دانشگاه ملی پزشکی تفلیس یکی از دانشگاه‌های دولتی گرجستان است که به طور اختصاصی در رشته پزشکی، پیراپزشکی، داروسازی و دندانپزشکی از سرتاسر دنیا دانشجو ‌‌می‌پذیرد. این دانشگاه به عنوان یکی از مهمترین و بزرگترین مراکز آموزش پزشکی گرجستان، در تلاش است که با بالا بردن امکانات آموزش، بهترین خدمات آموزشی و رفاهی را به دانشجویان ارائه بدهد.

این دانشگاه، یکی از چندین دانشگاه‌‌های‌ بین المللی در گرجستان است که از تمام نقاط دنیا پذیرش دانشجو دارد. بر اساس آمارهای منتشر شده، بیشترین محصلان دانشگاه پزشکی تفلیس، اتباع کشورهای هند، سریلانکا، ارمنستان، آمریکا، ترکیه و آذربایجان هستند.

با این مقدمه چینی، ‌‌می‌خواهیم که دانشگاه ملی پزشکی تفلیس را به شما عزیزان معرفی کنیم تا اگر قصد تحصیل در این دانشگاه را دارید بتوانید اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب نمایید. پس تا پایان ما را همراهی بفرمایید.

دانشگاه ملی پزشکی تفلیس

دانشگاه ملی پزشکی تفلیس

تحصیل رشته پزشکی در دانشگاه‌‌های‌ گرجستان

بی تردید تحصیل در رشته پزشکی رویای بسیاری از دانش آموزان است. اگر نگاهی به رشته‌‌های‌ تحصیلی دوران دبیرستان بیندازیم متوجه ‌‌می‌شویم که تقاضا برای ورود به رشته علوم تجربی چندین برابر علوم ریاضی و انسانی است. دلیل این تقاضای بالا را ‌‌می‌توان در جذابیت این رشته جستجو کرد، به عقیده بسیاری از مردم حرفه پزشکی از شان و منزلت اجتماعی و فرهنگی بسیاری برخوردار است به همین دلیل توجه دانش آموزان و خانواده‌ها به این رشته جلب شده است.

تحصیل در رشته پزشکی باب میل بسیاری از دانش آموزانی است که قصد دارند برای تحصیل به آن سوی مرزها بروند. یکی از کشورهایی که امروزه بر سر زبان‌ها افتاده، کشور گرجستان است که در سال‌‌های‌ اخیر با فراهم نمودن امکانات مدرن و بالا بردن سطح سیستم آموزشی توانسته نظر بسیاری از اتباع خارجی را به سمت و سوی خود جلب کند. بالا بودن تعداد متقاضیان برای تحصیل در رشته پزشکی، سطح آموزشی استاندارد و ارائه مدرک در سطح بین المللی نمونه‌‌های‌ی از تحصیل در گرجستان ‌‌می‌باشد. این کشور حتی به وسیله این امر توانسته فرصت شغلی مناسبی را نیز برای مهاجرین فراهم آورد. مقرون به صرفه و پایین بودن هزینه زندگی دانشجویی در مقایسه با کشورهای اروپایی شرایطی مطلوب برای تحصیل در گرجستان را ایجاد کرده است.

این کشور نیز همانند بسیاری از کشورهای اروپایی توانسته با بالا بردن کیفیت آموزشی آمادگی خود را برای پذیرش دانشجوی بین المللی اعلام کند. دانشگاه‌‌های‌ دولتی و خصوصی بی شماری در گرجستان وجود دارد که در زمینه‌‌های‌ مختلف اقدام به پذیرش دانشجو خارجی ‌‌می‌کنند، که یکی از آن‌ها دانشگاه ملی پزشکی تفلیس است. این دانشگاه یکی از مراکز آموزشی معتبر در گرجستان است که از دانشجویان خارجی و داخلی در صورت داشتن شرایط لازم پذیرش به عمل ‌‌می‌آورد.

افراد بسیاری مشتاق تحصیل رشته پزشکی در دانشگاه‌‌های‌ بین المللی هستند که با توجه به بالا بودن هزینه تحصیل در این قبیل از دانشگاه‌ها، بسیاری از متقاضیان ن‌‌می‌توانند ثبت نام کنند. باید گفت که دانشگاه ملی پزشکی تفلیس، از جمله دانشگاهی است که هم کیفیت آموزشی مطلوبی را به دانشجویان ارائه ‌‌می‌دهد و هم این که از نظر هزینه تحصیل بسیار مقرون به صرفه ‌‌می‌باشد.

درباره دانشگاه ملی پزشکی تفلیس

این دانشگاه در 18 فوریه سال 1918 در شهر زیبای تفلیس تاسیس شد و کار آموزش خود را به طور رس‌‌می‌در این سال آغاز نمود. از بنیانگذاران دانشگاه پزشکی تفلیس، استاد پتره ملیکیوشیلی بود که اظهار نظر خود را مبنی بر افتتاح این دانشگاه در جلسه انجمن پزشکان و علوم طبیعی گرجستان در سال 1917 بیان نمود. این دانشگاه در ابتدا با نام موسسه پزشکی، فعالیت ‌‌می‌کرد اما در سال 1930، موسسه پزشکی به دانشگاه ملی پزشکی تفلیس تغییر نام داد. این دانشگاه بیش از 80 سال است که از فعالیتش در امر آموزش شاخه پزشکی ‌‌می‌گذرد.

دانشگاه ملی پزشکی تفلیس با نام اختصاری TSMU ( Tbilisi State Medical University) از برجسته و شناخته شده ترین دنشگاه‌ها در ناحیه قفقاز است. این دانشگاه حدود 7500 دانشجو در مقطع لیسانس و 3000 دانشجو نیز در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا دارد که یک چهارم آن‌ها خارجی هستند. بر اساس آمارهای موجود، دانشگاه پزشکی تفلیس از زمان تاسیس تا کنون بیش از 40 هزار مدرک دکترا به دانش آموختگان اعطاء نموده است. این دانشگاه در مقاطع مختلف لیسانس، فوق لیسانس و دکترا پذیرش دانشجو دارد.

امر آموزش در این دانشگاه به دو زبان گرجی و انگلیسی است تا دانشجویان بین المللی نیز از طریق زبان انگلیسی به راحتی بتوانند در رشته پزشکی مشغول به تحصیل شوند. این دانشگاه با فراهم نمودن امکانات به روز و پیشرفته و همچنین بالا بردن کیفیت آموزشی سعی نموده که هم راستا با سایر دانشگاه‌‌های‌ اروپایی پیش برود.

دانشگاه ملی پزشکی تفلیس عضو انجمن‌‌های‌ی همانند AMEE(آموزش پزشکی اروپا) و WFME ( فدراسیون جهانی آموزش پزشکی) ‌‌می‌باشد. همچنین این دانشگاه از بنیانگذاران EEAME (انجمن آموزش پزشکی اروپای شرقی) نیز ‌‌می‌باشد. به علاوه دانشگاه پزشکی تفلیس با عضویت در این انجمن‌ها نه تنها توانسته مقررات قانونی بر اساس این سازمان‌ها را بر روی سیستم آموزشی پیاده سازی نماید بلکه در اجرای نظام سازی توصیه‌ها نیز شرکت نموده است.

دانشگاه ملی پزشکی تفلیس از جمله دانشگاه‌‌های‌ مورد تایید وزرات علوم است. بنابراین دانشجویان ایرانی ‌‌می‌توانند بعد از فارغ التحصیل شدن به امر طبابت در داخل کشور مشغول شوند.

دانشگاه ملی پزشکی تفلیس

دانشگاه ملی پزشکی تفلیس

دانشگاه ملی پزشکی تفلیس دارای کتابخانه بزرگی است که کتاب‌‌های‌ مربوط به پزشکی، دندانپزشکی و … در آن نگهداری ‌‌می‌شود که بیشتر این کتاب‌ها به زبان انگلیسی است. همچنین این دانشگاه امکانات گسترده ای از جمله سالن‌‌های‌ مجهز به کامپیوتر، اینترنت، آزمایشگاه‌‌های‌ مدرن و پیشرفته ایجاد نموده است تا دانشجویان با بهره بردن از این امکانات بتوانند سطح عل‌‌می‌خود را به نوعی ارتقاء ببخشند.

رشته‌‌های‌ ارائه شده در دانشگاه ملی پزشکی تفلیس

همان طور که پیش تر نیز اشاره کردیم در این دانشگاه رشته پزشکی اعم از پزشکی عمومی، دندانپزشکی، دروسازی، بهداشت عمومی، پرستاری، مامایی، پزشکی فیزیکی و توان بخشی و سایر موارد ارائه ‌‌می‌شوند که دانشجویان بر اساس معیارهای مختلفی همچون علاقه، میزان بودجه در نظر گرفته شده، داشتن شرایط لازم و … ‌‌می‌توانند در رشته دلخواه خود مشغول به تحصیل شوند.

این دانشگاه از 7 دانشکده تشکیل شده است که در ادامه به شرح آن‌ها ‌‌می‌پردازیم:
• دانشکده پزشکی؛
• دانشکده دندانپزشکی؛
• دانشکده طب فیزیکی و توانبخشی؛
• دانشکده داروسازی؛
• دانشکده بین المللی پزشکی و دندانپزشکی؛
• دانشکده بهداشت عمومی؛
• دانشکده پرستاری.

هر کدام از این دانشکده‌ها به طور اختصاصی شاخه ای از پزشکی را به دانشجویان ارائه ‌‌می‌دهند.

1- دانشکده پزشکی عمومی:
این دانشکده همان طور که از نام آن بر ‌‌می‌آید به ارائه رشته پزشکی عمو‌‌می‌‌‌می‌پردازد. و زبان تدریس شده در آن انگلیسی است. این دوره تقریبا 6 سال به طول ‌‌می‌انجامد که در طول این مدت آموزش‌ها به صورت کارورزی و تئوری به دانشجویان ارائه می‌گردد. 2 سال از این 6 سال، دروس اصلی به صورت تئوری به دانشجویان آموزش داده می‌شود تا ذهنیتی واضح درباره رشته پزشکی داشته باشند، بعد از آن 1 سال به دوره پیش بالینی و 3 سال هم به دوره بالینی اختصاص می‌یابد. دانشجویان در دانشکده پزشکی عمو‌‌می‌با اخذ مدرک دکترا فارغ التحصیل می‌شوند. شهریه سالانه برای دانشجویان 7000 دلار است.

2- دانشکده داندانپزشکی عمومی:
زبان ارائه شده نیز همانند دانشکده پزشکی، انگلیسی است. طول دوره تحصیل 5 سال است که دانشجو هر سال می‌بایست هزینه ای معادل 5000 دلار را به حساب دانشگاه واریز نماید. به دانشجویان بعد از اتمام و فارغ التحصیل شدن مدرک دکترای دندانپزشکی عمو‌‌می‌اعطاء می‌گردد.

3- دانشکده طب فیزیکی و توانبخشی:
این دوره حدود 4 سال به طول ‌‌می‌انجامد و دانشجویان پس از پایان تحصیل می‌توانند مدرک لیسانس خود را از دانشگاه ملی پزشکی تفلیس دریافت کنند. زبان تحصیل نیز همانند سایر دانشکده‌های این دانشگاه، به صورت انگلیسی ارائه می‌شود. شهریه سالیانه نیز 5000 دلار است.

4- دانشکده بین المللی پزشکی و دندانپزشکی
این دانشکده همان طور که از نام آن بر ‌‌می‌آید به صورت بین‌المللی است؛ یعنی هم پذیرش محلی دارد و هم پذیرش از ملیت‌های دیگر. بدین ترتیب دانشجویان ایرانی با ثبت نام در این دانشکده می‌توانند در رشته دلخواه خود مشغول به تحصیل شوند. در این دانشکده علاوه بر رشته پزشکی و دندانپزشکی، سایر شاخه‌های علوم بهداشتی همانند پرستاری، مامایی و طب فیزیکی و توانبخشی به زبان انگلیسی با دوره و شهریه‌ای متغیر به دانشجویان ارائه می‌گردد.

تقویم آموزشی در دانشگاه ملی پزشکی تفلیس

سال تحصیلی این دانشگاه همچون سایر دانشگاه‌‌های‌ دنیا از دو ترم تشکیل شده است، ترم پاییز و ترم بهار. در فصل‌‌هایی از سال همانند زمستان و تابستان برای دانشجویان استراحت تحصیلی و تعطیلی در نظر گرفته می‌شود. که تعطیلات زمستانه کمتر از دو هفته اما تعطیلات تابستان بیشتر از یک ماه به طول می‌انجامد. همچنین دانشگاه پزشکی تفلیس از اول سپتامبر تا 31 آگوست سال بعد از دانشجویانی که شرایط لازم را داشته باشند ثبت نام به عمل ‌‌می‌آورد.

اشاره کردیم که هر سال تحصیلی، شامل دو ترم است که هر ترم از 20 هفته تشکیل شده است و در طول این مدت دروس به صورت تئوری و یا عملی به دانشجویان ارائه می‌گردد. همچنین هر دو هفته یک بار از دانشجویان آزمون شفاهی و عملی گرفته ‌‌می‌شود که این عامل نقش بسیار مهمی ‌را در بالا بردن توانایی و مهارت دانشجویان ایفا ‌‌می‌کند. روند تحصیلی در این دانشگاه نیز همانند بسیاری از دانشگاه‌ها 6 روز در هفته است.

رتبه دانشگاه ملی پزشکی تفلیس

بیش از 1000 دانشگاه از کشورهای مختلف وجود دارد که بر اساس شاخص و معیارهای مختلفی رتبه بندی ‌‌می‌شوند. این شاخص‌ها با توجه به سطح کیفی آموزش، اساتید متخصص، تعداد دانشجویان پذیرش شده، امکانات آموزش و آزمایشگاهی، بورس‌‌های‌ اعطایی، تعداد مقاله منتشر شده و … هستند، که بر اساس این موارد دانشگاه‌ها را مورد بررسی و ارزیابی قرار ‌‌می‌دهند.

در این رتبه بندی که هر ساله منتشر ‌‌می‌شود دانشگاه کشورهای انگلستان، آمریکا و سوئیس در ابتدای جدول رتبه بندی قرار دارند. با این حال گرجستان نیز در سال‌‌های‌ اخیر با تقویت زیر ساخت‌‌های‌ آموزشی و بالا بردن سطح کیفیت آموزشی تلاش نموده هم سو با سایر کشورهای جهان به خصوص قاره اروپا دانشگاه‌‌های‌ خود را پیش ببرد و سال به سال نیز رتبه و رنکینگ مراکز آموزشی در این کشور ارتقاء ‌‌می‌یابد.

دانشگاه ملی پزشکی تفلیس

دانشگاه ملی پزشکی تفلیس

دانشگاه ملی پزشکی تفلیس در میان هزاران دانشگاه توانسته جایگاه 4223 را به خود اختصاص بدهد. همچنین رتبه کشوری این دانشگاه نیز 4 ‌‌است. بدین ترتیب این دانشگاه برای آن دسته از دانشجویانی که ‌‌می‌خواهند با صرف هزینه‌ای اقتصادی اما با سطح کیفیت آموزشی خوب، مدرک پزشکی و یا پیراپزشکی را بگیرند ‌‌می‌تواند انتخابی مناسب باشد.

هزینه تحصیل در دانشگاه ملی پزشکی تفلیس

همان طور که در قسمت‌‌های‌ قبل هم اشاره کردیم هزینه تحصیل با توجه به نوع رشته تحصیلی متفاوت است. رشته ای همانند پزشکی در مقایسه با سایر زیر شاخه‌‌های‌ پزشکی گرانتر است. به عنوان نمونه شهریه رشته پزشکی سالانه 7 هزار دلار است در حالی که رشته دندانپزشکی 5 هزار دلار تمام می‌شود. معمولا هزینه تحصیل طی دو الی سه قسط به حساب بانکی دانشگاه واریز ‌‌می‌گردد. علاوه بر هزینه مربوط به شهریه، هزینه اقامت نیز وجود دارد که بیشتر آن مربوط به اجاره خوابگاه یا آپارتمان است. معمولا اجاره خوابگاه با توجه به نوع اتاق‌ها بین 200 تا 350 دلار در ماه متغیر است.

اگر به طور کلی بخواهیم بگوییم؛ هزینه تحصیل در دانشگاه‌‌های‌ گرجستان در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی و آمریکایی از نظر اقتصادی بسیار به صرفه تر ‌‌است. پایین بودن هزینه تحصیل، پایین بودن هزینه اقامت و کیفیت آموزشی بالا از عمده دلایلی است که نشان ‌‌می‌دهد گرجستان کشوری مناسب برای گذراندن دوره تحصیل به حساب می‌آید.

شرایط پذیرش دانشجو در دانشگاه ملی پزشکی تفلیس

این دانشگاه چون به صورت بین المللی است، زبان انگلیسی، به عنوان زبان رسمی‌برای دانشجویان خارجی به حساب ‌‌می‌آید از این رو افرادی که ‌‌می‌خواهند به این دانشگاه وارد شوند ‌‌می‌بایست به زبان انگلیسی تسلط کامل داشته باشند. اگر متقاضی دارای مدرک آیلتس یا تافل باشد؛ نیازی به گذراندن دوره زبان ندارد اما اگر مدرک آیلتس نداشته باشد ‌‌می‌بایست در آزمون ورودی زبان انگلیسی شرکت نماید و حداقل نمره را کسب کند. در هر صورت اگر متقاضی نتوانست نمره قبولی را کسب نماید باید در دوره 3 ماهه زبان خارجی که از سوی دانشگاه برگزار ‌‌می‌گردد، شرکت کند.

علاوه بر مدرک زبان، متقاضی باید دارای دیپلم متناسب با رشته تحصیلی باشد و نمرات دروس اختصاصی مانند زیست، شیمی، ریاضی و فیزیک نیز بالا باشد. البته در رشته‌‌های‌ پزشکی شرط معدل دیپلم یکی از شرایط ورود به دانشگاه است که ‌‌می‌بایست بالای 14 باشد. به جزء این موارد، شرایط دیگری برای پذیرش وجود ندارد.

مدارک مورد نیاز برای پذیرش در دانشگاه ملی پزشکی تفلیس

از مهمترین مدارکی که متقاضی پس از پذیرش ‌‌می‌بایستی آن‌ها را برای بخش آموزشی دانشگاه ارسال نماید، ‌‌می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
• ترجمه رس‌‌می‌به زبان انگلیسی مدرک دیپلم؛
• تصویر پاسپورت معتبر و ترجمه آن؛
• تصویر شناسنامه و ترجمه آن؛
• عکس رنگی 3 در 4؛
• تکمیل فرم پذیرش ارسال شده از سوی دانشگاه؛
• پرداخت هزینه پذیرش و سایر خدمات (معادل 2000 دلار)؛
• اخذ گواهی عدم سوء پیشینه و ترجمه آن .

سخن پایانی

در پایان این طور ‌‌می‌توان گفت که متقاضی در صورت داشتن شرایط، ‌‌می‌تواند برای پذیرش در دانشگاه ملی پزشکی تفلیس درخواست خود را به صورت آنلاین با پرداخت هزینه بررسی، ارائه دهد. اگر هزینه ای پرداخت نگردد، درخواست مورد ارزیابی قرار ن‌‌می‌گیرد. همچنین هزینه ارسال شده حتی در صورت عدم پذیرش به متقاضی برگشت داده ن‌‌می‌شود. اگر درخواست متقاضی پس از ارزیابی مورد پذیرش قرار گیرد وی ‌‌می‌بایست مدارک لازم را ارسال نماید.

نظرات خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *