زندگی دانشجویی در گرجستان

زندگی دانشجویی در گرجستان

شرایط خوب زندگی دانشجویی در گرجستان نسبت به کشور های اروپایی، باعث شده تا دانشجویان خارجی برای ادامه تحصیل در گرجستان را انتخاب کنند. از دلایل مهاجرت تحصیلی دانشجویان بین المللی به کشور گرجستان می توان به اعتبار بالای مدرک دانشگاه های این کشور اشاره کرد.

در طی سال های اخیر کشور گرجستان با ایجاد زیرساخت‌ های مناسب و مورد تأیید سازمان‌ های بین‌المللی توانسته است مدارکی به دانشجویان خود ارائه کند که در کشور های اروپایی و کشور آمریکا قابل قبول باشد.

نکاتی درباره زندگی دانشجویی در گرجستان

دانشجویانی که بعد از انجام تحقیقات و کسب اطلاعات لازم درباره تحصیل در کشور گرجستان تصمیم می‌گیرند به این کشور مهاجرت کنند، می دانند که کشور گرجستان از نظر امکانات و شرایط زندگی شباهت های بسیار زیادی با کشور های اروپایی دارد؛ اما هزینه های مربوط به زندگی و تحصیل در این کشور در مقایسه با کشور های اروپایی بسیار پایین‌ تر است.

شرایط دریافت پذیرش دانشگاه های کشور گرجستان نیز بسیار ساده تر از دانشگاه‌ های اروپایی است و در بسیاری از رشته ها بدون نیاز به شرکت در آزمون ورودی دانشجویان می‌ توانند پذیرش دانشگاه مورد نظر خود را بگیرند.

برای دانشجویان ایرانی که قصد مهاجرت به گرجستان را دارند نزدیکی این کشور به ایران یکی دیگر از مسائل مهم است که شرایط رفت و آمد و زندگی دانشجویی در گرجستان را ساده تر می کند.

 هزینه های مربوط به تحصیل در کشور گرجستان

یکی از نکاتی که بسیار مورد توجه دانشجویان است و بر زندگی دانشجویی در گرجستان تاثیر گذار است، هزینه‌ های مربوط به تحصیل و شهریه دانشگاه های این کشور است. باتوجه به دولتی و یا خصوصی بودن دانشگاه محل تحصیل، هزینه ها و شهریه تحصیل متفاوت است؛ اما می توان با اطمینان گفت که شهریه دانشگاه در گرجستان بخش مهمی از هزینه های زندگی در این کشور را تشکیل می دهد.

پایین بودن شهریه دانشگاه ها و هزینه مناسب تحصیل در گرجستان، از دلایل عمده مهاجرت دانشجویان بین المللی به این کشور است. به طور میانگین هزینه تحصیل برای دانشجویان خارجی در کشور گرجستان سالانه ۴ هزار و ۵۰۰ دلار است؛ اما تحصیل در رشته ها و مقاطع مختلف تحصیلی در دانشگاه های متفاوت با هم فرق دارد.

هزینه اقامت دانشجویی در گرجستان

دانشجویان بین المللی می توانند برای اقامت و ادامه زندگی دانشجویی در گرجستان از خوابگاه دانشجویی استفاده کنند. با اقامت در خوابگاه‌ های دانشجویی هزینه مربوط به اسکان بسیار مناسب خواهد بود.

در صورتی که دانشجویان تمکن مالی داشته باشند و بتوانند به صورت مستقل آپارتمان اجاره کنند، با توجه به امکانات و محل قرارگیری آپارتمان هزینه های متفاوتی را باید پرداخت کنند. اجاره آپارتمان به صورت مستقل مبلغی حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ دلار است.

هزینه حمل و نقل در کشور گرجستان

شرایط زندگی دانشجویی در گرجستان و حمل و نقل عمومی دارای بسیار شرایط مناسبی است. با توجه به اینکه بیشتر مراکز آموزش عالی و دانشگاه های کشور گرجستان در شهر تفلیس قرار دارند وسایل حمل و نقل عمومی در این شهر تمام مناطق را تحت پوشش قرار می دهند و دانشجویان می توانند با صرف هزینه های پایین از وسایلی مانند مترو، تاکسی و اتوبوس های درون شهری استفاده کنند.

هزینه مربوط به اتوبوس و مترو نسبت به وسایل نقلیه دیگر پایین تر است و پرداخت هزینه ها با استفاده از کارت حمل و نقل دانشجویی نیز بسیار مقرون به صرفه است.

هزینه حمل و نقل در کشور گرجستان

هزینه حمل و نقل در کشور گرجستان

شرایط زندگی دانشجویی در گرجستان

پس از در نظر گرفتن هزینه ‌های مربوط به اسکان، حمل و نقل و شهریه دانشگاه، بهتر است به هزینه های مربوط به خرید کتاب و لوازم مورد نیاز برای تحصیل در این کشور بپردازیم. هزینه لازم برای خرید کتاب یک دانشجو به صورت سالانه حدود ۵۰۰ دلار خواهد بود. چرا که اکثر دانشجویان به خرید کتاب های تخصصی در زمینه تحصیل خود نیاز پیدا خواهند کرد.

شرایط زندگی دانشجویی در گرجستان، خرید مواد غذایی و ضروریات زندگی نیز یکی دیگر از مواردی است که در محاسبه هزینه ها باید به آن توجه کرد. دانشجویان می توانند از فروشگاه‌ هایی که اجناسی با قیمت مناسب تر را به فروش می ‌رسانند خرید کنند. این بازارها معمولاً محلی هستند و خرید از آن ها به نسبت فروشگاه هایی که برند های جهانی را به فروش می رسانند به صرفه تر است.

اشتراک

نظرات خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *