رشته های پرطرفدار در گرجستان

رشته های پرطرفدار در گرجستان

رشته های پرطرفدار در گرجستان کدام هستند؟ شاید شما که قصد تحصیل در کشوری همچون گرجستان را دارید با این سوال مواجه شده باشید که کدام رشته‌ها در گرجستان هم نزد متقاضیان گرجی محبوب و پرطرفدار هستند و هم نزد متقاضیان بین المللی؟

باید بگوییم که در دانشگاه های گرجستان نیز مانند سایر کشورهای دنیا تنوع رشته بسیار زیاد است اما این که کدام رشته‌ها بیشترین درخواست کننده را دارند موضوع مقاله ای است که در ادامه قصد داریم به طور مفصل در مورد آن صحبت کنیم؛ از این رو اگر شما عزیزان مشتقاق دریافت پاسخ سوال مطرح شده هستید پیشنهاد می‌کنیم که تا پایان این مقاله ما را همراهی بفرمایید.

آشنایی با کشور گرجستان به عنوان مقصدی برای تحصیل

گرجستان با وجود این که در منطقه قفقاز ارواسیا واقع شده و بخشی از آن در آسیا و بخشی نیز در اروپا قرار گرفته، اما جزو یکی از کشورهای زیبای اروپایی به حساب می‌آید و از نظر توسعه، تکنولوژی و پیشرفت در بسیاری از زمینه‌ها از جمله بخش علمی توانسته همچون یک کشور اروپایی پیش برود. این کشور تا حدود 200 سال پیش متعلق به ایران بود اما طی عهدنامه گلستان از سلطه ایران خارج شد و اکنون به کشوری مستقل درآمده است.

نزدیک به 4 میلیون جمعیت را در دل خود گنجانده و مردم به زبان زیبای گرجی از خانواده زبان کارتولی صحبت می‌کنند. دین و مذهب غالب در این کشور مسیحیت ارتودکس ‌است. پایتخت گرجستان تفلیس و واحد پول لاری است. از ویژگی مردم این سرزمین برخلاف کشورهای اروپایی خونگرم و مهمان‌نواز بودن آن‌ها ‌است.

این کشور به واسطه برخورداری از طبیعتی زیبا، کلیساهای تاریخی، آب و هوای مطبوع، پارک‌های ملی، کوهستان‌های بلند و بسیاری از جاذبه‌های گردشگری مورد توجه قرار گرفته است و هر ساله علاقه مندان بی‌شماری بدین منظور از این کشور دیدن می‌کنند. اما گرجستان در سال‌های اخیر نه تنها در این بخش، بلکه در بسیاری از زمینه‌ها همچون علم و فناوری برای بسیاری از مردم دنیا جذاب و مورد توجه بوده است. طوری که این کشور با افزایش متقاضی بین المللی برای تحصیل در دانشگاه رو به رو شده است. دلیل این استقبال را می‌توان در موارد بی‌شماری جستجو نمود که در ادامه به شرح آن‌ها می پردازیم.

آشنایی با کشور گرجستان به عنوان مقصدی برای تحصیل

آشنایی با کشور گرجستان به عنوان مقصدی برای تحصیل

چرا تحصیل در گرجستان پر طرفدار است؟

تحصیل در گرجستان یک موقعیت عالی برای آن دسته از متقاضیانی است که می‌خواهند در دانشگاه‌های بین المللی مشغول به تحصیل شوند. حال قبل از این که به مبحث رشته های پرطرفدار در گرجستان بپردازیم می‌خواهیم ببینیم چرا تحصیل در گرجستان پر طرفدار است و به بیانی دیگر چه مزیتی کشور گرجستان دارد که موجب کشش عده‌ای به سمت تحصیل شده است. در زیر ما به پاره‌ای از این دلایل اشاره می‌کنیم:

1.     هزینه‌های کم

یکی از مهمترین دلایل روی آوردن افراد به سمت دانشگاه‌های گرجستان را می‌توان در ارزان بودن هزینه تحصیل جستجو کرد. دانشگاه‌های بین المللی مطرح همانند کالج لندن، شیکاکو، کمبریج و آکسفورد در دنیا از سطح آموزشی بسیار بالایی برخوردار هستند و رنکینگ ایده‌آلی در میان هزاران دانشگاه به خود اختصاص داده‌اند اما با این حال بسیار پر هزینه می‌باشند و اخذ مدرک در آن ها منوط به صرف هزینه‌ای بالاست. این در حالی است که دانشگاه‌های بین المللی کشور گرجستان در حین بالا بودن سطح آموزشی، بسیار ارزان نیز می‌باشند. از این رو برای آن دسته از افرادی که به دنبال تحصیل در کشورهای خارجی با سطح آموزش مناسب و البته مقرون به صرفه هستند؛ گرجستان می‌تواند انتخابی مناسب باشد.

2.     بالا بودن سطح آموزش

همان طور که در قسمت قبل نیز اشاره کردیم گرجستان کشوری اروپایی محسوب می‌شود و توانسته در بسیاری از زمینه‌ها از جمله علم و دانش هم راستا با کشورهای اروپایی پیش برود، این کشور با فراهم آوردن امکانات مدرن و زیر ساخت‌های لازم آموزشی، بهره بردن از دانش اساتید مجرب و متخصص توانسته کیفیت آموزشی دانشگاه‌های بین المللی خود را ارتقاء ببخشد طوری که امروزه موسسات آموزشی گرجستان از رتبه و رنکینگ مناسبی در دنیا برخوردار هستند.

3.     پذیرش آسان

از دیگر ویژگی دانشگاه‌های بین المللی کشور گرجستان، راحتی در پذیرش دانشجو ‌است طوری که اکثر متقاضیان با داشتن تنها چند شرط ساده، بدون گذراندن مراحل سخت و پیچیده می‌توانند در رشته مد نظر خود مشغول به تحصیل شوند.

4.     اخذی ویزای تحصیلی

از دیگر ویژگی تحصیل در گرجستان این است که افراد به راحتی می‌توانند روند پردازش ویزای تحصیلی را بپیمایند و در مدت زمان کوتاهی آن را اخذ نمایند.

تحصیل در محیطی با ضریب ایمنی بالا، اماکن دریافت اقامت و مهاجرت به اروپا پس از فارغ التحصیل شدن و دریافت مدرک معتبر از دیگر مزایای تحصیل در این کشور به حساب می‌آید.

سیستم آموزش دانشگاهی در کشور گرجستان

سیستم آموزش عالی این کشور در سال‌های اخیر با رویکردی قوی طراحی شده است تا از این طریق سطح دانش و توانایی افراد جامعه را بهبود ببخشد. دنشگاه‌های این کشور به دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم-بندی می‌شوند که دنشگاه‌های دولتی، از طریق برگزاری آزمون، دانشجویان خود را پذیرش می‌کند. این نوع از دانشگاه‌ها به دلیل شهریه پایین و امکانات دولتی، معمولا ظرفیت پذیرش محدودی دارند و اغلب شهروندان گرجی را پذیرش می‌کنند و کمتر از سایر کشورها دانشجو می‌گیرند. این در حالیست که دانشگاه‌های خصوصی بیشترین درصد پذیرش دانشجویان بین المللی را دارند.

از خصوصیات دانشگاه‌های گرجستان پیروی از فرایند بولونیا ‌است که بر اساس آن آموزش عالی به سه سطح کارشناسی (3 الی 4 سال)، کارشناسی ارشد (2 سال) و دکترا (5 سال) تقسیم می‌شود. سال تحصیلی در تمام دانشگاه‌ها در ماه سپتامپر آغاز می‌شود.

رشته های پرطرفدار در گرجستان

حال که با گرجستان و سیستم آموزشی این کشور آشنا شدیم می‌خواهیم به موضوع این پست یعنی رشته-های پرطرفدار در گرجستان بپردازیم.

رشته‌های تحصیلی در دانشگاه‌های بین الملی گرجستان در دو گروه رشته‌های پزشکی و غیر پزشکی جای می‌گیرند. اما در میان تمام رشته‌ها، شاخه پزشکی نه تنها در گرجستان بلکه در جای جای دنیا بسیار پرطرفدار ‌است. می‌توان گفت که پزشک شدن رویای اکثر دانش آموزان است آن‌ها مایل‌اند که پس از اخذ دیپلم در رشته پزشکی و یا زیر شاخه‌های آن مشغول به تحصیل شوند. دانشگاه‌های پزشکی گرجستان نیز همواره با طیف وسیعی از متقاضیان گرجی و یا بین المللی همراه بوده است؛ اما به دلیل محدودیت در پذیرش فقط تعداد اندکی که شرایط لازم را داشته باشند پذیرش می‌شوند.

از مهمترین رشته‌های شاخه پزشکی می‌توان اشاره‌ای به موارد زیر نمود:
·       پزشکی عمومی

·       دندانپزشکی

·       داروسازی

·       دامپزشکی

·       پرستاری

·       مامایی

طول دوره تحصیل در هر کدام از رشته‌هایی که اشاره کردیم بین 4 الی 6 سال متغیر است. اما علاوه بر رشته‌های پزشکی عده‌ای دیگر نیز رشته‌هایی غیر از پزشکی را برای تحصیل در دانشگاه‌های گرجستان انتخاب می‌کنند که از جمله رشته های پرطرفدار در گرجستان غیر از رشته‌های پزشکی، می‌توان اشاره‌ای به موارد زیر نمود:

·       مهندس عمران

·       مهندسی برق

·       مهندسی الکترونیک

·       حقوق

·       علوم سیاسی

·       مدیریت بازرگانی

این رشته‌های غیر پزشکی که ذکر نمودیم به خصوص شاخه علوم انسانی بسیار پرطرفدار هستند، و تحصیل در آن‌ها می‌تواند آینده خوبی را برای متقاضیان فراهم آورد. این نوع از رشته‌ها نیز در سه سطح کارشناسی، کارشناسی ارشد و همچنین دکترا به دانشجویان ارائه می‌گردند.

بهترین دانشگاه‌های گرجستان

گرجستان دانشگاه‌های بی‌شماری دارد که در سطح ملی و بین المللی فعالیت می‌کنند. برخی از این دانشگاه‌ها با فراهم آوردن زیر ساخت‌های آموزشی لازم و استفاده از اساتید مجرب توانسته‌اند رتبه و رنکینگ مناسبی را در بین سایر دانشگاه‌های دنیا به خود اختصاص بدهند.

از مهمترین و بهترین دانشگاه های گرجستان می‌توان اشاره‌ای به موارد زیر نمود:
·       دانشگاه دیوید تویلدیانی گرجستان

·       دانشگاه دولتی ایلیا

·       دانشگاه باتومی شوتا روستاولی

·       دانشگاه ایوان جاواخیشویلی تفلیس گرجستان

·       دانشگاه جورجیا

·       دانشگاه جئومدی

·       دانشگاه تفلیس

بهترین دانشگاه‌های گرجستان

بهترین دانشگاه‌های گرجستان

کلام پایانی

همان طور که اشاره کردیم پزشکی از جمله رشته های پرطرفدار در گرجستان است که با استقبال بسیار خوبی از سوی متقاضیان گرجی و بین المللی مواجه شده است. کشور گرجستان برای آن دسته از دانشجویانی که می‌خواهند مدرک پزشکی را با هزینه‌ای اقتصادی اخذ کنند گزینه‌ای ایده‌آل ‌است. در کنار رشته‌های پزشکی، شاخه علوم انسانی همچون مدیریت و حقوق نیز بسیار محبوب و پرطرفدار می‌باشند؛ این رشته‌ها از بازار کار مناسبی برخوردار هستند و می‌تواند آینده خوبی را نصیب متقاضیان خود نمایند.

اشتراک

نظرات خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *