در چند سال اخیر تعداد قابل توجهی از متقاضیان رشته پزشکی با دریافت پذیرش از بهترین و معروف‌ترین دانشگاه‌های پزشکی کشور گرجستان مثل تحصیل در دانشگاه آکاکی تسرتلی ، وارد این کشور شده‌‌اند. از اصلی‌ترین دلایل انتخاب کشور گرجستان در میان دانشجویان و متقاضیان این رشته، نداشتن آزمون‌ ورودی برای اخذ پذیرش دانشگاه است. تمام افراد محصل با ارائه دادن مدرک دیپلم و ریز نمرات تحصیلی دبیرستان خود می‌توانند برای ورود به دانشگاه‌های محبوب گرجستان مانند دانشگاه ملی آکاکی تسرتلی، اقدام کنند.

مدت زمان دوره تحصیل پزشکی در اغلب دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی گرجستان 6 سال است و بعد از این که فارغ التحصیل شدند، می‌توانند به راحتی برای دوره رزیدنتی یا دکترا اقدام نمایند. دانشگاه دولتی آکاکی تسرتلی به عنوان یک مؤسسه آموزش عالی عمومی غیر انتفاعی در شهر کوتایسی فعالیت می‌کند. قابل ذکر است که در ابتدا این دانشگاه بر اساس دانشگاه دولتی تفلیس گرجستان تأسیس شد. دانشگاه دولتی تفلیس در سال 1918 تاسیس شد اما در سال 1930، که کشور گرجستان تحت سلطه شوروی قرار داشت؛ مقامات دانشگاه دولتی تفلیس را برکنار و 4 مؤسسه به جای آن ایجاد کرد که یکی از این مؤسسات، مؤسسه آموزشی دولتی بود.

در 8 ژانویه 1933، دانشگاه دولتی تفلیس به صورت مجدد تأسیس شد و مؤسسه آموزشی دولتی را به آن جا انتقال یافت. نام آن را دانشگاه کوتائیسی گذاشتند. این دانشگاه به طور رسمی از تاریخ 13 فوریه 1933 کار خود را آغاز کرد. مدتی از این ماجرا نگذشته بود که بیش از 700 دانشجو برای ادامه تحصیل؛ از دانشگاه تفلیس به کوتائیسی نقل مکان کردند. در سال 1990، این دانشگاه مشهور به دانشگاه ملی آکاکی تسرتلی تبدیل شد. آکاکی تسرتلی؛ نام شاعر گرجی است که به عنوان یک شخصیت جنبش آزادی ملی، آن را می‌شناسند.

تحصیل در دانشگاه آکاکی تسرتلی

تحصیل در دانشگاه آکاکی تسرتلی

سال‌ها بعد دانشکده‌های این دانشگاه بیشتر شد. دانشگاه آکاکی تسرتلی؛ خدمات و امکانات بسیار زیادی نظیر؛ کتابخانه، خوابگاه، زمین تنیس، کلوپ‌های ورزشی، سالن بدن سازی، سالن‌های شطرنج، خشک شویی، وای فای رایگان، اینترنت پر سرعت، تلویزیون دیجیتال، زمین ورزشی، پینگ پنگ، مینی فوتبال و … دارد و آسودگی و اوقات فراغت مفرح بیشتری را برای دانشجویان به وجود می‌آورد.

در حال حاضر این دانشگاه 4 ساختمان بزرگ را اشغال کرده است و ساختمان اصلی آن که در اوایل قرن 20 ساخته شده است؛ از اهمیت تاریخی بسیار بالایی برخوردار است. در این ساختمان با شکوه؛ دبیرستانی قرار داشت که به عنوان سالن مطالعه استفاده می‌شد.

برنامه‌های تحصیلی در آکادمی آکاکی تسرتلی

• بخش داروسازی؛
• بخش پزشکی بالینی؛
• بخش دندانپزشکی.

دانشکده‌های زیر مجموعه دانشگاه ملی آکاکی تسرتلی

• دانشکده تربیتی؛
• دانشکده بشردوستانه؛
• دانشکده علوم طبیعی و دقیق؛
• دانشکده پزشکی ؛
• دانشکده تجارت؛
• دانشکده حمل و نقل دریایی؛
• دانشکده حقوق و علوم اجتماعی؛
• دانشکده کشاورزی؛
• دانشکده فنی و مهندسی؛
• دانشکده مهندسی فناوری.

مدارک لازم برای ثبت نام در دانشگاه ملی آکاکی تسرتلی

• بیمه درمانی و بیمه زندگی؛
• گواهینامه آیلتس و تافل؛
• گذرنامه معتبر؛
• پرداخت هزینه درخواست؛
• اخذ ویزای دانشجویی؛
• اعلامیه حمایت مالی؛
• اصل شناسنامه و کارت ملی؛
• گواهی تأیید پزشکی سلامت؛
• مدارک تحصیلی پیش دانشگاهی و دیپلم به همراه ترجمه معتبر آن؛
• گواهی آزمایش اچ آی وی؛
• ریز نمرات تحصیلی.

دریافت ویزای تحصیلی گرجستان و شرایط عمومی آن

همان طور که می‌‌دانید؛ تحصیل در گرجستان بر مبنای نظام آموزشی ESTC اروپا است و از دوره‌های ابتدایی، متوسطه اول، متوسطه دوم و تحصیلات تکمیلی تشکیل شده است. دوره ابتدایی یا دبستان در نظام آموزشی این کشور حدود 6 سال، متوسطه اول 3 سال و دبیرستان 3 سال زمان می‌برد. همچنین ادامه تحصیل پایان دوره راهنمایی در گرجستان اجباری است و باید حتما آن را بگذرانید. بعد از پایان دوره راهنمایی امکان تحصیل در دبیرستان‌ها و هنرستان‌ها برای دانش آموزان وجود خواهد داشت. در آخر نیز مدرکی به نام Atestate برای ورود به دانشگاه؛ به دانش آموزان داده می‌شود.

تحصیل در مقطع تحصیلات تکمیلی نیز در این کشور مدرن و بزرگ؛ از دوره‌های لیسانس، فوق لیسانس و دکترا تشکیل شده است و روی هم رفته برای گذراندن تمام این دوره‌ها به 9 سال زمان نیاز خواهید داشت. دانشجویان در تمام این مقاطع می‌توانند بدون هیچ مشکلی؛ ویزای تحصیلی این کشور را دریافت کنند. دوره تحصیل در مقطع لیسانس معمولا به 4 سال زمان نیاز دارد و دارو سازی، پزشکی، علوم اقتصادی، اقتصاد، حسابداری، مدیریت بازرگانی، مهندسی، گردشگری، روابط عمومی، کامپیوتر، علوم اجتماعی، حقوق، علوم طبیعی، کشاورزی، هنر و روابط بین‌الملل از عالی‌ترین رشته‌هایی هستند که برای متقاضیان در گرجستان امکان تحصیل در آن‌ها وجود دارد.

تحصیل در دانشگاه آکاکی تسرتلی

تحصیل در دانشگاه آکاکی تسرتلی

اگر قصد دارید که در مقطع فوق لیسانس ویزای تحصیلی گرجستان را دریافت کنید؛ باید تمام مدارکی را که دانشگاه درخواست می‌کند را به طور کامل به آن‌ها ارائه دهید. دانشگاه‌ها معمولا مدارکی مانند؛ مدارک مربوط به وضعیت مالی، مدارک هویتی شخص، مدارک تحصیلات قبلی، انگیزه نامه شخصی و… را درخواست می‌کنند. توجه داشته باشید که برای گذراندن دوره تحصیلی فوق لیسانس؛ به 2 سال زمان نیاز دارید و همچنین اگر مهارت کافی برای زبان انگلیسی و گرجی ندارید؛ می‌توانید به راحتی در دوره‌های آمادگی زبان انگلیسی در حین تحصیل ثبت نام کنید و به طور منظم در آن‌ها شرکت نمایید.
تحصیل در مقطع دکترا نیز به طور معمولا در کشور گرجستان؛ 3 سال است و تحصیل دکترا و اخذ ویزای تحصیلی این کشور، در این مقطع بهترین گزینه ممکن است. سیستم آموزش عالی گرجستان؛ به غیر از دانشگاه‌های جامع، شامل تعدادی از مؤسسات با تمرکز بر روی رشته‌های ویژه و دانشگاه‌های تربیت معلم است که همه آن‌ها برای تحصیل و تحقیقات دوره دکترا مناسب هستند. از این رو شما باید برای دریافت ویزای تحصیلی؛ مستقیماً به دانشگاه مورد نظرتان برای اخذ پذیرش درخواست دهید. همچنین توجه داشته باشید که تمام متقاضیان ادامه تحصیل در مقطع دکترا در این کشور باید از مدرک کارشناسی ارشد، برخوردار باشند.

البته در هر دانشگاه ممکن است خواسته‌ها و معیارهای خاصی را برای شما در نظر بگیرند و این معیار‌ها می‌تواند برای هر کسی و در هر دانشگاهی، با یک دیگر متفاوت باشد. همچنین بهتر است بدانید؛ صدور ویزای تحصیلی کشور گرجستان معمولاً بین 10 تا 15 روز کاری طول خواهد کشید.

مزایای تحصیل در دانشگاه آکاکی تسرتلی

• امکان تحصیل به زبان انگلیسی؛
• بهره مند شدن از بورسیه تحصیلی در صورت واجد شرایط بودن؛
• ارزانی هزینه‌های زندگی و تحصیل در کشور گرجستان نسبت به دیگر کشورها؛
• کیفیت مناسب و استاندارد دانشگاه و نظام آموزشی؛
• برخوردار بودن از اساتید و کادر مجرب؛
• استفاده از جدید ترین متد آموزشی دنیا.

تحصیل در رشته پزشکی و سایر رشته‌های علوم پزشکی دانشگاه آکاکی تسرتلی

همان طور که در ابتدای مقاله نیز ذکر شد؛ تحصیل در رشته‌های پزشکی، دندان پزشکی، داروسازی و پرستاری در گرجستان به زبان انگلیسی، روسی و گرجی، امکان پذیر است و دانشجویان می‌توانند به هر یک از این زبان‌ها در این کشور، به ادامه تحصیل بپردازند. از دیگر مزایای دانشگاه دولتی آکاکی تسرتلی می توان به این مورد اشاره کرد که؛ هیچ آزمون ورودی برای ادامه تحصیل در رشته‌های نام برده وجود ندارد و متقاضیان می‌توانند بدون شرکت در آزمون‌های سخت ورودی، به راحتی در رشته مورد علاقه خود به ادامه تحصیل بپردازند.

همچنین شما می‌توانید دوره‌های زبان خود را در کالج‌های زبان این کشور سپری کنید و برای پذیرش تحصیلی نیازی به ارائه مدرک زبان نخواهید داشت و فقط با ارائه دادن دیپلم 12 ساله و معدل نسبتا خوب می‌توانید ثبت نام کنید. نا‌گفته نماند که طول دوره دندانپزشکی در کشور گرجستان تقریبا 5 سال است و برای تحصیل در رشته داروسازی باید در ابتدا، در یک دوره کوتاه مدت برای آمادگی بیشتر در آزمون PCAT شرکت کنید. بعد از این که دوره مورد نظر به اتمام رسید؛ یک آزمون شفاهی و یک آزمون کتبی از دانشجو گرفته می‌شود و در صورت قبولی، می‌تواند ادامه تحصیل دهید.

همچنین افرادی که به رشته پرستاری و ادامه تحصیل در این زمینه علاقمند هستند؛ بهتر است تحصیلات خود را به زبان گرجی ادامه دهند تا بهتر بتوانند آموزش‌های عملی را فرا بگیرند. طول دوره پرستاری در کشور گرجستان معمولا 4 سال است و طی این مدت؛ دروسی مانند آناتومی، بهداشت عمومی، تکنیک‌های پرستاری، فیزیولوژی و هر آن چه که برای آمادگی پرستاری لازم است، تدریس می‌شود.

تحصیل پزشکی در دانشگاه ملی آکاکی تسرتلی گرجستان و کار پس از تحصیل

دقت داشته باشید بعد از این که تحصیلات‌تان در دانشگاه دولتی تسرتلی به اتمام برسد؛ شما 360 روز زمان دارید که در رابطه با رشته تحصیلی خود، یک کار مناسب پیدا کنید و مشغول به کار شوید.‌ در واقع این مدت زمان؛ اجازه اقامت با حق کار به صورت تمام وقت است و اگر طی این مدت نتوانید کار مرتبط با رشته تحصیلی خود را پیدا کنید، به دلیل این که اقامت قانونی‌تان تمام شده است باید آن کشور را ترک کنید و یا این که از طرق دیگر، مانند خرید ملک، ازدواج و یا سرمایه گذاری، اقامت خود را تمدید کنید.

فراموش نکنید که حتما برای این که بتوانید بعد از پایان تحصیلات خود در کشور گرجستان بمانید باید اقامت خود را به یکی دیگر از این اقامت‌ها تبدیل کنید تا اقامت تان به دائم تبدیل شود و بدون مشکل، برای همیشه در آن جا زندگی کنید. برای این که بتوانید اقامت دائم این کشور را دریافت کنید؛ باید اقامت خود را از طریق یکی از راه‌های ذکر شده، تمدید نمایید. برای دریافت اقامت دائم و تابعیت این کشور، راه‌های زیادی وجود دارد اما راحت ترین روشی که در این بین وجود دارد؛ ازدواج با یک شخص گرجستانی است. اما و اگر به هر دلیلی؛ بعد از اتمام زمان اقامت خود نتوانستید این اقامت را تمدید کنید، باید کشور گرجستان را هر چه سریع‌تر ترک کنید.

تحصیل در دانشگاه آکاکی تسرتلی

تحصیل در دانشگاه آکاکی تسرتلی

هزینه تحصیل در دانشگاه ملی آکاکی تسرتلی گرجستان

هزینه‌های ادامه تحصیل در این دانشگاه دولتی پزشکی گرجستان؛ بسیار مقرون به صرفه و پایین است و افرادی که در آن جا مشغول ادامه تحصیل هستند، هیچ دغدغه‌ای بابت هزینه‌های مالی ندارند. هزینه‌های تحصیل در رشته پزشکی در هر یک از دانشگاههای گرجستان با یک‌دیگر متفاوت است و هر کدام از آن‌ها تقریبا در هر سال بین 4 تا 7 هزار دلار هزینه از دانشجویان دریافت می‌کنند. متقاضیانی که قصد ادامه تحصیل در رشته پزشکی این دانشگاه را دارند؛ می‌توانند از بورسیه تحصیلی نیز برخوردار شوند و به طور چشمگیری در هزینه‌های زندگی و تحصیل‌شان صرفه جویی کنند.

دانشگاه آکاکی تسرتلی یکی از بهترین دانشگاه‌‌های پزشکی در کشور گرجستان است که به عنوان عضوی از انجمن آموزش پزشکی AMEE آن را می‌شناسند و هر ساله تعداد بسیار زیادی از متقاضیان ادامه تحصیل در رشته پزشکی، این دانشگاه را برای محل تحصیل خود انتخاب می‌کنند. این دانشگاه حدود 90 سال قدمت دارد و جزو برجسته‌ترین دانشگاه‌های اروپا است. تقریبا از سال 2015 دانشگاه آکاکی تسرتلی، در فهرست جهانی بهداشت قرار گرفته است و نام آن در فهرست بین‌‌المللی آموزش پزشکی به ثبت رسیده است.

بورسیه تحصیلی گرجستان

بورسیه تحصیلی کشور گرجستان برای هزینه‌های پایین زندگی و کم شدن هزینه‌های تحصیل برای اکثر دانشجویان در نظر گرفته می شود و انواع مختلفی از آن در این کشور وجود دارد که با توجه به هدف دانشجویان و مدت زمان حضور آن‌ها در دانشگاه به آن‌ها تعلق می‌گیرد. دانشجویان خارجی و بین‌المللی در این کشور و دانشگاه‌ها از اولویت اصلی سیاست‌های آموزشی هستند و هر ساله شرایط متفاوتی برای تحصیل و جذب کردن این اشخاص در نظر گرفته می‌شود.

قابل ذکر است که یکی از مهم‌ترین شرایط دریافت بورسیه تحصیلی در گرجستان؛ برخوردار بودن از اقامت این کشور است و دانشجویانی که دارای شهروندی و یا اقامت کشور گرجستان هستند، با ارائه نمرات عالی خود در دوره‌های تحصیل سال‌های گذشته امکان دریافت انواع بورسیه‌های تحصیلی در این کشور را دارند.

دریافت وام دانشجویی در گرجستان

توجه داشته باشید؛ دانشجویانی که از شرایط لازم برای دریافت بورسیه تحصیلی برخوردار نیستند، می توانند به راحتی وام‌های دانشجویی را برای خود دریافت کنند. این وام‌های دانشجویی مزایای بسیار زیادی دارند؛ یکی از مهم‌ترین مزایای دریافت وام‌های دانشجویی این است، که دانشجویان در طول مدت زمان دوره تحصیلی خود مجبور به پرداخت بدهی خود نیستند و می‌توانند بعد از این که تحصیلاتشان به اتمام رسید؛ اقدام به تسویه بدهی‌های خود نمایند. همچنین دریافت این وام‌ها دارای شرایط سخت و مشخصی نیست و برای دریافت آن باید به دولت گرجستان مراجعه کنید و درخواست دهید تا پس از بررسی شرایطتان وام را دریافت کنید.

تحصیل در دانشگاه آکاکی تسرتلی ؛ با خدمات ویژه و عالی که دارد سعی می‌کند روز به روز امکانات خود را ارتقاء دهد و دانشجویان بین المللی را در سراسر جهان، به سمت خود بکشاند. دانشجویانی هم که در این دانشگاه مشغول به ادامه تحصیل هستند؛ آموزش‌های لازم را به بهترین نحوه ممکن فرا می‌گیرند و در نتیجه با معتبر‌ترین مدرک، از آن جا فارغ‌التحصیل می‌شوند. از این رو بهتر است قبل از این که تصمیم خود را برای تحصیل در دانشگاه‌های کشور گرجستان بگیرید؛ اطلاعات لازم را درباره شرایط و هر آن چه لازم است درباره دانشگاه بدانید را، به دست آورید و سپس به این کشور مهاجرت کنید تا در آن جا بدون مشکل و با خیالی آسوده تحصیلات خود را ادامه دهید.

نظرات خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *