دانشگاه بین‌المللی قفقاز Caucasus International Universityیکی از دانشگاه‌های صاحب نام کشور زیبای گرجستان است که در رشته‌های مختلفی همچون کشاورزی، پزشکی و علوم اجتماعی پذیرش دانشجو دارد. این دانشگاه از جمله مراکز آموزشی معتبر در گرجستان است که علاوه بر داخل کشور از سایر کشورهای جهان نیز دانشجو پذیرش می کند.

در این مقاله قصد داریم شما را با دانشگاه بین‌المللی قفقاز آشنا کنیم؛ این که قدمت این دانشگاه چند سال است؟ چه رشته‌هایی در آن تدریس می شود؟ دانشجویان تا چه مقطعی می‌توانند به تحصیل خود ادامه دهند؟ شرایط پذیرش به چه صورت است؟ و سوالات بی شماری در این زمینه.

دانشگاه بین‌المللی قفقاز

دانشگاه بین‌المللی قفقاز

شرایط تحصیل در کشور گرجستان

گرجستان به پایتختی تفلیس از نظر موقعیت جغرافیایی یکی از خاص‌ترین کشورهای دنیا است، بخشی از خاک این کشور در آسیا و بخشی نیز در اروپا واقع گردیده و با اروپای شرقی و آسیای غربی هم مرز است. این امر موجب شده که از جنبه‌های مختلفی از جمله سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و علمی بسیار مورد توجه قرار بگیرد. گرجستان با کشورهای ترکیه، آذربایجان، ارمنستان و روسیه نیز هم مرز است.

گرجستان یکی از خوش آب و هواترین کشورهای چهارفصل دنیاست. این کشور با مساحتی برابر با 69700 کیلومترمربع جمعیتی 4 میلیونی را در دل خود پرورش داده است. واحد پول گرجستان لاری بوده که هر واحد آن معادل 1400 تا 2200 تومان متغیر است. دولت گرجستان، تلاش‌های بسیاری را نموده تا بتواند عضو اتحادیه اروپا شود و هم اکنون در صف عضویت این اتحادیه قرار گرفته است.

این کشور به خصوص همگام با بسیاری از کشورهای اروپایی در زمینه‌های گسترده‌ای توانسته به پیشرفت‌هایی شگفت‌انگیزی برسد. یکی از زمینه‌هایی که گرجستان بسیار بر روی آن تمرکز نموده بخش مربوط به علم و فناوری است. گرجستان با تاسیس دانشگاه‌های بی شماری در زمینه‌های مختلف و تلاش برای بالا بردن اعتبار بین‌المللی آن‌ها از طریق بهره بردن از استاتید متخصص و همچنین فراهم نمودن امکانات مدرن و پیشرفته سعی دارد که رتبه علمی خود را ارتقاء ببخشد که ظاهرا در این بخش نیز توانسته موفق عمل نمایند. هم اکنون دانشگاه‌هایی در گرجستان تاسیس شده‌اند که از ارزش و درجه اعتبار بالایی در بین قشر محققین و تحصیل کنندگان برخوردار است.

گرجستان با دارا بودن دانشگاه‌های بین‌المللی، مقصد جذابی برای دانشجویان ایرانی به حساب می‌آید. این کشور به خاطر مجاورت با کشورمان و پایین بودن هزینه تحصیل، توانسته دلیل محکم برای آن دسته از جوانان و محققین ایرانی است که قصد تحصیل در آن سوی مرزها را دارند. همان‌طور که اشاره کردیم گرجستان در سال‌های اخیر با احداث دانشگاه‌های بین‌المللی به دست آوردهای مهمی در بخش علمی رسیده است و توانسته جایگاه مناسبی را از نظر علمی برای خود فراهم آورد. در میان چندین دانشگاه معتبر بین‌المللی، دانشگاه بین‌المللی قفقاز Caucasus International Universityیکی از آن دانشگاه‌هایی ست که با استقبال خوبی از سوی ایرانیان و اتباع سایر کشورهای دنیا همراه شده است. با ما باشید تا بیشتر شما عزیزان را با این دانشگاه آشنا کنیم.

آشنایی مختصر درباره دانشگاه بین‌المللی قفقاز

امر آشنایی با دانشگاه بین‌المللی قفقاز را با تاریخچه تاسیس این دانشگاه آغاز می‌کنیم. این دانشگاه با نام اختصاری CIU ( Caucasus International University) یا کاکاسوس از جمله دانشگاه‌های موفق و پیشرو در زمینه علم و دانش است که حدود 25 سال پیش تاسیس گردید. این دانشگاه ابتدا سال در 1995 به عنوان انستیتوی پزشکی “کلینیستیز” فعالیت نمود اما در سال 2005 به این دانشگاه گواهینامه اعتباربندی توسط شورای اعتبار بخشی موسسات آموزش عالی اعطا گردید و در سال 2006 نیز نام آن از کلینیستیز به دانشگاه بین‌المللی قفقاز به عنوان یک موسسه آموزش عالی تغییر یافت. همچنین این دانشگاه در سال 2007 نیز به مدت 5 سال مجوز اعتبار نامه علمی دریافت نمود. از سال 2012 تاکنون 30 مجوز برای دوره‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا به برنامه آموزشی دانشگاه CIU صادر گردیده است.

تعداد دانشجوی مشغول به تحصیل در رشته‌های مختلف در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا تا 14 ژوئیه 2015 حدود 4700 نفر بود و در تاریخ 4 مارس 2019 این عدد با تصمیم رای شورای اعتبار بخشی برنامه‌های آموزشی عالی مرکزی به 7400 افزایش یافت.

دانشگاه بین‌المللی قفقاز همان طور که از نام آن بر می‌آید دایره فعالیت آن در سطح جهانی است و تقریبا از تمام کشورهای دنیا از جمله ایران، پذیرش دانشجو دارد. بیشترین دانشجوهای این دانشگاه از کشورهای قاره اروپا و آمریکا هستند.

دانشگاه CIU با بسیاری از کشورهای اروپایی، آسیایی و آمریکایی دارای برنامه تعامل و همکاری است که این امر توانسته فرصت حضور در برنامه‌های تبادل دو طرفه را فراهم نماید. همچنین پروفسور کاخا شنگلیا رئیس دانشگاه بین‌المللی قفقاز در تاریخ 8 ژوئیه سال 2017 به عنوان رئیس اتحادیه بین‌المللی دانشگاه‌های جهان معرفی شد.

این دانشگاه در ماه‌های سپتامبر تا 31 آگوست سال بعد، از پذیرفته شدگان ثبت نام به عمل می آورد. دانشجویان سال تحصیلی خود را در دو ترم پاییز و بهار هر کدام به مدت 20 هفته پشت سر می گذرانند.

دانشگاه بین‌المللی قفقاز

دانشگاه بین‌المللی قفقاز

دانشکده‌های موجود در دانشگاه بین‌المللی قفقاز

در دانشگاه بین‌المللی قفقاز رشته‌های مختلفی ارائه می شود تا متقاضیان بر اساس علاقه و موقعیت و شرایط خود بتوانند حق انتخاب بیشتری داشته باشند. دانشگاه کاکاسوس دارای 4 دانشکده می باشد که رشته و زیر شاخه‌های بی شماری را ارائه می دهند. این دانشکده ها عبارت اند از:
• دانشکده علوم پزشکی؛
• دانشکده علوم اجتماعی؛
• دانشکده زراعت و اصلاح نباتات؛
• دانشکده کسب و کار.

دانشکده علوم پزشکی در میان سایر دانشکده‌های این دانشگاه، بیشترین جذب و پذیرش دانشجو را دارد چرا که بسیار پر تقاضا می باشد. همان طور که می دانید رشته‌های پزشکی و زیر شاخه‌های آن رویای بسیاری از دانش آموزان است و تمایل دارند که در این رشته مشغول به تحصیل شوند از این رو در دانشگاه کاکاسوس همانند سایر دانشگاه‌های جهان، رشته پزشکی بسیار محبوب و پرطرفدار است.

رشته‌های پزشکی در دانشگاه بین‌المللی قفقاز

از مهمترین رشته‌های پزشکی ارائه شده در دانشگاه بین‌المللی قفقاز شامل پزشکی عمومی، دندانپزشکی عمومی، داروسازی، پرستاری، مامایی و طب فیزیکی و توانبخشی در مقاطع دکترا، فوق لیسانس و لیسانس می باشد که در ادامه این مقاله به شرح برخی از آن ها می پردازیم:

1- رشته پزشکی عمومی

همان طور که اشاره کردیم در بین دانشکده‌های دانشگاه بین‌المللی قففاز، دانشکده پزشکی بیشترین متقاضی را برای ورود به دانشگاه دارد، و در میان این دانشکده، رشته پزشکی نسبت به سایر رشته ها محبوب تر و پرطرفدارتر می باشد. این رشته به زبان انگلیسی ارائه می شود. از آنجایی که دانشگاه کاکاسوس بین‌المللی است علاوه بر زبان گرجی، از زبان انگلیسی به عنوان یک زبان رسمی و همگانی نیز استفاده می شود. تا دانشجویان خارجی که به زبان گرجی تسلط ندارند نیز بتوانند در این دانشگاه به امر تحصیل مشغول شوند.

طول دوره رشته پزشکی در این دانشگاه حدود 6 سال است که بخشی از آن را به صورت تئوری در کلاس‌های درس دانشکده می گذرانند و بخشی را نیز به صورت عملی و کارورزی در بیمارستان ها طی می کنند تا به طور کامل مهارت آن ها در امر طبابت تقویت شود. شهریه سالانه برای رشته پزشکی حدود 5 هزار دلار است که دانشجو می تواند طی دو الی سه قسط آن را پرداخت کند.

2- رشته دندانپزشکی

رشته دندانپزشکی از نظر متقاضی و محبوبیت بعد از پزشکی در درجه دوم اهمیت قرار دارد. تحصیل در این رشته حدود 5 سال به طول می انجامد که بعد از اتمام دوره به فارغ التحصیلان مدرک دکترا اعطاء می گردد. دانشجویان 2 سال اول از تحصیل را در دانشکده با آموزش مبانی عناصر پزشکی و بیولوژیکی در دندانپزشکی می گذرانند. 3 سال بعدی را نیز به طور عملی از طریق آموزش‌های ویژه دندانپزشکی بالینی طی می کنند. زمانی که تمام دروس چه به طور تئوری و یا عملی به دانشجو ارائه گردید و وی آن ها را با موفقیت پشت سر گذراند حال می تواند برای گرفتن مدرک دندانپزشکی اقدام نماید. مدرک در مقطع دکترا اعطاء می گردد. این رشته نیز به صورت زبان انگلیسی تدریس می شود و هزینه شهریه آن نیز 4 هزار و 200 دلار است.

3- رشته داروسازی

داروسازی یکی دیگر از رشته‌های محبوب و پرطرفدار در دانشکده پزشکی دانشگاه بین‌المللی قفقاز می باشد. طول این دوره حدود 4 سال است از این رو مدرک اعطایی نیز در مقطع لیسانس می باشد. معمولا دو سال اول به آموزش سیستم دارویی و شناسایی داروها پرداخته می شود در حالی که از سال سوم به بعد آموزش عملی شروع می گردد و به دانشجویان اجازه داده می شود تا از طریق دانش و مهارت خود بتوانند در درمان بیماران استفاده نمایند. این رشته با زبان رسمی انگلیسی ارائه می گردد و هزینه شهریه سالانه آن نیز تقریبا 3 هزار و 500 دلار است.

4- رشته طب فیزیکی و توانبخشی

طب فیزیکی و توانبخشی از زیر شاخه‌های رشته بهداشت است که در دانشکده پزشکی دانشگاه بین‌المللی قفقاز تدریس می شود. این رشته نیز مانند سایر رشته‌های ارائه شده در این دانشگاه به زبان انگلیسی است. دانشجو پس از گذراندن دوره 4 ساله می تواند در مقطع لیسانس فارغ التحصیل شود. رشته مذکور از دو بخش طب فیزیکی و توانبخشی تشکیل است که تخصص در این رشته می تواند نقش بسیار مهمی را در شرح حال و معاینه دقیق بیمار ایفا نماید. شهریه سالانه رشته طب فیزیکی و توان بخشی مبلغی برابر با 3 هزار دلار می باشد.

بدین ترتیب از برنامه‌های تحصیلی دانشگاه بین‌المللی قفقاز برای دانشجویان اتباع سایر کشورها رشته‌های پزشکی، داروسازی، دندانپزشکی، طب فیزیکی و توانبخشی می باشد. که متقاضیان با توجه به شرایط، موقعیت، میزان بودجه و صد البته علاقه می توانند در یکی از رشته ها مشغول به تحصیل شوند.

دانشگاه بین‌المللی قفقاز

دانشگاه بین‌المللی قفقاز

رتبه و اعتبار دانشگاه بین‌المللی قفقاز

بر اساس بزرگترین سازمان رتبه بندی آموزشی موسسات آموزش عالی که به آن Ranking Web و یا Webometrics نیز گفته می شود، دانشگاه بین‌المللی قفقاز در بین هزاران دانشگاه از سراسر دنیا توانست رتبه 10590 را به خود اختصاص دهد. همچنین این دانشگاه در میان سایر دانشگاه‌های گرجستان دارای رتبه 21 می باشد. این موسسه از سال 2004 آغاز به کار نموده و هر 6 ماه یکبار بر اساس معیارهایی همچون امکانات آموزشی، تعداد پذیرش دانشجو، تعداد مقالات ارائه شده و … دانشگاه ها را مورد سنجش قرار می دهند.

مزایای تحصیل در دانشگاه بین‌المللی قفقاز

حال که تا این جای مقاله با دانشگاه کاکاسوس بیشتر آشنا شدیم می خواهیم ببینیم که از مزایای تحصیل در این دانشگاه چیست؟ یعنی چه فاکتوری موجب شده تا جوانان بسیاری مشتاق تحصیل در این دانشگاه باشند؟. یقینا این دانشگاه دارای یکسری مزیت است که توانسته نظر کاربران را به خود جلب نماید. از مهمترین این مزایا می توان اشاره ای به موارد زیر نمود:

1- هزینه تحصیلی پایین
هزینه تحصیل پایین یکی از مهمترین مزایای تحصیل در این دانشگاه می باشد. این فاکتور موجب شده تا نظر افراد بیشتری به سمت تحصیل در یکی از رشته‌های دانشگاه بین‌المللی قفقاز جلب شود به گونه ای که حتی افرادی با تمکن مالی نه چندان زیاد نیز می توانند درخواست خود را برای پذیرش ارائه دهند. هزینه تحصیل در دانشگاه کاکاسوس در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی بسیار پایین تر است.

این دانشگاه با فراهم نمودن امکانات مدرن و پیشرفته توانسته کیفیت آموزشی را هم راستا با دانشگاه‌های معتبر جهان بالا ببرد. به گونه ای که ارزش و رتبه آن سال به سال بهتر می شود. از این رو انتخاب این دانشگاه برای آن دسته از افرادی که می خواهند در یک دانشگاه بین‌المللی معتبر اما مقرون به صرفه تحصیل کنند می تواند انتخابی ایده آل باشد.

2- عدم نیاز به مدرک زبان
از دیگر مزیت دانشگاه بین‌المللی قفقاز عدم نیاز به مدرک زبان انگلیسی است. افرادی که دارای مدرک ایلتس یا تافل هستند بدون گذراندن هیچ گونه دوره ای به راحتی می توانند وارد دانشگاه شوند. آن‌هایی هم که این مدرک را ندارند از سوی دانشگاه آزمونی جهت تعیین سطح از آن ها گرفته می شود. اگر در آزمون تعیین سطح قبول نشدند آن ها می بایست دوره سه و یا شش ماهه ای را بگذرانند تا سطح زبان آن ها تقویت گردد و به راحتی بتوانند در دانشگاه بین‌المللی قفقاز مشغول به تحصیل شوند.

علاوه بر موارد گفته شده که از مهمترین مزایای تحصیل در دانشگاه کاکاسوس می باشد دلایلی دیگری نیز هست که به عنوان یک مزیت تلقی می گردد که از جمله می توان به امنیت بالا در کشور گرجستان، سطح آموزشی با کیفیت، ارزش‌های زیبایی شناختی، استفاده از امکانات مدرن و پیشرفته، فضای کلاس درس کارآمد و … اشاره نمود.

شرایط مورد نیاز برای پذیرش در دانشگاه بین ‌المللی قفقاز

از شرایط لازم برای پذیرش در این دانشگاه، داشتن مدرک دیپلم مرتبط است. همچنین متقاضی می بایست در برخی از دروس اختصاصی نمره بالا بگیرد. به عنوان نمونه افرادی که می خواهند در رشته پزشکی مشغول به تحصیل شوند باید دارای دیپلم علوم تجربی باشند و در دروسی همانند زیست، شیمی، ریاضی و فیزیک امتیاز آور باشند و نمرات بالایی کسب کنند.

مدارک مورد نیاز پذیرش
با داشتن شرایط فوق، متقاضی می‌تواند درخواست خود را با پرداخت هزینه بررسی به صورت آنلاین ارسال نماید. بعد از این که درخواست مورد ارزیابی قرار گرفت اگر مورد تایید باشد نامه پذیرش به متقاضی ارسال می گردد. در چنین شرایطی، متقاضی می بایست مدارک لازم را که شامل
• اسکن شناسنامه؛
• اسکن پاسپورت؛
• و ریز نمرات دیپلم
را به دانشگاه بین‌المللی قفقاز بفرستد تا فرایند پذیرش در این دانشگاه انجام شود.

سخن پایانی

همان طور که در قسمت قبل اشاره کردیم از مزایای تحصیل در دانشگاه بین‌المللی قفقاز عدم نیاز متقاضی به مدرک زبان است. علاوه بر سهولت گرفتن پذیرش شما امکان تحصیل در دانشگاهی معتبر که مورد قبول سازمانهای جهانی است را خواهید داشت. و همچنین فرصت زندگی، کار و تحصیل در کشوری پیشرفته نیز برای شما مهیا می‌شود.

نظرات خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *