از پایان دیپلم آغاز می‌‌شود و به سه مقطع کارشناسی (دوره‌‌ای 4 ساله)، کارشناسی ارشد (دوره‌‌ای 2 ساله) و دکترا (دوره‌‌ای 4 ساله) تقسیم می‌‌گردد. در سیستم آموزشی گرجستان، آموزش‌‌ها به سه صورت معمولی، شبانه و غیر حضوری به دانشجویان ارائه می‌‌شوند.

که آموزش معمولی در مقایسه با نوع غیر حضوری و شبانه از کیفیت بالاتری برخوردار است. همچنین دانشگاه‌‌های این کشور یا به صورت دولتی هستند و یا به صورت خصوصی. تحصیل در دانشگاه‌‌های دولتی به صورت رایگان است و یا این که میزان شهریه در آن بسیار کم است، اما در عوض شرایط پذیرش سخت‌‌تری نیز دارند.

دانشگاه‌‌های خصوصی همان طور که از نام آن‌‌ها بر می‌‌آید به صورت خصوصی به دانشجویان ارائه می‌‌گردد و میزان هزینه و شهریه نیز بیشتر است اما در مقایسه با دانشگاه دولتی شرایط پذیرش به مراتب آسانتری دارد.

آشنایی با سیستم آموزشی گرجستان

آشنایی با سیستم آموزشی گرجستان

دلایل انتخاب گرجستان برای اخذ مدرک دانشگاهی

حال در این بخش از مقاله می‌‌خواهیم ببینیم که چه عاملی موجب شده تا بسیاری از متقاضیان خارجی به سمت تحصیل و گرفتن بورسیه جذب شوند. بنا به دلایل زیر گرجستان برای ادامه تحصیل و گرفتن مدرک دانشگاهی می‌‌تواند انتخابی شایسته باشد:

1.     بالا بودن کیفیت آموزش

یکی از مهمترین مزیت‌‌های دریافت بورسیه تحصیلی در گرجستان این است که اکثر دانشگاه‌‌های بین المللی این کشور به دلیل بهره بردن از دانش اساتید مجرب و متخصص و همچنین فراهم آوردن امکانات رفاهی و آموزشی مدرن و پیشرفته توانسته‌‌اند سطح کیفی آموزش‌‌ها را بالا ببرند و جایگاه مناسبی را از نظر رتبه و رنکینگ به خود اختصاص بدهند.

بر اساس گزارش منتشر شده از موسسه آموزشی کیو اس (QS)، برخی از دانشگاه‌‌های بین المللی گرجستان از رتبه و رنکینگ بالایی برخوردار هستند طوری که در بین هزاران دانشگاه در دنیا توانسته‌‌اند رتبه‌‌ای زیر 1000 را به خود اختصاص بدهند.

2.     مقرون به صرفه بودن هزینه

یکی از آیتم‌‌های مهم تحصیل در کشورهای خارجی، بحث مقرون به صرفه بودن هزینه‌‌ها است. همان طور که می‌‌دانید تحصیل در آن سوی مرزها هزینه‌‌های بی‌‌شماری از جمله هزینه مربوط به تحصیل، اقامت، حمل و نقل، خوراک و سایر موارد را در بر می‌‌گیرد که در برخی از کشورهای اروپایی همچون انگلیس، آلمان و یا فرانسه با وجود این که دانشگاه‌‌هایی با سطح آموزشی بالا دارند اما از نظر اقتصادی بسیار گران قیمت هستند که شاید متقاضیان بی‌‌شماری قادر به تحصیل در چنین کشورهایی نباشند.

اما گرجستان با وجود این که از سطح آموزشی بالایی برخوردار است اما هزینه زندگی و تحصیل ارزانی دارد از این رو برای بسیاری از متقاضیان قابل توجیه است و از این نظر یک مزیت به حساب می‌‌آید.

3.     امکان کار حین و بعد از تحصیل

دانشجویان بین المللی که در دانشگاه‌‌های گرجستان مشغول به امر آموزش هستند می‌‌تواند در حین تحصیل نیز به صورت پاره وقت و با توجه تعداد ساعت مشخصی در هفته کار کنند تا از این طریق بخشی از هزینه تحصیل خود را جبران نمایند.

همچنین این کشور از شرایط بازار کار مناسبی برخوردار است که افراد بعد از فارغ التحصیلی می‌‌توانند در همین کشور بمانند و در حوزه مدرک دانشگاهی خود، شغلی مناسب پیدا کنند.

4.     تحصیل در کشوری امن

امن بودن محل تحصیل یکی از موارد مهمی است که متقاضیان برای تحصیل در خارج از کشور بایستی به آن توجه کنند. گرجستان از نظر جرم و جنایت یکی از امن‌‌ترین کشورها در دنیا به حساب می‌‌آید. ضریب امنیت گرجستان در مقایسه با کشورهای اروپایی همچون آلمان، انگلستان و فرانسه بسیار بالاتر است.

دلایل انتخاب گرجستان برای اخذ مدرک دانشگاهی

دلایل انتخاب گرجستان برای اخذ مدرک دانشگاهی

بررسی بورسیه تحصیلی در دانشگاه‌‌های گرجستان

اگر قصد تحصیل در گرجستان را دارید و مایل‌‌اید بدانید که برای دریافت بورسیه تحصیلی این کشور به چه شرایطی نیاز است با ما همرا شوید تا شما را بیشتر با شرایط بورسیه تحصیلی، انواع بورسیه و مدارک مورد نیاز آشنا کنیم.

برخی از کشورهای خارجی برای جذب دانشجویان بین المللی به خصوص دانشجویان ممتاز، بورسیه تحصیلی در نظر می‌‌گیرند. که گرجستان نیز از جمله این کشورها به حساب می‌‌آید. بورسیه تحصیلی کمک می‌‌کند تا آن‌‌ها بتوانند از برخی امکانات و زیرساخت‌‌ها به طور رایگان استفاده کنند. دریافت این بورسیه، هزینه‌‌های تحصیل را نیز به طور عمده‌‌ای کاهش می‌‌دهد.

انواع بورسیه تحصیلی در دانشگاه‌‌های گرجستان

بورسیه‌‌هایی که دانشگاه گرجستان برای دانشجویان در نظر گرفته به دو نوع تقسیم می‌‌شوند و ارزش یکسانی ندارند. نوعی از این بورسیه که به آن HOPE گفته می‌‌شود فقط در دانشگاه‌‌های خاصی به دانشجو ارائه می‌‌گردد و معمولا کل هزینه‌‌های مربوط به تحصیل را نیز پوشش می‌‌دهد. نوع دیگر بورسیه، بورسیه در رشته ای خاص است که معمولا بخشی از هزینه‌‌ها را در بر می‌‌گیرد.

همچنین بورسیه تحصیلی برای مقاطع مختلف اعم از کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتر تخصیص یافته است، که معمولا بیشترین میزان بورسیه‌‌های در نظر گرفته شده برای دانشجویان دوره دکترا است

شرایط بورسیه تحصیلی گرجستان

همان طور که می‌‌دانید بورسیه تحصیلی یک مزیتی مهم برای دانشجویان بین المللی شمرده می‌‌شود که فقط به عده‌‌ای خاص تعلق می‌‌گیرد یعنی کسانی که شرایط لازم دریافت آن را داشته باشند. اما این شرایط شامل چه مواردی می‌‌شود؟

متقاضیان برای دریافت بورسیه از نظر سطح زبان و همچنین سطح علمی بایستی در مقایسه با دیگران برتری داشته باشند. افرادی که از نظر سطح زبان، سن، تعداد مقالات ارائه شده و نمره‌‌های تحصیلی جایگاه بهتری داشته باشند برای دریافت بورسیه تحصیلی در اولویت قرار دارند. همچنین داشتن اقامت و حق شهروندی گرجستان از دیگر شروط اخذ این آیتم است.

مدارک مورد نیاز برای دریافت بورسیه تحصیلی گرجستان

شرایط بورسیه تحصیلی گرجستان را مورد بررسی قرار دادیم؛ حال می‌‌خواهیم به مدارک مورد نیاز بپردازیم. از مهمترین مدارک می‌‌توان اشاره‌‌ای به موارد زیر نمود:

·       ارائه پاسپورت معتبر

·       ارائه مدرک تحصیلی پیشین

·       ارائه مدرک شناسایی

·       ارائه حساب بانکی

·       ارائه مدرک زبان (حداقل در سطح آیلتس 6)

·       ارائه چند قطعه عکس

·       ارائه انگیزه نامه

·       تکمیل فرم‌‌های مربوطه

مدارک مورد نیاز برای دریافت بورسیه تحصیلی گرجستان

مدارک مورد نیاز برای دریافت بورسیه تحصیلی گرجستان

کلام پایانی

بورسیه تحصیلی یکی از آیتم‌‌های مهمی است که دانشگاه‌‌های بین المللی گرجستان برای دانشجویان خود در نظر گرفته‌‌اند. افراد با کمک این بورسیه‌‌ها می‌‌توانند در جهت کاهش هزینه‌‌های تحصیلی خود استفاده کنند.

همان طور که اشاره کردیم تحصیل در گرجستان در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی و یا حتی آسیایی از نظر اقتصادی بسیار مقرون به صرفه‌‌تر است. اما با این حال دانشجویان بین المللی با برخورداری از شرایط بورسیه تحصیلی گرجستان می‌‌توانند با تمرکز بیشتری به تحصیل بپردازند و از امکانات رایگان در جهت پیشرفت تحصیلی خود نهایت بهره را ببرند.

از شرایط بورسیه تحصیلی گرجستان ممتاز بودن از نظر سطح زبان و سطح علمی است و افرادی که دارای این شرایط هستند برای دریافت بورسیه در اولویت قرار دارند.

اشتراک

نظرات خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *