دانشگاه پزشکی Geomedi گرجستان از دیگر دانشگاه‌های پزشکی معتبر بین‌المللی این کشور است که بسیاری از علاقه‌مندان به رشته پزشکی، از جای جای دنیا تمایل دارند از این دانشگاه مدرک دکترای خود را بگیرند و بتوانند در کشورشان و یا هر جایی دیگر به امر طبابت مشغول شوند.

رشته پزشکی ،یکی از پر طرفدارترین شاخه‌های دانشگاهی در دنیاست و متقاضیان زیادی دارد. دانشجویان کشورمان به امید این که بتوانند در رشته پزشکی قبول شوند، رشته علوم تجربی را انتخاب می‌کنند تا با گرفتن دیپلم و دادن کنکور بتوانند در یکی از دانشگاه‌های کشور مشغول به تحصیل شوند. اما برخی از دانش آموزان مایل‌اند که پس از اخذ دیپلم، مراحل تحصیلی و گرفتن مدرک دکترای پزشکی را در کشورهایی که از نظر سیستم آموزشی در جایگاه مناسبی قرار دارند؛ بگذرانند. کشورهای مختلفی در دنیا وجود دارد همانند انگلستان، آمریکا، کانادا، آلمان، سوئیس و … که از نظر تحصیل پزشکی ایده‌آل هستند؛ اما با این حال دارای معایبی از جمله گران تمام شدن هزینه تحصیل و اقامت نیز روبه‌رو هستند که موجب شده برخی از علاقه‌مندان از تحصیل در این کشورها منصرف شوند.

دانشگاه پزشکی Geomedi گرجستان

دانشگاه پزشکی Geomedi گرجستان

در همین زمینه کشورهایی مانند گرجستان نیز با تقویت زیر ساخت‌ها و سیستم آموزشی سعی نموده متقاضیان بی شماری را به سمت و سوی خود بکشاند. از این رو روز به روز شاهد تاسیس دانشگاه‌های پزشکی هستیم که از اعتبار و جایگاه ارزشمندی در دنیا نیز برخوردار هستند. یکی از این دانشگاه‌ها، دانشگاه پزشکی Geomedi است که این مقاله را به این مرکز آموزشی اختصاص داده‌ایم و بیشتر در مورد آن توضیح داده خواهد شد؛ این که دانشگاه برای پذیرش چه شرطی را پیش روی متقاضیان گذاشته است؟ آیا مدرک ارائه شده در این دانشگاه مورد تایید وزرات علوم کشورمان هست؟ هزینه تحصیل در گرجستان به چه صورت است؟ آیا رشته‌های پزشکی در این دانشگاه به زبان انگلیسی ارائه می‌شود؟ و سوالات بی شماری دیگر در این زمینه.

تحصیلی رشته پزشکی در کشور گرجستان

تحصیل در رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی در کشورهای اروپایی و آمریکایی بسیار جذاب است اما همان طور که گفتیم ورود به دانشگاه در این کشورها به دلیل بالا بودن هزینه زندگی و تحصیل، از نظر اقتصادی برای اکثر متقاضیان مقرون به صرفه نیست از این رو سعی می‌کنند کشوری را برای تحصیل انتخاب کنند که هم از نظر سطح آموزشی از کیفیت لازم برخوردار باشد و هم این که از نظر هزینه توجیه پذیر باشد. که در این بین گرجستان با آیتم‌هایی که در ادامه بیشتر در مورد آن‌ها صحبت می‌کنیم توانسته نظر بسیاری را به خود جلب نماید.

گرجستان از نظر موقعیت جغرافیایی با کشورهای ترکیه، ارمنستان، آذربایجان و روسیه مرز مشترک دارد. پایتخت این کشور تفلیس می باشد و از آب و هوایی چهار فصل برخوردار است. گرجستان به دلیل همجواری با کشورهای اروپایی در سال‌های اخیر در بسیاری از زمینه‌ها به ویژه بخش علمی سعی نموده خود را هم سو با آن‌ها پیش ببرد که ظاهرا در این امر نیز توانسته موفق عمل نماید. این کشور با فراهم نمودن امکانات مدرن و پیشرفته و بهبود سیستم آموزشی در دانشگاه‌ها به سرعت به یکی از کشورهای جذاب در دنیا تبدیل شده تا بسیاری از افراد برای تحصیل در این کشور، اقدام کنند. شاید برایتان جالب باشد که مدرک ارائه شده در دانشگاه‌های این کشور از درجه اعتبار و ارزش بالاتری در مقایسه با کشورهای منطقه قفقاز (ارمنستان، آذربایجان، گرجستان و روسیه) برخوردار است.

بدین ترتیب تحصیل در رشته پزشکی دانشگاه‌های گرجستان برای متقاضیان ملیت‌های، مختلف گزینه‌ای ایده‌آل است. متقاضیان با تحصیل در این کشور می‌توانند تحصیلات خود را با موفقیت پشت سر بگذرانند و با مدرک معتبری راهی کشور خودشان شوند.

در این کشور دانشگاه‌های پزشکی بسیاری وجود دارد که از معتبرترین آن‌ها می‌توان اشاره‌ای به موارد زیر نمود:

• Geomedi Medical university؛
• New vision Medical University؛
• TSMU (دانشگاه ایالتی تفلیس گرجستان)؛
• AIETI (دانشگاه دیوید تویلدیانی گرجستان)؛
• دانشگاه دولتی آکاشی تسرتلی گرجستان.

که در ادامه قصد داریم در مورد دانشگاه Geomedi Medical university و شرایط پذیرش در آن صحبت کنیم.

نگاهی به دانشگاه پزشکی Geomedi (Teaching University Geomedi LLC)

دانشگاه پزشکی Geomedi در سال 1988 میلای یعنی حدود 23 سال پیش توسطMarina Pirtskhalava تاسیس گردید که نشان می‌دهد دانشگاه قدمت چندانی ندارد از این رو در مقایسه با سایر دانشگاه‌های گرجستان جدیدتر و از امکانات پیشرفته و به روزتری برخوردار است. این دانشگاه هم اکنون توسط مرکز آموزش ملی گرجستان مدیریت و اداره می‌شود.

دانشگاه پزشکی Geomedi از اعتبار و ارزش علمی بالایی برخوردار است و توانسته جایگاه مهمی را در بین دانشگاه های بین‌المللی دنیا به خود اختصاص دهد. این دانشگاه مورد تایید سازمان و مراکز بی‌شماری از جمله فدراسیون جهانی، WFME (آموزش پزشکی)، FAIMER (بنیاد پیشرفت در آموزش پزشکی و تحقیقات بین‌المللی)، ECFMG (کمیسیون‌های آموزشی برای فارغ التحصیلان پزشکی بین‌المللی) و همچنین WHO (سازمان بهداشت جهانی) است.
همان طور که اشاره شد؛ این دانشگاه یکی از جدیدترین زیر ساخت‌ها را دارد و از امکانات گسترده‌ای نیز برخوردار است که این عامل موجب شده تا به سرعت پیشرفت کند و به دستاورد‌های مهمی در این زمینه دست پیدا کند. از این رو سال به سال به تعداد پذیرفته شدگان و فارغ التحصیلان این دانشگاه نیز افزوده می‌شود.

دانشگاه پزشکی Geomedi گرجستان

دانشگاه پزشکی Geomedi گرجستان

آیا دانشگاه پزشکی Geomedi مورد وزارت علوم تایید ایران هست؟

شاید سوال اکثر دانشجویانی که قصد تحصیل در دانشگاه پزشکی گرجستان را دارند این باشد؛ که آیا دانشگاه پزشکی Geomedi (Teaching University Geomedi LLC) مورد تایید وزارت علوم کشورمان هست یا نه؟ پس از فارغ التحصیل شدن با مدرک این دانشگاه می‌توانند به امر طبابت در ایران مشغول شوند یا خیر؟. همان طور که اشاره کردیم دانشگاه پزشکی Geomedi از اعتبار بالایی برخوردار است و مورد تایید بسیاری از کشورهای اروپایی و سازمان بهداشت جهانی است؛ اما باید بگوییم که این دانشگاه مورد تایید وزارت علوم و تحقیقات کشورمان نیست و این بدان معنی است که اگر فردی مدرک این دانشگاه را اخذ نماید نمی‌تواند به امر طبابت مشغول شود ولی می‌تواند در سایر کشورهای دیگر از این مدرک استفاده کند.

آن دسته از متقاضیان ایرانی که خواهان تحصیل در دانشگاه پزشکی Geomedi هستند اگر قصد دارند که بعد از فارغ التحصیل شدن در گرجستان و یا سایر کشورهای اروپایی بمانند و به ایران نیایند می‌توانند با خیالی آسوده این دانشگاه را برای تحصیل در رشته پزشکی انتخاب نمایند و بعد از گرفتن مدرک در هم آنجا به امر طبابت خود مشغول شوند.

بنابراین داوطلبان قبل از این که دانشگاه پزشکی Geomedi را انتخاب نمایند بهتر است که به این موضوع حتما توجه کنند و بعد تصمیم نهایی خود را در این زمینه بگیرند.

مهمترین دلایل تحصیل در دانشگاه پزشکی Geomedi

وجود یکسری دلایل در این دانشگاه موجب شده تا متقاضیان بی‌شماری از سرتاسر دنیا به سمت تحصیل در رشته‌های مختلف پزشکی کشانده شوند که از جمله می‌توان اشاره‌ای به موارد زیر نمود:

• بالا بودن سطح آموزش
پزشکی یکی از شاخه‌های مهم تحصیلی در گرجستان به حساب می‌آید به گونه‌ای که این کشور چندین دانشگاه معتبر و بین‌المللی در این زمینه تاسیس نموده است. این کشور با تقویت سیستم آموزشی سعی کرده که دانشجویان بیشتری را از سرتاسر دنیا به سمت دانشگاه‌های پزشکی جذب نماید.
کیفیت آموزش و تدریس پزشکی در این کشور بالاست. گرجستان برای رسیدن به این امر، یعنی بالا بردن کیفیت آموزش، سعی نموده که تمام استانداردهای جهانی را برای تامین عملکرد سیستم مراقبت‌های بهداشتی رعایت نماید. و این شرایط در کل دانشگاه‌های این کشور از جمله دانشگاه پزشکی Geomedi نیز جاری است.

بنابراین از مهمترین دلایل تحصیل در دانشگاه پزشکی Geomedi گرجستان بالا بودن کیفیت آموزشی است که موجب افزایش تخصص و مهارت در دانشجویان شده است. این امر برای آینده شغلی آن‌ها بسیار حائز اهمیت است چرا که می‌توانند خود را به عنوان یک پزشک با بالاترین سطح دانش به جامعه معرفی کنند.

• پایین بودن هزینه تحصیل
از جمله یکی از دغدغه‌های مهم دانشجویانی که می‌خواهند در دانشگاه‌های بین‌المللی پذیرش شوند، بحث مربوط به هزینه تحصیلی است. همان طور که می‌دانید تحصیل در دانشگاه‌های اروپایی و یا آمریکایی هزینه بالایی را می‌طلبد که شاید کمتر کسی بتواند به راحتی از پس هزینه‌های تحصیلی برآید، اما در هر صورت گرفتن مدرک از این دانشگاه‌ها ارزشمند است چرا که آموزش‌ها در بالاترین سطح ممکن ارائه می‌شوند و به دلیل فراهم بودن امکانات و زیر ساخت‌های لازم آموزشی کیفیت آموزش و یادگیری نیز چند برابر است.

برای آن دسته از دانشجویانی که متقاضی تحصیل در آن سوی مرزها هستند و می‌خواهند با مدرک معتبری از دانشگاه بین‌المللی فارغ التحصیل شوند، دانشگاه پزشکی Geomedi می‌تواند برای آن‌ها گزینه‌ای مناسب باشد، چرا که هم از نظر کیفیت آموزشی و سطح تدریس بالاست و هم این که هزینه به صرفه تری در مقایسه با سایر دانشگاه‌های اروپایی دارد. پایین بودن هزینه تحصیل در واقع یکی از مهمترین مزیتی است که موجب ایجاد رغبت و کشش در دانشجویان سایر اتباع کشورها برای تحصیل در این دانشگاه شده است.

• امنیت بالای تحصیل
امن بودن کشور گرجستان از جمله دلیل دیگری است که موجب جذب دانشجو شده است. امنیت یک فاکتور مهم برای تحصیل به حساب می‌آید، چرا که اگر در کشوری امنیت وجود نداشته باشد هر چند که از نظر سطح آموزشی از کیفیت بالایی برخوردار باشد باز هم ارزش تحصیل را نخواهد داشت. خوب است بدانید که گرجستان جزء یکی از امن‌ترین کشورهای دنیاست. بر اساس آمارهای منتشر شده میزان جرم و جنایت در این کشور بسیار پایین است به گونه‌ای که جزء کشورهایی با کمترین میزان جرم و جنایت به حساب می‌آید و توانسته رتبه 6 جهانی از نظر امن بودن را به خود اختصاص بدهد.

• اخذ اقامت
از دیگر دلایل تحصیل در دانشگاه پزشکی Geomedi این است که دانشجویان می‌توانند برای گرفتن اقامت در این کشور نیز اقدام نمایند. اقامت گرجستان امروزه از سوی برخی از کشورها همانند ایران، هند، امارات و روسیه با استقبال خوبی همراه شده است، هزینه زندگی پایین و مالیات کم موقعیت ایده آلی را توانسته برای مهاجرین فراهم آورد. روش‌های مختلفی برای گرفتن اقامت و زندگی کردن در گرجستان وجود دارد که اخذ اقامت از طریق تحصیل یکی از این روش‌ها است. دانشجویان بعد از این که مدرک خود را در دانشگاه پزشکی Geomedi گرفتند می‌توانند اقدامات لازم برای اخذ اقامت دائم گرجستان را به عمل آورند تا همانند یک شهروند گرجی بتوانند از مزایای شهروندی این کشور نهایت بهره را ببرند.

دانشگاه پزشکی Geomedi گرجستان

دانشگاه پزشکی Geomedi گرجستان

رشته‌های ارائه شده در دانشگاه پزشکی Geomedi

دانشگاه پزشکی Geomedi همان طور که از نام آن بر می‌آید مختص رشته پزشکی و زیر شاخه‌های مربوطه است. در این دانشگاه انواع رشته‌های علوم بهداشتی اعم از پزشکی عمومی ،داروسازی ،دندانپزشکی ،پرستاری ،مامایی، طب فیزیکی، فیزیوتراپی و… ارائه می‌شود که دانشجویان با توجه به علاقه و هزینه در نظر گرفته شده می‌توانند رشته تحصیلی را انتخاب و در آن به امر آموزش مشغول شوند. همچنین رشته‌ها در مقاطع لیسانس، قوق لیسانس و دکترا به دانشجویان ارائه می‌شوند.

رشته‌های پزشکی، داندانپزشکی و داروسازی از پرطرفدارترین رشته‌های ارائه شده در دانشگاه پزشکی Geomedi است. این رشته‌های تحصیلی از نظر طول دوره و هزینه تفاوت‌هایی با هم دارند به عنوان نمونه طول دوره تحصیلی در رشته پزشکی 6 سال ولی در رشته داندانپزشکی 5 سال و در رشته داروسازی 4 سال است. اما نقطه مشترک بین رشته‌های ارائه شده این است که دروس علاوه بر زبان گرجی، به زبان رسمی انگلیسی نیز به دانشجویان ارائه می‌شود تا آن دسته از افراد بین‌المللی که به زبان گرجی تسلط ندارند از طریق زبان انگلیسی بتواند در این دانشگاه مشغول به تحصیل شوند.

شرایط پذیرش در دانشگاه پزشکی Geomedi

متقاضیان قبل از پذیرش و یا ارائه درخواست می‌بایست شرایط دانشگاه را مورد بررسی قرار دهند تا ببینند که آیا شرایط تحصیل را دارند یا خیر. هر دانشگاه یکسری قواعد و قوانین مختص به خود را دارد که با توجه به آن‌ها دانشجو را جذب می‌کند. از جمله مهمترین شرایط تحصیلی در دنشگاه Geomedi این است که افراد باید از نظر تحصیلی وضعیت مناسب و در واقع ممتازی داشته باشند. به عنوان نمونه در رشته‌ای همچون پزشکی متقاضی می‌بایست در برخی از دروس تخصصی مثل ریاضی، فیزیک، زیست و شیمی نمره‌ای بالا کسب نماید. یعنی دیپلم را با امتیازی خوبی اخذ کرده باشد و از طرفی مدرک دیپلم باید کاملا مرتبط با نوع رشته تحصیلی باشد.

برخی از دانشگاه‌ها بدون گرفتن آزمون ورودی متقاضیان را پذیرش می‌کنند اما دانشگاه پزشکی Geomedi گرجستان برای این امر آزمونی قرار داده است تا بر اساس آن بتواند افراد را مورد ارزیابی قرار دهد. در این آزمون، متقاضیان مجاز به شرکت در آزمونی با نمره 100 امتیازی هستند که در صورت کسب امتیاز 60 به 40 به راحتی می‌توانند در دانشگاه پذیرفته شوند.

موضوع بعدی در مورد مدرک زبان انگلیسی است. این دانشگاه از دانشجویان، مدرک زبان انگلیسی در سطح تافل یا آیلتس را نمی‌خواهد، اما میزان تسلط آن‌ها به زبان را مورد بررسی قرار می‌دهد و آن هم این است که آزمونی برای تعیین سطح گرفته می‌شود که اگر متقاضی در این آزمون نتواند حداقل نمره را کسب نماید می‌بایست در دوره زبان انگلیسی که از سوی دانشگاه به مدت 3 الی 6 ماه برگزار می‌گردد شرکت کند.

مدارک مورد نیاز برای پذیرش در دانشگاه پزشکی Geomedi

از مهمترین مدارک خواسته شده می‌توان اشاره‌ای به موارد زیر نمود:
• اسکن پاسپورت؛
• اسکن شناشنامه؛
• نامه پذیرش از سوی دانشگاه؛
• ریز نمرات دیپلم؛
• عکس پرسنلی؛
• ارائه مدرک زبان انگلیسی در صورت داشتن.

کلام پایانی

بعد از این که دانشجو شرایطی که در قسمت قبل به آن‌ها اشاره کردیم را داشت می‌تواند درخواست خود را برای پذیرش به دانشگاه پزشکی Geomedi گرجستان ارائه دهد. این درخواست به صورت آنلاین است که می‌بایست یکسری فرم‌های مربوطه را تکمیل نماید. برای این که درخواست مورد بررسی قرار گیرد متقاضی باید مبلغی را به حساب دانشگاه واریز نماید که این مبلغ نیز غیر قابل برگشت است.

دانشگاه نیز درخواست متقاضی را مورد ارزیابی قرار می‌دهد که در صورت پذیرفته شدن نامه‌ای برای وی ارسال می‌شود. در این صورت متقاضی می‌بایست مدارک خواسته شده را برای دانشگاه بفرستد تا مقدمات پذیرش فراهم گردد.

نظرات خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *