دانشگاه جورجیا گرجستان University of Georgia یکی از دانشگاه‌های معتبر گرجستان است که سالانه از ملیت‌های مختلف در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا دانشجو می‌پذیرد. در این دانشگاه حدود 200 رشته و زیر شاخه تدریس می‌شود که دانشجویان می‌توانند در رشته مد نظر خود ثبت نام کنند.

بر همین اساس امروز در این مطلب می‌خواهیم قدری درباره دانشگاه جورجیا گرجستان صحبت کنیم؛ این که چه رشته‌هایی در این دانشگاه تدریس می‌شود، سالانه چند نفر پذیرش دارد، از نظر سطح آموزشی در گرجستان و جهان چه رتبه ای دارد، شرایط و مدارک مورد نیاز برای پذیرش به چه صورت است و موضوعات بی شماری در این زمینه.

اگر قصد دارید که دانشگاه جورجیای گرجستان را به عنوان دانشگاه مد نظر خود انتخاب کنید پیشنهاد می‌کنیم که این پست را از دست ندهید چرا که اطلاعات آن می‌تواند شما را در انتخابی آگاهانه یاری نماید.

دانشگاه جورجیا گرجستان

دانشگاه جورجیا گرجستان

چرا گرجستان مقصدی مناسب برای ادامه تحصیل است؟

گرجستان کشوری واقع در قفقاز اورسیا است که با مساحت 69700 کیلومتر مربع جمعیتی 4 میلیونی را در دل خود گنجانده است. پایتخت این کشور تفلیس است که در زبان گرجی به معنای گرم است چرا که گرجستان دارای چشمه‌های آب گرم فراوانی است. این کشور در بین دو قاره آسیا و اروپا واقع شده که از شمال با روسیه، از شرق با آذربایجان، از غرب با دریای سیاه، از جنوب غربی با ترکیه و از جنوب با ارمنستان مرز مشترک دارد. این موقعیت خاص جغرافیایی موجب شده تا از ابعاد مختلفی همچون سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و … مورد توجه قرار بگیرد.

گرجستان به دلیل برخورداری از مزایایی همچون موقعیت خاص جغرافیایی، شرایط آب و هوایی مناسب، بهره مندی از کشاورزی صنعتی و صنعت گردشگری توانسته اقتصاد را به خصوص در سال‌های اخیر ارتقاء ببخشد و خود را به عنوان کشوری ثروتمند به دنیا معرفی نماید.

اما باید بگوییم که فقط اقتصاد گرجستان نیست که به شکوفایی رسیده، بلکه در سال‌های اخیر بخش آموزشی و علمی‌این کشور به طور فراینده ای رشد داشته است که وجود دانشگاه‌های بین المللی با درجه اعتبار بالا خود گویای این مطلب است. این کشور با فراهم نمودن امکانات آموزشی و بهره بردن از اساتید متخصص و مجرب توانسته رتبه علمی‌دانشگاه‌های خود را در سطح جهانی بالا ببرد. این امکانات آموزشی مدرن با بسیاری از دانشگاه‌های برتر اروپایی نیز برابری می‌کند.

دانشگاه‌های گرجستان همانند ایران در دو بخش خصوصی و دولتی فعالیت می‌کنند. دانشگاه‌های دولتی در این کشور تا قبل از سال 2011 حدود 60 دانشگاه به صورت رسمی‌بودند اما با اعمال استانداردهای آموزشی از سوی اتحادیه اروپا این تعداد به 26 دانشگاه کاهش یافت. دانشگاه‌های خصوصی در مقایسه با دولتی از امکانات مدرن تری بهره می‌برند و بیشتر دانشجویان خارجی نیز در این نوع از دانشگاه‌ها مشغول به تحصیل هستند.

از مهمترین دانشگاه‌های خصوصی گرجستان می‌توان جورجیا، قفقاز، دریای سیاه، آزاد، سوخومی، آقماشنبلی، حقوق و دانشگاه آمریکایی قفقاز را نام برد، که برخی از این دانشگاه‌ها، دروس را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند. در میان دانشگاه‌های خصوصی نام برده، دانشگاه جورجیا گرجستان به عنوان یک مرکز آموزشی با درجه اعتبار بین المللی است.

معرفی دانشگاه جورجیا گرجستان

همان طور که اشاره کردیم، جورجیا از دانشگاه‌های خصوصی در گرجستان است و یکی از جدیدترین مراکز آموزشی در این کشور به حساب می‌آید. جورجیا در سال 2004 به طور رسمی ‌با تاسیس دانشکده علوم اجتماعی شروع به فعالیت نمود. در ابتدا دامنه فعالیت آموزشی چه از نظر دانشجو و یا چه از نظر حوزه فعالیت، بسیار محدود بود اما سال به سال با بالا بردن امکانات آموزشی و همچنین بهره بردن از اساتیدی متخصص به تعداد دانشکده‌ها و دانشجویان آن اضافه شد. به گونه ای که امروزه حدود 6 دانشکده فعالیت می‌کند و 6 هزار دانشجو در زمینه‌های مختلفی مشغول به تحصیل هستند.

دو پروفسور به نام‌های ژولی آلاسانیا و مانانا سناده از بنیانگذاران دانشگاه جورجیا گرجستان هستند. جورجیا که در شهر زیبای تفلیس واقع شده در میان دانشگاه‌های خصوصی گرجستان از درجه اعتبار بالایی برخوردار است. و در واقع با فراهم نمودن زیر ساخت‌های مناسب آموزش و همچنین استانداردهای بالای آموزشی توانسته در منطقه قفقاز جایگاه خوبی را به خود اختصاص بدهد.

همان طور که گفتیم دانشگاه جورجیا گرجستان دارای 6 دانشکده است که رشته و زیر شاخه‌های متنوعی را شامل می‌شود. این دانشکده‌ها عبارت اند از:
• دانشکده علوم اجتماعی؛
• دانشکده کسب و کار، اقتصاد مدیریت؛
• دانشکده حقوق؛
• دانشکده علوم بهداشت و بهداشت عمومی؛
• دانشکده علوم انسانی؛
• دانشکده مهندسی IT و ریاضیات.

در این دانشکده‌ها رشته‌های مختلفی همانند زمین شناسی، اکولوژی، فلسفه، علوم انگلیسی، حقوق بین الملل، مدیریت و بازاریابی، حسابداری، پزشکی، داروسازی، پرستاری، مهندسی برق و الکترونیک و سایر موارد به زبان انگلیسی و گرجی ارائه می‌شود.

دانشگاه جورجیا گرجستان توانسته حدود 6 هزار دانشجو محلی و بین المللی را در رشته‌های مختلف منطبق با آخرین استانداردهای آموزشی پذیرش نماید. در میان دانشکده‌هایی که به آن‌ها اشاره کردیم دانشکده علوم بهداشت و بهداشت عمومی، ‌بالاترین درصد جذب دانشجوی بین المللی را دارد.

رشته‌هایی که در دانشگاه جورجیا گرجستان پذیرش دانشجوی خارجی دارد

دانشگاه جورجیای گرجستان در رشته‌های مختلفی پذیرش دانشجو دارد اما برخی از آن‌ها فقط مختص دانشجویان محلی است و اتباع سایر کشورها نمی‌توانند در آن رشته‌های خاص مشغول به تحصیل شوند. اما رشته‌هایی نیز در این دانشگاه ارائه می‌شود که افراد خارجی می‌توانند در آن‌ها ورود پیدا کنند. این رشته‌های بین المللی شامل موارد زیر هستند:
• کارشناسی و کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی (MBA و BBA)؛
• مهندسی فناوری اطلاعات؛
پرستاری؛
دندانپزشکی؛
• حقوق تجارت بین الملل؛
دارو سازی؛
پزشکی.

در میان رشته‌های مذکور، رشته‌هایی که مربوط به علوم بهداشت هستند یعنی پزشکی، داروسازی و … بیشترین متقاضی خارجی را دارند.

دانشگاه جورجیا گرجستان

دانشگاه جورجیا گرجستان

هزینه تحصیل رشته‌های مختلف در دانشگاه جورجیا گرجستان

متقاضیان ملیت‌های مختلف، با توجه به علاقه و میزان بودجه ای که برای تحصیل در دانشگاه کنار گذاشته اند می‌توانند در هر کدام از رشته‌هایی که اشاره کردیم مشغول به تحصیل شوند. هر کدام از رشته‌های مربوط به دانشکده علوم بهداشت دارای ویژگی‌های متغیری از نظر شهریه و طول دوره هستند که در زیر به برخی از این ویژگی‌ها اشاره می‌کنیم:

• رشته پرستاری: این رشته به زبان انگلیسی ارائه می‌شود از این رو دانشجویان خارجی که با این زبان آشنایی دارند به راحتی می‌توانند از این رشته فارغ التحصیل شوند. طول دوره آموزش 4 سال و به صورت کارشناسی است و شهریه آن نیز 3500 دلار است.

• رشته داروسازی: از دیگر رشته‌های ارائه شده به زبان انگلیسی در دانشگاه جورجیا گرجستان است، که همانند رشته پرستاری با دوره ای 4 ساله در مقطع کارشناسی دانشجو می‌پذیرد. شهریه داروسازی از پرستاری بیشتر است و حدودا 4000 دلار است.

• رشته دندانپزشکی عمومی: یکی از رشته‌های محبوب دانشجویان بین الملل است که با دوره ای 5 ساله در مقطع دکترا افراد فارغ التحصیل می‌شوند. این رشته نیز به زبان انگلیسی ارائه می‌گردد. و شهریه تحصیلی آن 4800 دلار است.

• رشته پزشکی عمومی: این رشته یکی از پرطرفدارترین رشته‌های دانشگاه جورجیا گرجستان است که سالانه دانشجویان بی شماری برای تحصیل در این رشته درخواست خود را به دانشگاه ارائه می‌دهند. طول دوره پزشکی عمومی‌6 سال است و زبان تدریس دروس نیز انگیسی است. هزینه شهریه دانشجو در این رشته به نسبت بقیه رشته‌های علوم بهداشت گرانتر است و تقریبا 5500 دلار است.

سیستم آموزشی در دانشگاه جورجیا گرجستان

سیستم آموزشی در این دانشگاه نیز همچون بسیاری از دانشگاه‌های دنیا به صورت ترمی‌است. دانشجویان دو ماه از سال یکی مارس و دیگری سپتامبر را می‌توانند برای ورود و پذیرفته شدن اقدام نمایند. دوره‌های تحصیلی در این دانشگاه در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا ارائه می‌شوند.

• دوره لیسانس: این مقطع دارای دوره ای 4 ساله است. افراد پس از اخذ دیپلم می‌توانند در رشته مد نظر خود وارد شوند و لیسانس آن را با پشت سر گذراندن 7 الی 8 ترم بگیرند. دانشگاه جورجیا در سال 2005 موفق شد اولین دانشجوی خود را در مقطع لیسانس پذیرش کند.

• دوره فوق لیسانس: تحصیل در این دوره نیز دو سال به طول می‌انجامد. در این دوره افراد با ارائه مقاله می‌توانند رزومه ای قدرتمند برای خود ایجاد کنند.

• مقطع دکترا: در دانشگاه جورجیا دانشجویان نیز می‌توانند تا مقطع دکترا تحصیل کنند که حدود 3 الی 5 سال به طول می‌انجامد. اولین پذیرش دانشجو در این دانشگاه به پاییز سال 2006 بر می‌گردد. دوره دکترا برای دانشجویان محلی است. اما برای دانشجویان خارجی همان طور که پیش تر نیز اشاره کردیم فقط در برخی از رشته‌ها می‌توانند ورود پیدا کنند که به جزء رشته دندانپزشکی و پزشکی عمومی‌بقیه رشته‌ها در مقاطع لیسانس و فوق لیسانس هستند و دوره دکترا ندارند.

دانشگاه جورجیا گرجستان با پیروی از شیوه نامه‌های آموزشی استاندارد و استفاده از تکنولوژی‌های به روز همچون سیستم کامپیوتری و آزمایشگاه‌های پیشرفته توانسته به عنوان دانشگاهی پیشرو در منطقه قفقاز خود را معرفی کند.

اعتبار و رنکینگ دانشگاه جورجیا گرجستان

دانشگاه جورجیا گرجستان با فراهم نمودن زیر ساخت‌های آموزشی مدرن و منطبق با استانداردهای جهانی توانسته نظر افراد بی شماری را از سرتاسر دنیا به خود جلب نماید. این دانشگاه به لطف برقراری ارتباط بین المللی با دانشگاه‌های برجسته ای همچون دانشگاه اسکرانتون، دانشگاه مرکزی فلوریدا، کولاژ لکلند، دانشگاه لیل، دانشگاه مونتر و دانشگاه La Sapienza توانسته سیستم آموزشی خود را هم سو با این دانشگاه‌ها پیش ببرد و سطح آموزشی بالایی را برای دانشجویان خود فراهم نماید. همچنین در رشته‌های مختلف حدود 70 نفر از اعضای هیئت علمی‌در 25 واحد مشغول به تدریس هستند. این دانشگاه برای هر 10 دانشجو یک مدرس و 120 متر مربع فضای آموزشی در نظر گرفته است.

دانشگاه جورجیا گرجستان

دانشگاه جورجیا گرجستان

بر اساس بزرگترین رتبه بندی موسسات آموزش عالی (Ranking web or Webometrics) که از سال 2004 شروع به فعالیت کرد و هر شش ماه یک بار دانشگاه‌های جهان را بر اساس پارامترهای مختلفی از جمله عملکرد عملی و عینی رتبه بندی می‌کند؛ دانشگاه جورجیا گرجستان در میان هزاران دانشگاه رتبه 1452 جهانی و رتبه 15 کشوری را به دست آورده است.

مزیت تحصیل در دانشگاه جورجیا گرجستان برای افراد خارجی

در این بخش از مقاله می‌خواهیم ببینیم که اتباع سایر کشورها با تحصیل در دانشگاه جورجیا گرجستان به چه دستآوردهایی می‌رسند و به بیانی دیگر چه مزایایی برای آن‌ها به همراه دارد:
• بالا بودن کیفیت آموزش: که این امر می‌تواند مهارت دانشجو را تقویت نماید و شرایط مناسب تری را برای ورود به بازار کار فراهم نماید؛
• اجازه اشتغال به کار ضمن تحصیل: دانشجویان در حین این که در دانشگاه به امر تحصیل خود مشغول هستند می‌توانند در شغل‌های مختلفی با توجه به استعداد و توانایی‌های خود نیز کار کنند تا هزینه تحصیل و اقامت خود را به نوعی بتوانند تامین نمایند؛
• تسهیل در مهاجرت به کشورهای اروپایی و آمریکایی؛
• بالا بودن امنیت در کشور گرجستان؛
• بهره بردن از اساتید و مربیان متخصص و مجرب؛
• گرفتن اقامت گرجستان بعد از فارغ التحصیل شدن؛
• پیدا نمودن شغلی مناسب با مدرک تحصیلی بعد از فارغ التحضصیل شدن؛
• پایین بودن هزینه تحصیل و اقامت در مقایسه با سایر کشورها؛
• دریافت مدرک معتبر و مورد تایید بودن آن در بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکایی؛
• و سایر موارد.

شرایط و مدارک اخذ پذیرش در دانشگاه جورجیا گرجستان

دانشگاه جورجیا گرجستان نیز همانند بسیاری از دانشگاه‌های دنیا برای جذب دانشجو یکسری مراحل و شرایط را تعریف نموده است تا دانشجو با فراهم نمودن این شرایط و طی نمودن مراحل بتواند به عضویت دانشگاه درآید. دانشجویان بین المللی قبل از این که درخواست خود را برای پذیرش ارائه دهند می‌بایست به این نکته توجه کنند که آیا مدرک دانشگاه جورجیا مورد تایید کشورشان هست یا نه. برای دنشجویان ایرانی که می‌خواهند در این دانشگاه مدرک بگیرند، این موضوع بسیار حائز اهمیت است چرا که مدرک ارائه شده در برخی از رشته‌های دانشگاه جورجیا از جمله رشته‌های پزشکی مورد تایید وزارت علوم کشورمان نیست. از این رو بعد از فارغ التحصیل شدن یا باید در کشوری مانند گرجستان مشغول به کار شوند و یا در داخل کشور مدرک آن‌ها معادل سازی شود که از نظر هزینه و زمان برای دانشجو می‌تواند گران تمام شود.

از مهمترین شرایطی که دانشگاه جورجیا گرجستان از متقاضیان می‌خواهد، این است که دارای مدرک دیپلم معتبر باشند و این مدرک متناسب با نوع رشته درخواستی باشد. به عنوان نمونه اگر متقاضی خواهان تحصیل در رشته پزشکی است؛ می‌بایست دارای مدرک مربوط به علوم تجربی باشد. همچنین نمره برخی از دروس تخصصی نیز می‌بایستی بالا باشند. ثبت نام در کالج‌های اولیه و نمرات آزمون‌های استاندارد ( SAT) یا (ACT) نیز برای امر پذیرش لازم است.
مدارک لازم برای ثبت نام متقاضی بعد از پذیرش درخواست، شامل موارد زیر است:
• اسکن پاسپورت؛
• اسکن شناسنامه؛
• ترجمه رسمی‌مدرک دیپلم؛
• گواهی اصلی پایان تحصیلی دوره دبیرستان؛
• پرداخت هزینه اقامت؛
• پرداخت هزینه شهریه؛
• اسکن نامه پذیرش (ارسال شده از سوی دانشگاه).

کلام پایانی

متقاضی در صورت داشتن شرایط تحصیل می‌تواند درخواست خود را برای پذیرش، به دانشگاه جورجیا گرجستان ارائه دهد و سپس فرم مربوطه را بعد از تکمیل کردن به صورت آنلاین ارسال نماید. همچنین به هنگام ارسال فرم، می‌بایستی مبلغی معادل 75 دلار برای بررسی درخواست به حساب دانشگاه واریز کند که غیر قابل برگشت نیز است.

نظرات خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *