دانشگاه پزشکی دیوید تویلدیانی گرجستان David Tivildiani Medical Universityیکی از دانشگاه های معروف پزشکی در کشور گرجستان است که سالانه دانشجویان بسیاری را از سرتاسر دنیا پذیرش می کند. در این مقاله قصد داریم به بررسی این دانشگاه بپردازیم.

آشنایی با کشور گرجستان

قبل از معرفی دانشگاه پزشکی دیوید تویلدیانی گرجستان قدری درباره کشور گرجستان صحبت کنیم:

گرجستان کشوری است که از نظر موقعیت جغرافیایی در منطقه قفقاز و اوراسیا واقع شده، که ما بین آسیای غربی و اروپای شرقی است. این کشور با ترکیه، ارمنستان، روسیه و آذربایجان کیلومترها مرز مشترک خاکی و آبی دارد. گرجستان جمعیتی بالغ بر 3 میلیون و 700 هزار نفر را در دل خود گنجانده است. با وجود این که بخشی از گرجستان در قاره آسیا قرار گرفته اما قوانین و مقررات های این کشور همانند سایر کشورهای اروپایی می باشد. عضو ناظر اتحادیه اروپا است و قصد دارد که در آینده نیز به عضویت رسمی این اتحادیه درآید. همچنین در حال حاضر در سازمان ملل، شورای اروپا، سازمان توسعه اقتصادی و بانک توسعه آسیا نیز عضویت دارد.

گرجستان یکی از جذاب‌ترین کشورها برای زندگی کردن است. این کشور همچون بسیاری از کشورهای مدرن اروپایی توانسته از نظر اقتصادی، سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، علمی و سایر زمینه ها به پیشرفت های خوبی دست پیدا کند. بسیاری برای تفریح و تجارت به این کشور سفر می کنند اما عده ای نیز هستند که به قصد تحصیل و گرفتن مدرک راهی این کشور می شوند.

دانشگاه پزشکی دیوید تویلدیانی گرجستان

دانشگاه پزشکی دیوید تویلدیانی گرجستان

گرجستان به ویژه در سال های اخیر با فراهم نمودن شرایط و امکانات گسترده توانسته سطح آموزشی را به استانداردهای روز جهانی نزدیکتر سازد. علاوه بر این هزینه تحصیل در دانشگاه های این کشور پایین است که این عوامل موجب شده تا گرجستان مقصدی جذاب برای محققین و علاقه مندان به تحصیل باشد.

رشته پزشکی و پیراپزشکی یکی از پرطرفدارترین رشته های دانشگاهی در سرتاسر دنیا به حساب می آید و افراد زیادی خواهان تحصیل در این نوع از رشته ها هستند. اما با این وجود دانشگاه هایی که از اعتبار بین المللی برخوردار باشند و بتوانند دانشجویان را از سرتاسر دنیا جذب کنند بسیار کم است. گرجستان از جمله کشورهای پیشرو در علم و دانش است که در رشته ای همانند پزشکی توانسته به دستاوردهای مهمی برسد. مدارک ارائه شده در دانشکده های پزشکی گرجستان زیر نظر نهاد WHO و مورد تایید کشورهای اروپایی می باشد که خود گویای سطح آموزش بالا در این کشور است.

برخی از دانشگاه های این کشور همچون دانشگاه پزشکی دیوید تویلدیانی از درجه اعتبار بین المللی برخوردار هستند که هر ساله دانشجویان خارجی بی شماری به منظور تحصیل به گرجستان سفر می کنند.

معرفی دانشگاه پزشکی دیوید تویلدیانی

همان طور که اشاره کردیم دانشگاه پزشکی دیوید تویلدیانی یکی از دانشگاه‌های بین المللی در کشور گرجستان است که سالانه دانشجویان خارجی با ملیت های گوناگون به امید این که بتوانند از این دانشگاه فارغ التحصیل شوند وارد گرجستان می شوند.

این دانشگاه که آن را بیشتر با نام اختصاریAIET می شناسند یکی از دانشگاه های معتبر پزشکی در گرجستان است که دوره های پزشکی در آن به زبان انگلیسی ارائه می گردد. از این رو دانشجویان اتباع سایر کشورهایی که به زبان انگلیسی تسلط دارند به راحتی می توانند در این دانشگاه مشغول به تحصیل شوند. دانشگاه پزشکی دیوید تویلدیانی توانسته به عضویت سازمان های بین المللی همچون WHO (سازمان بهداشت جهانی)، AMEE (انمجن پزشکی اروپا) و AMSE (انجمن مدارس پزشکی اروپا) درآید؛ بدین ترتیب مدارک آن نیز از درجه اعتبار بالایی برخوردار است.

این دانشگاه که در منطقه باستانی و با تمدن گرجستان واقع شده در رشته های پزشکی، پیراپزشکی و دندان پزشکی دانشجو می پذیرد. طول دوره پزشکی عمومی در دانشگاه پزشکی دیوید تویلدیانی حدود 6 سال می باشد.

دلایل تحصیل در دانشگاه پزشکی دیوید تویلدیانی

در این بخش از مقاله می خواهیم به چرایی تحصیل در دانشگاه پزشکی دیوید تویلدیانی گرجستان بپردازیم، این که دانشگاه دارای چه ویژگی و مزایایی است که موجب شده برخی از دانشجویان این دانشگاه را برای گذراندن دوره پزشکی خود انتخاب نمایند.

همان طور که پیش تر نیز اشاره کردیم گرجستان در بخش های مختلفی توانسته به پیشرفت های خوبی برسد. این کشور، در حال رشد از بعد اقتصادی و علمی می باشد که همین امر موجب شده افراد بسیاری به فکر تحصیل و سرمایه گذاری در این کشور بیفتند. از مهمترین ترین دلایل مورد توجه قرار گرفتن دانشگاه پزشکی دیوید تویلدیانی، می توان اشاره ای به موارد زیر نمود:

1- پایین بودن هزینه تحصیل
دلیل عمده ای که موجب جذابیت دانشگاه پزشکی دیوید تویلدیانی برای علاقه مندان شده، می توان به پایین بودن هزینه های تحصیل اشاره نمود. دانشجوهای خارجی معمولا با چالش های مالی رو به رو هستند. از نظر بسیاری از آن ها گرجستان یکی از کشورهای مناسب برای تحصیل می باشد چرا که در مقایسه با کشورهای اروپایی هزینه پایین تری دارد. همچنین هزینه زندگی نیز بسیار معقول می باشد. این موضوع موجب رغبت شدید متقاضیان اتباع سایر کشورها برای تحصیل در دانشگاه پزشکی دیوید تویلدیانی شده است. ذکر این نکته ضروری است که پایین بودن هزینه به معنای افت کیفیت در مقایسه با دانشگاه های اروپایی نیست.

هزینه تحصیل در این دانشگاه برای سال اول حدود 7000 دلار آمریکا و برای سال های بعد، این میزان هزینه به 5000 دلار کاهش می یابد. همچنین به طور میانگین هزینه اقامت و زندگی دانشجویان خارجی به طور میانگین بین 100 تا 400 دلار در ماه می باشد. هزینه تحصیل در دانشگاه پزشکی دیوید تویلدیانی علاوه بر شهریه دانشگاه، شامل هزینه تهیه خوابگاه و هزینه عمومی زندگی روزمره نیز می باشد.

2- اخذ اقامت
یکی دیگر از دلایل جذاب بودن تحصیل در دانشگاه پزشکی دیوید تویلدیانی این است که اتباع سایر کشورها می توانند اقامت گرجستان را پس از فارغ التحصیل شدن بگیرند. اقامت در گرجستان دارای مزایایی همچون امنیت بالا، رفت و آمد آسان به کشورهای حوزه شنگین، هزینه زندگی پایین، اقتصاد رو به رشد و … می باشد که توانسته نظر افراد بی شماری را از جای جای دنیا به خود جلب نماید. روش های مختلفی برای اخذ اقامت در این کشور وجود دارد که یکی از محبوبت ترین آن ها اقامت از طریق تحصیل است.

دانشگاه پزشکی دیوید تویلدیانی گرجستان

دانشگاه پزشکی دیوید تویلدیانی گرجستان

3- کار ضمن تحصیل
آن دسته از دانشجویانی که می خواهند در کنار تحصیل، برای تامین مخارج نیز کار کنند دولت گرجستان شرایطی را فراهم نموده تا طبق تعداد ساعت مشخصی در هفته ضمن تحصیل در دانشگاه پزشکی دیوید تویلدیانی، بتوانند به کار هم مشغول شوند. بدین ترتیب دانشجویان با توجه به استعداد و توانایی خود می توانند در بخش های مختلفی از جمله بخش خدماتی، کتابخانه، رستوران، کافه و … کار کنند و هزینه تحصیل خود را از این طریق تامین کنند.

4- کیفیت آموزشی
به جرأت می توان کیفیت آموزشی مناسب و بالا بودن سطح علمی یکی از مهمترین دلایل جذب شدن افراد به سمت دانشگاه پزشکی دیوید تویلدیانی است. استانداردهای آموزشی این دانشگاه با دانشگاه های معتبر اروپایی برابری می کند. در این دانشگاه با مدرنیزه شدن اکثر قسمت ها، سیستم آموزشی بسیار خوبی طراحی شده تا از این طریق دانش و توانمندی های دانشجویان به بهترین شکل ممکن بهبود پیدا کند. دانشگاه پزشکی دیوید تویلدیانی با فراهم نمودن امکانات گسترده آموزشی توانسته در میان دانشگاه های اروپایی جایگاه ایده آلی را به خود اختصاص بدهد.

5- زبان انگلیسی
دانشگاه پزشکی دیوید تویلدیانی با توجه به رسمی بودن زبان انگلیسی، آموزش ها را به دو زبان گرجی و انگلیسی ارائه می دهد تا دانشجویان بین المللی نیز بتوانند به راحتی در این دانشگاه به تحصیل بپردارند.

6- ارائه مدرک معتبر
از دیگر مزیت تحصیل در دانشگاه پزشکی دیوید تویلدیانی، معتبر بودن مدرک است. مدرک ارائه شده در این دنشگاه مورد تایید دانشگاه های تراز اول کشورهای اروپایی می باشد. دانشجویانی که با مدرک پزشکی MBBS از این دانشگاه فارغ التحصیل می شوند می توانند در بسیاری از نقاط جهان به امر طبابت مشغول شوند.

اعتبار علمی دانشگاه پزشکی دیوید تویلدیانی

دانشگاه پزشکی دیوید تویلدیانی در میان دانشگاه های آسیایی و حتی بسیاری از کشورهای اروپایی توانسته که از نظر اعتبار، جایگاه مناسبی را به خود اختصاص بدهد. همان طور که در قسمت قبل اشاره کردیم بالا بودن کیفیت نظام آموزشی از مهمترین ویژگی این دانشگاه می باشد که توانسته ارزش و اعتبار دانشگاه را در سطح جهانی ارتقاء ببخشد.

نظام آموزشی دانشگاه پزشکی دیوید تویلدیانی بر اساس استانداردهای مورد تایید سازمان بهداشت جهانی یا همان WHO می باشد. همچنین مدرک پزشکی که به فارغ التحصیلان اعطاء می گردد از سوی شورای پزشکی کشور هند (MCI) مورد تایید است. نکته ای که برای متقاضیان ایرانی بسیار مهم می باشد این است که گرچه دانشگاه پزشکی دیوید تویلدیانی گرجستان از درجه اعتبار بین المللی برخوردار است اما مدرک ارائه شده مورد تایید وزارت بهداشت ایران نیست. این مسئله برای آن دسته از افرادی حائز اهمیت است که بعد از فارغ التحصیل شدن می خواهند در ایران طبابت کنند که با این مورد افراد حق فعالیت ندارند. اما برای آن هایی که بعد از فارغ التحصیل شدن می خواهند در خود گرجستان و یا در کشوری دیگر بمانند، می توانند بدون نگرانی به امر طبابت مشغول شوند.

معیار و شاخص های بسیاری برای رتبه بندی دانشگاه ها وجود دارد که بر اساس آن دانشگاه ها را رتبه بندی می کنند. سایت UniRank بر اساس معیارهایی همچون اعتبار علمی دانشگاه، ارائه ویزای تحصیلی و … برترین دانشگاه های پزشکی گرجستان را رتبه بندی نموده است که دانشگاه پزشکی دیوید تویلدیانی در میان ده ها دانشگاه پزشکی در این کشور توانسته جایگاه مناسبی را به خود اختصاص بدهد.

برنامه تحصیلی دوره پزشکی این دانشگاه

مدت زمانی که طول می کشد یک دانشجوی پزشکی از این دانشگاه فارغ التحصیل گردد همانند ایران حدود 6 سال است. این دوره 6 ساله به 2 دوره تقسیم می شود: دوره اول که حدود 2 سال و دوره دوم نیز حدود 4 سال به طول می انجامد. دروس مقدماتی و پایه ای که شامل فیزیک، شیمی، تاریخ پزشکی، تاریخ گرجستان، بیولوژی و مردم شناسی است در طول دوره 2 ساله به دانشجویان ارائه می گردد تا به طور مقدماتی با این رشته آشنایی پیدا کنند. و اما دوره 4 ساله شامل برنامه های گسترده تری می باشد که نقش بسیار مهمی را در بالا بردن مهارت دانشجویان ایفا می کند. این دوره به صورت 4 مرحله اساسی است که شرح هر کدام از این مراحل بدین صورت می باشد:

• دوره اول: در این مرحله به دانشجویان مبانی پزشکی ارائه می گردد. این مبانی به شرح سلامتی و بیماری های انسان می پردازد.
• دوره دوم: با گذراندن این مرحله دانشجویان می توانند دانش علوم پایه پزشکی را یاد بگیرند.
• دوره سوم: اخلاق پزشکی، مدیریت مراقبت های بهداشتی، مطالعات علمی و پزشکی بالینی در این مرحله به دانشجویان آموزش داده می شود.
• دوره چهارم: این مرحله تاثیر بسیار مهمی بر روی یادگیری، افزایش مهارت و همچنین آینده کاری دانشجویان دارد چرا که به طور عملی دروس و مباحث را یاد می گیرند. دانشجویان این مرحله را بیشتر در بیمارستان ها به صورت دوره کاروزی می گذرانند.

همچنین دوره دندانپزشکی در دانشگاه پزشکی دیوید تویلدیانی برای دانشجویان 5 سال به طول می انجامد.

دانشگاه پزشکی دیوید تویلدیانی گرجستان

دانشگاه پزشکی دیوید تویلدیانی گرجستان

شرایط اخذ پذیرش در دانشگاه پزشکی دیوید تویلدیانی

در این بخش از مقاله قصد داریم درباره شرایط پذیرش صحبت کنیم چرا که سوال عده ای از متقاضیان تحصیل در دانشگاه پزشکی دیوید تویلدیانی می باشد.
این دانشگاه نیز همچون بسیاری از دانشگاه های دنیا از آن دسته دانشجویانی ثبت نام به عمل می آورد که دارای مدرک دیپلم باشند. همچنین متقاضیان می بایست در دورس پایه ای که برای پزشکی مورد نیاز است مانند فیزیک، شیمی، زیست شناسی و ریاضیات نمره خوبی کسب کرده باشند.

همان طور که پیش تر نیز اشاره کردیم از ویژگی این دانشگاه حمایت از زبان انگلیسی است؛ یعنی زبان دوره 6 ساله تحصیلی به صورت انگلیسی می باشد. گرچه متقاضیان برای پذیرش به ارائه مدرک زبان انگلیسی نیاز ندارند اما چون مطالب به صورت انگلیسی بیان می شوند تسلط به این زبان می تواند برای آن ها بسیار موفقیت آمیز باشد. افرادی که از نظر تسلط به این زبان ضعیف هستند می توانند با ثبت نام در دوره های آمادگی زبان، مهارت و توانایی های خود را ارتقاء ببخشند.

دانشجویان بدون آزمون می توانند وارد دانشگاه پزشکی دیوید تویلدیانی شوند. یعنی این دانشگاه برای پذیرش دانشجو از سراسر دنیا آزمون ورودی قرار نداده است، بنابراین به راحتی می توانند جذب شوند. اما می بایست در دروس پایه ای همچون زیست شناسی و شیمی حداقل نمره را کسب کنند.

مدارک مورد نیاز برای ثبت نام

از مهمترین مدارکی که برای ثبت نام در دانشگاه پزشکی دیوید تویلدینی مورد نیاز است می توان اشاره ای به موارد زیر نمود:
• ارائه مدرک دیپلم متقاضی به همراه ریز نمرات که مورد تایید وزارت علوم و دادگستری باشد؛
• ارائه کپی یا اسکن پاسپورت؛
• ارائه کپی یا اسکن شناسنامه؛
• ارائه مدرک زبان انگلیسی در صورت داشتن؛
• تکمیل فرم درخواست.

مدارک ارائه شده می بایست کاملا معتبر باشند تا مورد ارزیابی قرار بگیرند. معمولا پذیرش در این دانشگاه سالی دو بار انجام می گیرد یکی در ماه مارس و یکی نیز در ماه سپتامبر. متقاضیان می توانند در این زمان مدارک مورد نیاز را به همراه فرم درخواست که به صورت آنلاین تکمیل می گردد جهت بررسی به دانشگاه ارسال نمایند تا فرایند پذیرش صورت بگیرد.

سخن پایانی

دانشگاه پزشکی دیوید تویلدیانی گرجستان از جمله دانشگاه های بین المللی در جهان است که با فراهم نمودن امکانات آموزشی مناسب و بالا بردن سطح کیفیت آموزش، توانسته خیلی سریع رشد کند و از سرتاسر دنیا دانشجو جذب نماید. مدرک این دانشگاه از اعتبار بالایی برخوردار است اما از آنجایی که مورد تایید وزارت بهداشت کشورمان نیست دانشجویان ایرانی پس از فارغ التحصیل شدن می توانند با گرفتن اقامت در گرجستان و یا مهاجرت به سایر کشورهای اروپایی، به امر طبابت مشغول شوند.

نظرات خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *