کشور گرجستان، دانشگاه‌های معتبر و فوق پیشرفته زیادی دارد که یکی از محبوب‌ترین‌این دانشگاه‌ها؛ دانشگاه اروپای شرقی گرجستان است. دانشگاه اروپای شرقی از سال 2012 در تفلیس، فعالیت خود را آغاز کرد و تاکنون دستاورد‌های مهم زیادی را کسب نموده است.‌این دانشگاه به عنوان یک کالج خصوصی و موسسه آموزش عالی معتبر، توسط وزارت علوم و آموزش و پرورش کشور گرجستان و در سراسر دنیا به رسمیت شناخته شده است. دانشگاه اروپای شرقی از اساتید مجرب و با تجربه، زیرساخت‌های مدرن و مجهز، برنامه‌های آموزشی استاندارد و به روز شده، برخوردار است و همین ویژگی‌های ممتاز موجب شده است هر ساله افراد زیادی برای ادامه تحصیل به به‌این کشور مهاجرت کنند.

این دانشگاه بی نظیر؛ بورسیه‌های ویژه‌ای را به دانشجویان ارائه می‌دهد و پس از فارغ التحصیل شدن هم مدرک معتبری را به آن‌ها اعطا می‌کند. دانشجویان با مدرک معتبر و با ارزشی که از‌این دانشگاه دریافت می‌کنند، فرصت‌های برتری برای دریافت شغل در سراسر جهان را به دست می‌آورند و می‌توانند در معتبرترین مکان‌ها مشغول به کار شوند. همچنین دانشگاه اروپای شرقی؛ کار آموزی را برای دانشجویان در نظر گرفته است تا آن‌ها بتوانند از تجربه‌های افراد متخصص، بهره ببرند.

کشور مدرن گرجستان با شرایط فوق‌العاده خاص و ویژه‌ای که دارد؛ به عنوان مقصد جذابی برای دانشجویان خارجی به حساب می‌رود و هر ساله دانشجویان زیادی به آنجا مهاجرت می‌کنند. گرجستان در صف پیوستن به اتحادیه اروپا قرار دارد و به همین علت هزینه‌های تحصیل و زندگی در آن جا بسیار پایین است. خیلی از افراد ادامه تحصیل را به عنوان یک راه عالی برای گرفتن اقامت دائم و تابعیت کشور گرجستان انتخاب می‌کنند اما باید بدانید که برای‌این کار، شما بعد از دریافت ویزای تحصیلی باید اقدامات لازم را انجام دهید.

دانشگاه اروپای شرقی

دانشگاه اروپای شرقی

شرایط لازم برای پذیرش در دانشگاه اروپای شرقی

پذیرش در دانشگاه اروپای شرقی گرجستان نیازمند شرایط محدود کننده‌ای نیست و حتی اگر مدرک زبان نداشته باشید هم می‌توانید در‌این دانشگاه دوره‌های زبان انگلیسی و گرجی را نیز بگذرانید. البته‌ این امر می‌تواند باعث طولانی شدن دوره تحصیلات شما در گرجستان شود و توصیه می‌شود قبل از ورود به کشور گرجستان و ثبت نام در دانشگاه اروپای شرقی، تسلط لازم را در این دو زبان کسب نمایید.

بعد از تعیین کردن رشته مورد نظرتان در دانشگاه اروپای شرقی باید فرم درخواست پذیرش آنلاین را به طور دقیق و صحیح تکمیل کنید و تمام مدارک ضروری خود را هم ارسال کنید. پذیرش در دانشگاه اروپای شرقی گرجستان معمولا هر سال در 2 نوبت انجام می‌شود؛ یکبار در ماه سپتامبر و دیگری در ماه مارچ است.

به همین علت سعی کنید تمام شرایط لازم و مدارک خود را به موقع آماده کنید و در زمان دقیق و مشخص اقدام نمایید. توجه داشته باشید که همه مدارک باید در کشور مبدا (ایران) تایید شده باشند تا به راحتی در دانشگاه مورد نظرتان در گرجستان، قابل ارزیابی و بررسی باشند.

همچنین دریافت مدرک دیپلم، ضروری و لازمه ورود به دانشگاه‌های عالی در گرجستان است. اما افرادی که در مرکز‌های فنی و حرفه‌ای به تخصص عالی در مهارتی مشخص رسیده‌اند؛ دیگر نیازی ندارند که به تحصیل در دانشگاه بپردازند و به صورت مستقیم وارد بازار کار وارد می‌شوند. البته قابل ذکر است که خدمات تحصیلی در کشور گرجستان تا اتمام بخش اجباری، کاملا رایگان است و دانشجویان از امکانات آموزشی بسیار تخصصی بهره‌مند خواهند شد.

مدارک ضروری و مورد نیاز جهت اخذ ویزای تحصیلی در کشور گرجستان

• پاسپورت دارای اعتبار؛
• عکس پرسنلی متقاضی؛
• مدارک هویتی؛
• مدارک نشان دهنده اسکان قانونی فرد در گرجستان؛
• گواهی معتبر صادر شده توسط دانشگاه ؛
• ارائه تمکن مالی برای هزینه زندگی و تحصیل در گرجستان.

مزایای تحصیل در دانشگاه اروپای شرقی

• کیفیت آموزشی عالی و منطبق با استانداردهای اروپایی؛
• دریافت ویزای تضمینی کشور گرجستان، بعد از تحصیل؛
• برخوردار بودن از اساتید برتر در جهان؛
• هزینه تحصیلی مقرون به صرفه؛
• برخوردار بودن از امکانات مدرن؛
• دریافت مدرک مورد تایید برای دانشگاه‌های نمونه؛
• امکان اخذ پذیرش بدون نیاز داشتن به مدرک آیلتس؛
• آشنا شدن با دانشجویان بین المللی؛
• دریافت بورسیه تحصیلی ویژه؛
• امکان اشتغال بعد از ادامه تحصیل؛
• اخذ گواهینامه‌های استاندارد کیفی آلمان، انگلیس،‌ایالات متحده و اسکاندیناوی؛
• تحصیل در یکی از با امنیت ترین ترین کشورهای دنیا.

بهتر است بدانید؛ دانشجویانی که از ‌این دانشگاه فارغ‌التحصیل می‌شوند، می‌توانند به راحتی به عنوان یک شهروند خارجی، در آن جا زندگی کنند. البته شهروندان خارجی در ‌این کشور هم می‌توانند برای فردی در خارج از گرجستان، دعوت نامه ارسال کنند.

بورسیه تحصیلی

یکی از مهم‌ترین مزایای تحصیل در دانشگاه اروپای شرقی گرجستان؛ ارائه کمک هزینه‌ها و بورسیه تحصیلی به دانشجویان بین‌المللی برای ادامه تحصیل در رشته‌های مختلف است. میزان بورسیه و کمک هزینه تحصیلی دانشگاه‌ها با یک دیگر کاملا متفاوت است و برای ‌این که اطلاعات دقیق‌تری در مورد میزان هزینه‌های بورسیه تحصیلی دانشگاه‌های مختلف به دست آورید؛ بهتر است به وب سایت دانشگاه مورد نظرتان مراجعه کنید.

بورسیه تحصیلی کشور گرجستان به 2 بخش؛ خصوصی و دولتی تقسیم می‌شود که بورسیه‌های دولتی از طرف نهاد‌های دولتی و دانشگاه‌ها تامین می‌شوند و بورسیه‌های خصوصی از طرف نهاد‌های خصوصی، شرکت‌ها و موسسه‌ها تامین می‌شوند.

دانشگاه اروپای شرقی

دانشگاه اروپای شرقی

تحصیل رایگان در دانشگاه اروپای شرقی

تحصیل رایگان در دانشگاه اروپای شرقی؛ فقط برای شهروندان گرجستان امکان پذیر است و اما هزینه‌های تحصیل برای دیگر دانشجویان نیز، بسیار مناسب و مقرون به صرفه است. هزینه‌های تحصیل در دانشگاه اروپای شرقی کشور گرجستان؛ برای دانشجویان بین‌المللی مانند برخی از کشور‌ها بالا نیست.

تحصیل در مقطع پزشکی

دانشجویان و متقاضیان تحصیل در مقطع پزشکی باید سابقه علمی ‌بسیار درخشان و ممتازی داشته باشند و در دروس؛ فیزیک، زیست، شیمی‌و ریاضیات نمرات بالایی را کسب کنند. بعد از آن متقاضیان می‌توانند در آزمون ورودی دانشگاه شرکت نمایند و در صورت اخذ نمره قبولی در دانشگاه مورد نظر خود، به تحصیل در رشته مورد نظرشان بپردازند.

به طور کلی می‌توان گفت که تحصیل پزشکی در گرجستان حدود 6 سال زمان می‌برد و شامل 2 دوره اصلی می‌شود. مرحله اول آن شامل دوره مقدماتی پزشکی می‌شود و 2 سال طول می‌کشد تا دانشجویان دروس؛ فیزیک، زیست شناسی، مهارت‌های ارتباطی، شیمی‌ و … را مطالعه کنند. در مرحله دوم نیز باید 4 سال را سپری کنند که خود دارای 4 دوره اصلی است.

تحصیل در مقطع دکترا

برای تحصیل در مقطع دکترا به 3 الی 5 سال زمان نیاز خواهید داشت و اگر از مدرک زبان برخوردار باشید، دیگر نیازی به شرکت در آزمون تعیین سطح زبان ندارید. دانشگاه اروپای شرقی ‌این امکان را به وجود آورده است که در مقطع دکتری در بسیاری از رشته‌های مالی، علوم مهندسی، حقوق، ادبیات به زبان انگلیسی و زبان‌های آلمانی، فرانسوی و روسی به راحتی به تحصیل بپردازید.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد به 1 سال و نیم الی 2 سال زمان نیاز دارید و می‌توانید هم به زبان گرجی و هم به زبان انگلیسی به تحصیل بپردازید. همین امر نیز موجب شده است علاقه‌مندان به تحصیل در دانشگاه اروپای شرقی، بتوانند به راحتی به زبان انگلیسی تحصیلات‌شان را انجام دهند.
معمولا داشتن مدرک زبان در کشور گرجستان؛ جزو ملزومات ضروری حساب نمی‌شود اما دانش زبان دانشجو در ابتدای ورود به دانشگاه با آزمون‌های زبان سنجیده می‌شود.

تحصیل در مقطع کارشناسی

مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی؛ تقریبا 4 سال است و زبان تحصیل در اکثر رشته‌ها به زبان گرجی، روسی و در برخی مواقع انگلیسی است. معمولا رشته‌هایی که مربوط به تاریخ، ادبیات و فرهنگ دیگر کشورهای جهان هستند؛ امکان ارائه به زبان انگلیسی را دارند.

کار در حین تحصیل در گرجستان

طبق قوانینی که در کشور گرجستان وجود دارد؛ دانشجویان خارجی و بین‌المللی که در ‌این کشور مشغول ادامه تحصیل هستند، برای تامین خرج و مخارج زندگی خود می‌توانند بدون هیچ مشکل و محدودیتی در کنار تحصیل کار کنند. دولت گرجستان برای کار دانشجویی حدود 8 تا 12 دلار دستمزد، در نظر گرفته است. همچنین با توجه به رشته تحصیلی که می‌گذرانید؛ بین 10 تا 20 ساعت به صورت هفتگی، اجازه دارید که کار کنید و به کسب درآمد بپردازید.

اقامت بعد از تحصیل در کشور گرجستان

اگر بتوانید از دانشگاه اروپای شرقی پذیرش تحصیلی را اخذ نمایید؛ می‌توانید برای مدت زمانی مشخص اقامت موقت تحصیلی را دریافت نمایید. البته دقت کنید که ‌این اقامت تا زمانی که به تحصیل مشغول هستید معتبر است و بعد از آن، در صورت نیاز، باید به صورت مجدد، درخواست دهید. قابل ذکر است که در گرجستان اقامت تحصیلی جزو سوابق اقامتی به حساب نمی‌آید و اگر بخواهید از طریق تحصیل اقامت دائم ‌این کشور را دریافت کنید؛ به هیچ عنوان به شما اقامتی بر مبانی سوابق تحصیلی داده نمی‌شود.

بیمه درمانی در گرجستان

توجه داشته باشید که یکی از ملزومات صدور ویزا؛ برای تمام دانشجویان بین المللی در کشور گرجستان، داشتن بیمه درمانی است. از ‌این رو باید هزینه بیمه را جزو هزینه‌های ضروری و الزامی‌خود محاسبه کنید. بیمه درمانی در گرجستان به 2 صورت ارائه می‌شود؛ یکی از آن‌ها بیمه درمانی محلی است و دیگری بیمه درمانی بین المللی، که با توجه به هزینه‌ای که می‌پردازید و نوع بیمه، مخارج درمانی شما تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرند و به راحتی حق استفاده از امکانات بهداشتی و درمانی را به دست می‌آورید.

از جمله مزایای بهداشت و رفاهی در کشور گرجستان
• بیمه عمر:
• بیمه سلامت؛
• بیمه دندانپزشکی؛
• بیمه درمانی؛
• بیمه مرگ و تخریب تصادفی؛
• بیمه حوادث بحرانی؛
• بیمه معلولیت کوتاه مدت؛
• بیمه معلولیت بلند مدت؛
• بیمه تصادف؛
• بیمه چشم انداز.

دانشگاه اروپای شرقی

دانشگاه اروپای شرقی

هزینه‌های تحصیل و خرج و مخارج زندگی در گرجستان

هزینه‌های ادامه تحصیل در گرجستان معمولا به دولتی یا خصوصی بودن دانشگاه مورد نظر بستگی دارد و با توجه برخی از شرایط، ‌این هزینه‌ها متغیر هستند. البته قابل ذکر است که دانشگاه‌های خصوصی؛ به نسبت هزینه بالایی که برای تحصیل دریافت می‌کنند، خدمات و امکانات بیشتری و را ارائه می‌دهند.

همچنین نوع رشته تحصیلی که انتخاب می‌کنید؛ تأثیر بسیار زیادی در هزینه‌ها دارد. به طور میانگین نیز در سال هزینه تحصیل رشته مهندسی 4000 دلار، پزشکی حدود 5000 تا 5500 دلار، دندانپزشکی 4800 و داروسازی 4000 دلار می‌شود.

هزینه زندگی در گرجستان نیز می‌تواند برای هر کسی متفاوت باشد؛ برای مثال هزینه زندگی در شهر‌های بزرگ، بسیار بیشتر از شهر‌های کوچک گرجستان است و اگر در آپارتمان‌های چند خوابه با دیگر دانشجویان زندگی کنید؛ به هزینه‌های کمتری نیاز خواهید داشت. البته بهتر است بدانید که هزینه غذا در کشور گرجستان از دیگر کشور‌های اروپایی ارزان‌تر است.

در ‌این کشور فروشگاه‌ها و سوپر مارکت‌های با کیفیت و ارزان قیمتی وجود دارند که می‌توانید با خرید مواد غذایی و خوار و بار از آن‌ها، هزینه‌های خوراک را تا حدود زیادی کاهش دهید. به طور میانگین نیز افراد هر ماه به 150 دلار نیاز دارند تا بتوانند برای خود غذا تهیه کنند. فراموش نکنید که علاوه بر هزینه‌های اصلی مانند؛ خوراک، هزینه دانشگاه و مسکن باید حساب دیگر هزینه‌های جانبی احتمالی را هم در نظر داشته باشید. برای مثال؛ هزینه تسهیلات مسکن مانند گاز، آب و برق میانگین ماهیانه 50 دلار است و استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی ‌برای جا به جایی؛ حدود 15 الی 30 دلار در ماه هزینه می‌برد.
هزینه‌های پوشاک هم در کشور گرجستان؛ بسیار ارزان است و اگر بخواهید به تفریح و گشت و گذار نیز بپردازید؛ در ماه به 100 دلار نیاز خواهید داشت. در اصل می‌توان گفت که بالا یا پایین بودن تمام هزینه‌ها و خرج و مخارج در‌این کشور؛ رابطه مستقیمی ‌با شیوه زندگی شما دارد و اگر از بورسیه تحصیلی آن جا برخوردار شوید؛ در تمام ‌این هزینه‌ها بسیار صرفه جویی می‌شود. کشور گرجستان با‌ این که جزو کشور‌های اروپایی است اما هزینه‌های پایین‌تری نسبت به دیگر کشورهای اروپایی دارد.

سخن پایانی

دانشگاه اروپای شرقی گرجستان با خدمات و استاندار‌هایی که دارد تلاش می‌کند تا دانشجویان موفق و حرفه‌ای را آماده کند. اساتید مجرب و با تجربه در‌این دانشگاه؛ با به کارگیری جدیدترین متدهای روز دنیا، آموزش‌های عالی را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند و در آخر نیز اکثر دانشجویان با معتبرترین مدرک تحصیلی فارغ التحصیل می‌شوند. در کل می‌توان گفت که دانشگاه خصوصی اروپای شرقی یکی از بهترین دانشگاه‌های گرجستان است که از سطح علمی‌ بالایی برخوردار است. ‌این دانشگاه بی‌نظیر در رشته‌های بهداشت و درمان، اقتصاد، حقوق و علوم اجتماعی تدریس می‌کند.
همان طور که می‌دانید؛ گرجستان یکی از بهترین گزینه‌های سفر و مهاجرت برای ادامه تحصیل است و رتبه بالای دانشگاه‌ها، نزدیکی به‌ایران، هزینه‌های کمتر نسبت به دیگر کشورهای اروپایی، امکان ادامه تحصیل به زبان انگلیسی و نیاز نداشتن به مدارک زبان تخصصی، متقاضیان زیادی را به سمت خود برای ادامه تحصیل می‌کشاند. اما دانشجویانی که قصد دارند به کشور گرجستان سفر کنند و در دانشگاه اروپای شرقی به ادامه تحصیل بپردازند؛ بهتر است قبل از مهاجرت، تمام اطلاعات لازم در رابطه با اقامت در ‌این کشور، شرایط پذیرش در دانشگاه، اخذ اقامت، بورسیه تحصیلی، مقاطع تحصیلی و شرایط ادامه تحصیل، کار کردن در گرجستان و… به دست آورند تا بعدا دچار مشکل نشوند.

نظرات خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *