رشته های پرطرفدار در گرجستان

رشته های پرطرفدار در گرجستان

دانشجویانی که قصد تحصیل در کشوری همچون گرجستان را دارند، با این سوال که چه رشته‌هایی نزد متقاضیان گرجی و متقاضیان بین‌المللی محبوب و پرطرفدار هستند، مواجه‌اند. اما اینکه کدام رشته‌ها بیشترین درخواست‌کننده را دارند، موضوع مقاله‌ای است که در ادامه قصد داریم به طور مفصل در مورد آن صحبت کنیم. در این مقاله به رشته های پرطرفدار در گرجستان پرداخته‌ایم.

گرجستان با وجود اینکه در منطقه قفقاز ارواسیا واقع شده و بخشی از آن در آسیا و بخشی نیز در اروپا قرار گرفته، جزو یکی از کشورهای زیبای اروپایی به حساب می‌آید و از نظر توسعه، تکنولوژی و پیشرفت در بسیاری از زمینه‌ها از جمله بخش علمی توانسته همچون یک کشور اروپایی پیش برود.

این کشور در حال حاضر نزدیک به 4 میلیون جمعیت را در دل خود گنجانده است. گرجستان به واسطه برخورداری از طبیعتی زیبا، کلیساهای تاریخی، آب و هوای مطبوع، پارک‌های ملی، کوهستان‌های بلند و بسیاری از جاذبه‌های گردشگری مورد توجه قرار گرفته است و هر ساله علاقه‌مندان بی‌شماری بدین منظور از این کشور دیدن می‌کنند. اما گرجستان در سال‌های اخیر نه تنها در این بخش، بلکه در بسیاری از زمینه‌ها همچون علم و فناوری برای بسیاری از مردم دنیا جذاب و مورد توجه بوده است. طوریکه این کشور با افزایش متقاضی بین‌المللی برای تحصیل در دانشگاه رو‌به‌رو شده است. دلیل این استقبال را می‌توان در موارد بی-شماری جستجو نمود که در ادامه به شرح آنها می‌پردازیم.

بهترین رشته های گرجستان

دلایل تحصیل در بهترین رشته های گرجستان

تحصیل در گرجستان یک موقعیت عالی برای آن دسته از متقاضیانی است که می‌خواهند در دانشگاه‌‌های بین‌المللی مشغول به تحصیل شوند. حال قبل از اینکه به مبحث رشته های پرطرفدار در گرجستان بپردازیم؛ می‌خواهیم ببینیم چرا تحصیل در گرجستان پرطرفدار است و به بیانی دیگر چه مزیتی کشور گرجستان دارد که موجب کشش عده‌ای به سمت تحصیل شده است. در زیر ما به پاره‌ای از این دلایل اشاره کرده‌ایم:

 • هزینه‌ های پایین تحصیل

یکی از مهمترین دلایل روی آوردن افراد به سمت دانشگاه‌‌ های گرجستان را می‌توان در ارزان بودن هزینه تحصیل جستجو کرد. دانشگاه‌ های بین‌المللی مطرح همانند کالج لندن، شیکاکو، کمبریج و آکسفورد در دنیا از سطح آموزشی بسیار بالایی برخوردار هستند و رنکینگ ایده‌آلی در میان هزاران دانشگاه به خود اختصاص داده‌اند؛ اما با این حال بسیار پرهزینه هستند و اخذ مدرک در آنها منوط به صرف هزینه‌ای بالاست. این در حالی است که دانشگاه‌‌های بین‌المللی کشور گرجستان در حین بالا بودن سطح آموزشی، بسیار ارزان هستند. از این رو برای آن دسته از افرادی که به دنبال تحصیل در کشورهای خارجی با سطح آموزش مناسب و البته مقرون به صرفه هستند؛ گرجستان می‌تواند انتخابی مناسب باشد.

 • بالا بودن سطح آموزش

همانطور که در قسمت قبل نیز اشاره کردیم گرجستان کشوری اروپایی محسوب می‌شود و توانسته در بسیاری از زمینه‌ها از جمله علم و دانش هم راستا با کشورهای اروپایی پیش برود، این کشور با فراهم آوردن امکانات مدرن و زیر ساخت‌های لازم آموزشی، بهره بردن از دانش اساتید مجرب و متخصص توانسته کیفیت آموزشی دانشگاه‌های بین‌المللی خود را ارتقا ببخشد. طوریکه امروزه موسسات آموزشی گرجستان از رتبه و رنکینگ مناسبی در دنیا برخوردار هستند.

 • پذیرش آسان

از دیگر ویژگی دانشگاه‌‌های بین‌المللی کشور گرجستان، راحتی در پذیرش دانشجو است. طوریکه اکثر متقاضیان با داشتن تنها چند شرط ساده، بدون گذراندن مراحل سخت و پیچیده می‌توانند در رشته مد نظر خود مشغول به تحصیل شوند.

 • اخذی ویزای تحصیلی

از دیگر ویژگی تحصیل در گرجستان این است که افراد به راحتی می‌توانند روند پردازش ویزای تحصیلی را بپیمایند و در مدت زمان کوتاهی آن را اخذ کنند.

تحصیل در محیطی با ضریب ایمنی بالا، اماکن دریافت اقامت و مهاجرت به اروپا پس از فارغ‌التحصیل شدن و دریافت مدرک معتبر از دیگر مزایای تحصیل در این کشور به حساب می‌آید.

رشته های محبوب در گرجستان

رشته های محبوب در گرجستان

رشته‌های تحصیلی در دانشگاه‌‌های بین‌الملی گرجستان در دو گروه رشته‌های پزشکی و غیرپزشکی جای می‌گیرند. اما در میان تمام رشته‌ها، شاخه پزشکی نه تنها در گرجستان بلکه در جای جای دنیا بسیار پرطرفدار است. می‌توان گفت که پزشک شدن رویای اکثر دانش‌آموزان بوده و آنها مایل‌اند که پس از اخذ دیپلم در رشته پزشکی و یا زیر شاخه‌های آن مشغول به تحصیل شوند. دانشگاه‌های پزشکی گرجستان نیز همواره با طیف وسیعی از متقاضیان گرجی و یا بین‌المللی همراه بوده‌اند؛ اما به دلیل محدودیت در پذیرش فقط تعداد اندکی که شرایط لازم را داشته باشند؛ پذیرش می‌شوند. از مهمترین رشته‌های شاخه پزشکی می‌توان اشاره‌ای به موارد زیر نمود:

 • پزشکی عمومی؛
 • دندانپزشکی؛
 • داروسازی؛
 • دامپزشکی؛
 • پرستاری؛
 • مامایی.

رشته های پر درآمد در گرجستان

طول دوره تحصیل در هر کدام از رشته‌هایی که اشاره کردیم بین 4 الی 6 سال متغیر است. اما علاوه بر رشته‌های پزشکی، عده‌ای دیگر نیز رشته‌هایی غیر از پزشکی را برای تحصیل در دانشگاه‌‌های گرجستان انتخاب می‌کنند که از جمله رشته های پر درآمد در گرجستان غیر از رشته‌های پزشکی، می‌توان اشاره‌ای به موارد زیر نمود:

 • مهندس عمران؛
 • مهندسی برق؛
 • مهندسی الکترونیک؛
 • حقوق؛
 • علوم سیاسی؛
 • مدیریت بازرگانی.

 

این رشته‌های غیر پزشکی که ذکر نمودیم به خصوص شاخه علوم انسانی بسیار پرطرفدار هستند و تحصیل در آنها می‌تواند آینده خوبی را برای متقاضیان فراهم آورد. این نوع از رشته‌ها نیز در سه سطح کارشناسی، کارشناسی ارشد و همچنین دکترا به دانشجویان ارائه می‌گردند.

سخن پایانی

همانطور که اشاره کردیم، پزشکی از جمله رشته های پرطرفدار در گرجستان است که با استقبال بسیار خوبی از سوی متقاضیان گرجی و بین‌المللی مواجه شده است. کشور گرجستان برای آن دسته از دانشجویانی که می‌خواهند مدرک پزشکی را با هزینه‌ای اقتصادی اخذ کنند، گزینه‌ای ایده‌آل است. در کنار رشته‌های پزشکی، شاخه علوم انسانی همچون مدیریت و حقوق نیز بسیار محبوب و پرطرفدار است؛ این رشته‌ها از بازار کار مناسبی برخوردار هستند و می‌توانند آینده خوبی را برای متقاضیان خود رقم بزنند.

اشتراک

نظرات خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *