دانشگاه باتومی شوتا روستاولی گرجستان یکی از دانشگاه‌های محبوب و معتبر است که بسیاری از محققان، دانشجویان و جوانان کشورمان مایل اند که در آن جشن فارغ التحصیلی خود را بگیرند.

ایران چند سالیست که توانسته در زمینه علم و تحقیقات به دستاوردهای خوبی برسد به گونه ای که توانسته 1 درصد از تولیدات علمی را به خود اختصاص دهد. اکنون در برخی از حوزه ها همچون صنعت پتروشیمی و هسته ای در لیست 10 کشور برتر دنیا قرار گرفته است. در جای جای این دنیا شرایط تحصیلی مناسب برای ایرانیان فراهم است که می توانند با اخذ پذیرش در بهترین دانشگاه های دنیا به تحصیل مشغول شوند. در واقع این جوانان هستند که با توجه به استعداد، توانمندی تحقیقاتی و قابلیت سازگاری با محیط می توانند در دانشگاه و کشور دلخواه تحصیل کنند.

گزینش دانشگاه، کشور و در یک کلام محل تحصیل بسیار حائز اهمیت است که افراد می بایستی حتما به این موضوع توجه کنند تا بتوانند بهترین انتخاب را داشته باشند و با موفقیت از دانشگاه فارغ التحصیل شوند. یکی از این کشورهای محبوب که در سال های اخیر با استقبال خوبی از طرف هموطنانمان مواجه شده، گرجستان است. این کشور به لطف برخورداری از دانشگاه های معتبر توانسته جایگاه علمی خود را ارتقاء ببخشد به گونه ای که گرفتن مدرک در برخی از دانشگاه های این کشور بسیار معتبر و ارزشمند است.

گرجستان دانشگاه های معتبر زیادی دارد که در این مقاله می خواهیم به یکی از دانشگاه های محبوب برای اتباع خارجی از جلمه ایران بپردازیم؛ این دنشگاه، باتومی شوتا روستاولی است که از طریق فراهم نمودن یکسری مزیت شرایطی را ایجاد نموده تا دانشجویان خارجی بیشتری را به سمت تحصیل جذب نماید. پس اگر به فکر تحصیل در گرجستان هستید پیشنهاد می کنیم تا پایان با ما همراه باشید چرا که قصد داریم بیشتر در مورد این دانشگاه و شرایط اخذ پذیرش دانشجو صحبت کنیم.

تحصیل در دانشگاه باتومی شوتا روستاولی گرجستان

تحصیل در دانشگاه باتومی شوتا روستاولی گرجستان

آشنایی با دانشگاه باتومی شوتا روستاولی گرجستان

دانشگاه باتومی شوتا روستاولی یکی از برترین دانشگاه های دولتی گرجستان است که در سال 1945 تاسیس گردید. این دانشگاه در شهری به همین نام یعنی باتومی قرار دارد. باتومی یا باطوم شهری بندری با جمعیتی 50 هزار نفری است که در کرانه دریای سیاه واقع شده است. نام این دانشگاه برگرفته از شاعر گرجی به اسم شوتا روستاولی می باشد.

دانشگاه باتومی شوتا روستاولی به لطف برخورداری از اساتید مجرب و امکانات گسترده توانسته سالانه دانشجویان بی شماری را به سمت و سوی خود بکشاند. این دانشگاه با دارا بودن 9 دانشکده سالانه بین 4 الی 5 هزار دانشجو از سرتاسر دنیا جذب می کند. دانشکده های این دانشگاه شامل:
• دانشکده علوم طبیعی و بهداشتی
• دانشکده تجاری و اقتصاد
• دانشکده علم و آموزش
• دانشکده حقوق
• دانشکده علوم سیاسی و اجتماعی
• دانشکده فنی- مهندسی
• دانشکده علوم کامپیوتر، فیزیک و ریاضیات
• دانشکده گردشگری
• دانشکده علوم انسانی

علاوه بر این دانشکده ها، دانشگاه باتومی شوتا روستاولی گرجستان موسسات پژوهشی همچون نیکو بردزنیشویلی، موسسه کشاورزی پوسته، موسسه گیاه پزشکی و تنوع زیستی را نیز شامل می شود.

همان طور که اشاره کردیم این دانشگاه سالانه حدود 5 هزار دانشجو در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا پذیرش می کند که اکثر آن ها در رشته پزشکی که در واقع زیر مجموعه ای از علوم طبیعی و بهداشتی است؛ مشغول به تحصیل اند. کادر پژوهشی دانشگاه باتومی شوتا روستاولی گرجستان شامل 10 نفر به عنوان اعضای هیئت علمی، 273 استاد، 387 استاد مهمان و 71 پژوهشگر و محقق می باشد. اساتید و مدرسان این دانشگاه جزء برترین اساتید در رشته تخصصی خود هستند. دانشگاه باتومی شوتا روستاولی با دانشگاه تبریز ایران به منظور تحصیل دانشجویان تفاهم نامه همکاری دارد.

مزیت تحصیل در دانشگاه باتومی شوتا روستاولی در گرجستان

شاید تا چند سال اخیر تحصیل در دانشگاه های گرجستان چندان در بین دانشجویان ایرانی شناخته شده و معروف نبود، اما این کشور با اتخاذ سیاست هایی و ارائه خدمات دانشگاهی مناسب به دانشجویان بین المللی توانست در زمینه جلب نظر دانشجو موفق عمل نماید.

دانشگاه باتومی شوتا روستاولی از جمله دانشگاه های معروف گرجستان است که توانسته خدمات ایده آلی را به دانشجویان ارائه دهد و به لطف برخورداری از یکسری مزیت توانسته روز به روز داوطلبان بی شماری را به سمت و سوی خود بکشاند. بالاترین معیار دانشگاهی و رویکرد فردی در این دانشگاه ارائه می گردد و همواره تلاش نموده محیطی امن و آرام برای یادگیری هر چه بهتر دانشجویان فراهم نماید تا آن ها از این طریق بتوانند استعداد خود را به نمایش بگذارند.

به جرأت می توان گفت که استاندارد آموزش در این دانشگاه همانند تحصیل در دانشگاه های آمریکا، کانادا و انگلستان است. مدرک دانشگاه باتومی شوتا روستاولی، از درجه اعتبار بالایی برخوردار است که فارغ التحصیلان می توانند در سازمان های دولتی و خصوصی استخدام شوند. از دیگر مزیت تحصیل در این دانشگاه میزان بالای فارغ التحصیلان شاغل است که عمده دلیل آن را می توان در مهارت های فوق حرفه ای دانشجویان جستجو نمود که موجب رقابت در بازار کار شده است. همچنین این دانشگاه با توجه به سوابق تحصیلی نیز بورس های تحصیلی را فراهم می کند که متقاضی در صورت داشتن شرایط می تواند از این آیتم نیز استفاده نماید.

پیروی نمودن دانشگاه باتومی شوتا روستاولی از سیستم آموزشی نوین، برخورداری از تجهیزات و امکانات پیشرفته و به روز و بهره بردن از اساتیدی برتر و متخصص توانسته نظر و توجه متقاضیان را به سمت خود جلب نماید.

تحصیل در دانشگاه باتومی شوتا روستاولی گرجستان

تحصیل در دانشگاه باتومی شوتا روستاولی گرجستان

رتبه و جایگاه دانشگاه باتومی شوتا روستاولی در گرجستان و جهان

بزرگترین سازمان رتبه بندی آموزش موسسات آموزش عالی در جهان Webometrics و یا Ranking Web است. این سازمان از سال 2004 شروع به بررسی عملکرد دانشگاه های جهان نمود که هر 6 ماه یک بار به طور کاملا واقع بینانه، مستقل و علمی به بررسی و ارزیابی عملکرد دانشگاه های جهان بر پایه حضور در وب می پردازد.

اصلی ترین هدفی که این آکادمی دنبال می کند حمایت نمودن از نوآوری با دسترسی آزاد می باشد تا از این طریق دانش علمی و همچنین فرهنگی تولید شده توسط دانشگاه ها به کل جامعه و عموم مردم منتقل گردد. که رتبه بندی نمودن دانشگاه ها می تواند بیشترین کمک را در این زمینه به همراه داشته باشد. بر اساس رتبه بندی Ranking Web، دانشگاه آکسفورد و کمبریج انگلستان به ترتیب توانسته اند رتبه اول و دوم را به خود اختصاص بدهند. در این بین برخی از دانشگاه ها رتبه خود را ارتقا داده اند و برخی دیگر نیز سقوط کرده اند. به عنوان نمونه دانشگاه ETH زوریخ سوئیس از رتبه دهم به رتبه یازدهم سقوط و دانشگاه تازه وارد ییل، نیز توانسته خود را به جمع ده دانشگاه برتر جهان برساند و از رتبه 12 به رتبه 8 ارتقاء یابد.

یا دانشگاه چینهوا یکی از برترین دانشگاه های قاره آسیاست که توانسته با صعود 8 پله ای خود را به جایگاه 22 دنیا برساند. بر اساس همین رتبه بندی، دانشگاه باتومی شوتا روستاولی گرجستان رتبه 5 کشوری و رتبه جهانی 8297 را توانسته به خود اختصاص بدهد.

شرایط تحصیل در دانشگاه باتومی شوتا روستاولی گرجستان

یکی از عمده سوالات متقاضیان تحصیل در دانشگاه باتومی شوتا روستاولی، آگاهی از شرایط پذیرش دانشجو می باشد. با ما باشید تا در ادامه مقاله به بررسی این موضوع بپردازیم:

همان طور که می دانید هر دانشگاه در هر جایی از دنیا شرایطی برای پذیرش دارد که متقاضیان با فراهم نمودن شرایط لازم می توانند در دانشگاه مد نظر تحصیل کنند. برخی از دانشگاه ها آزمون ورودی دارند، برخی بدون گرفتن آزمون دانشجو می پذیرند و شرایطی دیگر. حال می خواهیم ببینیم که شرایط تحصیلی و پذیرش دانشجو در دانشگاه باتومی شوتا روستاولی گرجستان به چه صورت می باشد.

اگر به طور کلی بخواهیم بگوییم؛ افراد برای ورود به این دانشگاه نیازی به گذراندن آزمون ندارند. یعنی این که آزمون ورودی از آن ها گرفته نمی شود. آن ها با ارائه مدرک های لازم در این دانشگاه می توانند در رشته دلخواه خود مشغول به تحصیل شوند. البته تحصیل در هر رشته، شرایط خاص خود را دارد و متقاضی می بایست در رشته مد نظر خود یکسری نمرات را کسب نماید، به عنوان نمونه، شرایط ورود به دانشگاه باتومی شوتا روستاولی در رشته پزشکی این است که متقاضی بتواند در درس های پایه ای همچون فیزیک، شیمی و زیست حداقل 50 درصد کسب امتیاز نماید. این میزان حداقلی برای آن دسته از افرادی که عضو SC/SC هستند کمتر می باشد و حدود 45 درصد است. همچنین بایستی که در درس زبان انگلیسی حداقل 35 درصد نمره را کسب کرده باشند. سن متقاضیان نیز تا تاریخ 31 دسامبر همان سال جاری کمتر از 17 سال نباشد. همچنین گواهی عدم سوء پیشینه متقاضیان برای ورود به دانشگاه باتومی شوتا روستاولی گرجستان ضروری می باشد.

از مهمترین سوالاتی که اکثر متقاضیان در ارتباط با چگونگی پذیرفته شدن در دانشگاه باتومی شوتا روستاولی با آن مواجه اند را در قالب موارد زیر بیان نموده ایم و به شرح آن ها پرداخته ایم:

• شرایط زبان خارجی برای پذیرفته شدن
این دانشگاه نیز همانند سایر کشورها برای پذیرش، ملاک زبان خارجی را زبان انگلیسی گذاشته است که متقاضی می بایست حداقل نمره آن را بتواند کسب نماید. همان طور که اشاره کردیم برای رشته پزشکی حداقل نمره زبان خارجی 35 می باشد. متقاضیان از روش های مختلفی از جمله آزمون های بین المللی، مطالعات دانشگاهی و یا مطالعات دبیرستانی می توانند زبان انگلیسی خود را تقویت کنند.

• زمان درخواست برای پذیرفته شدن
برای پذیرفته شدن در دانشگاه باتومی شوتا روستاولی گرجستان به زمان خاصی نیاز نیست، متقاضیان می توانند در هر زمانی که شرایط لازم برای ورود به دانشگاه را پیدا نمودند اقدامات لازم را برای پذیرفته شدن به عمل آورند. اما بهتر است که در صورت داشتن شرایط، برای ثبت نام اقدام نمایند چرا که برخی از رشته ها به خصوص رشته پزشکی که طرفداران بی شماری دارند، دارای محدودیت در ظرفیت می باشند که در صورت دیر اقدام کردن ممکن است که ظرفیت پذیرش تکمیل گردد و متقاضیان نتوانند ثبت نام کنند.

• چگونگی درخواست متقاضی برای پذیرفته شدن
متقاضی اگر خواهان تحصیل در دانشگاه دولتی باتومی شوتا روستاولی گرجستان است می بایست در ابتدا فرم درخواست پذیرش را هر چه سریعتر تکمیل و آن را برای ارزیابی ارسال نماید. برای این که ارسال درخواست از سوی دانشگاه مورد بررسی قرار گیرد متقاضی می بایست هزینه ای که غیر قابل برگشت هست، پرداخت نماید. که اگر این هزینه را پرداخت نکند، به درخواست وی توجهی نمی شود. برخی از متقاضیان بورسیه دانشگاه هستند که از پرداخت هزینه معاف می شوند و درخواست آن ها به صورت رایگان مورد ارزیابی قرار می گیرد.

 تحصیل در دانشگاه باتومی شوتا روستاولی گرجستان

تحصیل در دانشگاه باتومی شوتا روستاولی گرجستان

امروزه به دلیل الکترونیکی شدن فرایند ثبت نام و پذیرش، مرحله درخواست تحصیل در دانشگاه باتومی شوتا روستاولی نیز به صورت الکترونیکی می باشد. که برای این منظور، متقاضی می بایست در ابتدا برای ایجاد حساب کاربری اقدام نماید. سپس با جستجو کردن رشته مد نظر، فرم های مربوطه را تکمیل و با پرداخت هزینه در صورت نیاز آن ها را ارسال نماید. آپلود مدارک های مورد نیاز، دریافت نتیجه انتخاب و پاسخ به دعوتنامه در صورت پذیرش از جمله مواردی است که متقاضی برای پروسه درخواست الکترونیکی باید آن را طی نماید.

• مدارک مورد نیاز برای پذیرفته شدن
از مهمترین مدارکی که برای متقاضیان خارجی جهت ثبت نام مورد نیاز است می توان اشاره ای به موارد زیر نمود:
• ارائه کپی پاسپورت؛
• ارائه کپی شناسنامه؛
• گواهی پایان تحصیلی (دیپلم)؛
• عکس های پاسپورتی؛
• اظهارنامه تکمیل شده به وسیله متقاضی؛
• گواهی زبان انگلیسی.

تمام مدارک می بایست به زبان انگلیسی ترجمه شده باشند.

• زمان پذیرش درخواست از سوی دانشگاه باتومی شوتا روستاولی گرجستان
پس از این که متقاضی تمام مراحل بالا را طی نمود حال باید منتظر بررسی درخواست و پاسخ آن از سوی دانشگاه باشد. معمولا این زمان 2 هفته به طول می انجامد، اگر با گذشت 2 هفته از ارسال مدارک و درخواست، پاسخی دریافت نشود متقاضی می تواند از طریق راه های ارتباطی پیگیری نماید.
در طول این مدت، گروهی تحت عنوان هیئت پذیرش که از اعضای آموزشی هستند درخواست را مورد بررسی و ارزیابی قرار می دهند. این هیئت پس از بررسی، تصمیم می گیرد که از متقاضی مصاحبه به عمل آورد یا خیر، در صورت نیاز، از داوطلب به طور آنلاین مصاحبه می شود. معمولا در مصاحبه یکسری سوالات از جمله ویژگی های شخصیتی، توانایی و مهارت متقاضی مورد ارزیابی قرار می گیرد.

اگر تصمیم هیئت پذیرش مثبت باشد، یعنی متقاضی می تواند به عنوان دانشجو در رشته مورد نظر مشغول به تحصیل شود. در چنین حالتی از سوی دانشگاه تاییدیه ثبت نام ارسال می گردد که متقاضی می تواند مقدمات لازم را برای ورود به دانشگاه از طریق این تاییدیه فراهم نماید.

پذیرش رشته پزشکی در دانشگاه باتومی شوتا روستاولی گرجستان

همان طور که پیش تر نیز اشاره کردیم این دانشگاه در رشته های مختلفی پذیرش دانشجو دارد اما رشته پزشکی که شاخه ای از علوم طبیعی و بهداشتی به حساب می آید از پرتقاضاترین رشته در این دانشگاه دولتی است. در گرجستان دانشگاه های بی شماری وجود دارند که در رشته پزشکی دانشجو پذیرش می کنند، که دانشگاه باتومی شوتا روستاولی بعد از دانشگاه تفلیس توانسته متقاضیان بیشتری را به سمت خود بکشاند. این دانشگاه با فراهم نمودن امکانات گسترده و به روز در جلب نظر دانشجویان اتباع سایر کشورها در رشته پزشکی موفق عمل نموده است.

از ویژگی تحصیل در دانشگاه باتومی شوتا روستاولی گرجستان این است که دوره تحصیل تحت نظر سازمان بهداشت جهانی (WHO) و همچنین فدراسیون جهانی تحصیلات پزشکی (WFME) می باشد که در واقع توانسته تمام شرایط تحصیلی یک دانشگاه مدرن را برای دانشجویان فراهم نماید.

تحصیل در رشته پزشکی 6 سال به طول می انجامد، که 5 سال آن تحصیل و 1 سال نیز به صورت کاروزی می باشد. در این دوره 5 ساله که شامل 10 نیمسال است از طریق کلاس های درس، گارگاه های آموزشی و آموزش در آزمایشگاه مهارت دانشجویان ارتقاء داده می شود تا بتوانند بعد از فارغ التحصیل شدن به بالاترین سطح مهارت در رشته خود دست پیدا کنند.

نظرات خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *