کشور گرجستان دارای دانشگاه‌‌های معتبر و پیشرفته بسیار زیادی است و هر ساله دانشجویان بین‌‌المللی زیادی برای تحصیل به این کشور مهاجرت می‌‌کنند. قابل ذکر است که در حال حاضر تقریبا 50 دانشگاه در کشور گرجستان مشغول به خدمات‌‌دهی و آموزش هستند که از این 50 دانشگاه فعال، 20 دانشگاه به صورت دولتی و 30 دانشگاه به صورت خصوصی دانشجو جذب می‌کنند. در هر کدام از این دانشگاه‌ها رشته‌های مختلف زیادی توسط مدرسین و اساتید حرفه‌ای تدریس می‌شود و اغلب آنها به زبان انگلیسی و گرجی تسلط دارند. تحصیل فیزیوتراپی در گرجستان و برخی رشته‌های دیگر مانند: فیزیوتراپی، پزشکی، دندانپزشکی و پرستاری از محبوبیت بیشتری نسبت به سایر رشته‌ها برخوردار هستند.

فیزیوتراپی در واقع یک درمان غیر تهاجمی و بسیار ایمن است که در آن از عوامل مکانیکی، الکتریکی و فیزیکی استفاده می‌کنند تا شرایط بیمار هر چه سریع‌تر بهبود یابد. البته باید بدانید که فیزیوتراپی فقط به بهبود سیستم حرکتی بدن محدود نمی‌شود و در اکثر مواقع می‌تواند به مشکلات عصبی، سیستم تنفسی، قلبی و عروقی نیز کمک کند.

در اصل هدف از درمان‌های فیزیوتراپی، ارتقاء سطح بهبود و کیفیت در جامعه، پیشگیری از مشکلات جسمانی و روحی، اصلاح فعالیت‌های حرکتی، تقویت عضلات ارادی، از بین بردن محدودیت‌های جسمانی و حرکتی، توانبخشی افراد و افزایش میزان مهارت‌های حرکتی در افراد است.

به همین علت هر ساله دانشجویان بسیار زیادی تلاش می‌کنند که بتوانند از دانشگاه های پزشکی این کشور، نامه پذیرش تحصیلی دریافت نمایند؛ اما باید بدانند که رقیب‌های زیادی در این راه قدم گذاشته‌اند و همچنین این امر نیاز به مراحل قانونی خاصی دارد که بهتر است از مشاوران موسسه مهاجرتی معتبر و یا افراد با تجربه در این زمینه کمک بگیرند.

ناگفته نماند که در گرجستان مدارس و دانشگاه های مختلف فیزیوتراپی زیادی وجود دارد که هر کدام از آنها برنامه‌های تحصیلی زیادی را برای دانشجویان ساکن دولت گرجستان ارائه می‌کنند و باید با انجمن فیزیوتراپی آمریکایی مجوز بگیرند تا بتوانند به متقاضیان مدرک معتبری ارائه دهند.

 

بهترین دانشگاه های گرجستان در رشته فیزیوتراپی

ویدئو تحصیل فیزیوتراپی در گرجستان

بهترین دانشگاه های گرجستان در رشته فیزیوتراپی

 • دانشگاه آگوستا

دانشگاه معروف آگوستا در دانشگاه علوم پزشکی گرجستان واقع شده است و اکثر افراد آن را با نام دانشگاه پزشکی می‌شناسند. این دانشگاه دولتی است و پاسخگوی نیاز بیشتر از 100 سایت آموزشی بالینی در گرجستان است.

 • دانشگاه ایالتی آرمسترانگ

این دانشگاه معتبر در زمینه‌های مختلفی مانند: تجارت، علوم، بهداشت عمومی، علوم انسانی، هنرهای زیبا، حرفه‌های بهداشتی، فیزیوتراپی، کار درمانی و پرستاری دانشجو می‌پذیرد و در واقع جزو بزرگ‌ترین دانشگاه‌های گرجستان محسوب می‌شود.

 • دانشگاه اموری

دانشگاه اموری نیز یک مرکز خصوصی است که با رتبه برتر خود توانسته است به عنوان یکی از سیستم‌های بهداشتی برتر جهان شناخته شود. این دانشگاه علاوه بر تن درمانی، کار درمانی را هم به دانشجویان تدریس می‌کند و هر ساله دانشجویان زیادی با رتبه برتر از این دانشگاه فارغ‌التحصیل می‌شوند.

 • دانشگاه ایالتی گرجستان

یکی دیگر از دانشگاه های عمومی در گرجستان، دانشگاه ایالتی است که به عنوان مؤسسه تحقیقاتی عمومی مبتکرانه، فعالیت خود را آغاز کرده است و با داشتن 6 دانشکده، فضا و امکانات بی‌نظیری را برای تحصیل دانشجویان فراهم می‌کند.

 • دانشگاه گرجستان شمالی

از جمله بزرگ‌ترین دانشگاه های گرجستان می‌توان به دانشگاه شمالی اشاره کرد که حدود 20 هزار دانشجو را در خود جای داده است و با خدمات‌دهی عالی توانسته است جایگاه ممتازی را در سطح خاورمیانه به دست آورد.

قابل ذکر است که این دانشگاه بیش از 100 برنامه تحصیلی از جمله: مدرک کاردانی، فیزیوتراپی، برنامه‌های دکترای حرفه‌ای و… را ارائه می‌دهد. در سال 2015 نیز 120 دانشجو در حوزه‌های فیزیوتراپی، دانشجو‌های دارای مدرک دکترا و کار درمانی از این دانشگاه با بهترین نمره فارغ‌التحصیل شده‌اند.

 • دانشگاه مرسر

دانشگاه مرسر تقریبا از سال 1833 فعالیت خود را در گرجستان آغاز کرده و حدوداً در سال 2018، جزو رده‌های ممتاز و برتر دانشگاه های ملی این کشور قرار گرفته است. دانشگاه مرسر، یک دانشگاه خصوصی بوده که توانسته است در رشته‌های پرطرفدار مانند: فیزیوتراپی و پزشکی، دانشجویان موفقی را آموزش دهد.

 • دانشگاه تفلیس

این دانشگاه در دسته معتبرترین دانشگاه‌های منطقه اروپای شرقی قرار دارد و در دنیا از رتبه بسیار مناسبی برخوردار است. دانشگاه تفلیس با 15840 متر زیر بنا، دارای ۵ ساختمان خوابگاه است و ظرفیت پذیرش 2200 دانشجو را دارد.

این دانشگاه دارای 20 دانشکده از جمله: فیزیوتراپی، مکانیک و ریاضیات، فیزیک، ریاضی کاربردی، شیمی، تاریخ، جغرافیا، زیست‌شناسی، زمین‌شناسی، فلسفه، ادبیات، روانشناسی، زبان، زبان و ادبیات اروپای غربی، روزنامه‌نگاری زبان و ادبیات، مطالعات شرقی، مهندسی، حقوق، روابط بین‌الملل، اقتصاد، اقتصاد تجارت است.

در هر یک از این زمینه‌ها نیز مدرسین بسیار با تجربه و حرفه‌ای مشغول به فعالیت هستند و تمام سعی خود را می‌کنند تا به بهترین شیوه ممکن، کارشان را انجام دهند.

 • دانشگاه جورجیا

در دانشگاه جورجیا گرجستان بیش از 6000 دانشجوی بین‌المللی و محلی وجود دارد که به هر یک از آنها پس از قبولی، دوره‌های گواهینامه به زبان‌‌های مختلف، آزمون‌های ورودی ملی دکترا و کارشناسی ارشد و… را ارائه می‌دهند. این دانشگاه در اغلب اوقات کنفرانس‌‌های علمی ملی و بین‌المللی مفیدی را برگزار می‌‌کند و همیشه در زمینه‌های مختلف تحقیقاتی حضور دارد.

دانشگاه جورجیا در دوره‌های تدریس فیزیوتراپی خود بهترین کیفیت آموزشی را به کار می‌برد و مکان مناسبی را برای دانشجو ایجاد می‌‌کند تا به آنچه که می‌خواهند دسترسی پیدا کنند.

 • دانشگاه مورهوس

موسسه پزشکی و فیزیوتراپی مورهوس در گرجستان، دارای تعهدی نسبت به تنوع و نژادپرستی دانشجویان است که همین امر تاریخچه قومی را در زمینه پزشکی به نمایش می‌گذارد. برنامه‌های درسی این دانشگاه شامل آموزش در کلاس‌های درسی می‌شود و اغلب آزمایش‌ها و آموزش‌های بالینی آن را در بیمارستان به دانشجویان نشان می‌دهند.

ناگفته نماند که این دانشگاه محبوب، دارای مدرک دکترای 2 ساله در  مدرک کارشناسی ارشد، علوم زیست پزشکی، بهداشت عمومی و برنامه کارشناسی ارشد نیز است.

شرایط و مدارک مورد نیاز برای تحصیل فیزیوتراپی در گرجستان

 • دیپلم معتبر یا مدرک فارغ‌التحصیل شدن از دبیرستان

دانشجویان برای این که بتوانند در دانشگاه های معتبر گرجستان ادامه تحصیل دهند، باید مدرک دیپلم داشته باشند و تمام اطلاعات مربوط به رشته‌های مورد نظر را برای ادامه تحصیل از کشور خود را فراهم کنند.

 • تسلط داشتن بر زبان گرجستانی، روسی و یا انگلیسی

قبل از هر چیزی شما باید بتوانید به زبان این کشور و یا انگلیسی تسلط کافی داشته باشید؛ زیرا یکی از مهم‌ترین شرایط پذیرش در همه مراحل این است که با زبان انگلیسی آشنایی کامل داشته باشید. در صورت داشتن مدارک آیلتس و تافل، برای هر رشته‌ای که بخواهید بدون بررسی پذیرفته خواهید شد؛ اما افرادی که این گواهی را ندارند باید با زبان انگلیسی در مرکز دانشگاه امتحان بدهند یا اینکه 1 سال قبل از ورود به دانشگاه در کلاس‌های آموزشی شرکت نمایند. همچنین متقاضیانی که زبان مادری آنها انگلیسی است، نیازی به هیچگونه ارائه مدرک و یا امتحان ندارند.

زبان رسمی گرجستان، در بیشتر دانشگاه های این کشور به عنوان زبان اصلی آموزش استفاده می‌شود و فقط تعداد محدودی از دانشگاه ها هستند که دوره‌های تحصیلی را به زبان انگلیسی و روسی ارائه می‌دهند و فقط برای دانشجویان بین‌المللی طراحی شده‌اند.

در اکثر این دانشگاه ها، می‌توانید قبل از ادامه دوره‌های سال اول، برای یادگیری زبان گرجی، به دوره‌های مقدماتی بپیوندید؛ زیرا در صورت داشتن مدارک آیلتس یا تافل، می‌توانید بسیار سریع‌تر برای رشته فیزیوتراپی پذیرفته شوید.

 • برخوردار بودن از سلامت جسمانی و روحی کامل

همه افرادی که قصد دارند برای تحصیل فیزیوتراپی به گرجستان سفر کنند، باید یک گواهی سلامت معتبر را به همراه خود داشته باشند که نشان دهد آنها از لحاظ فیزیکی و ذهنی، مناسب تحصیل در دانشگاه های مشهور گرجستان هستند.

 • گذراندن دوره‌های آموزشی

در نظر داشته باشید که اخذ مدرک فیزیوتراپی در کشور گرجستان نیاز به گذراندن دوره‌های آموزشی نظیر: سیاست عمومی، فیزیک عمومی، آمار، آسیب‌شناسی، روان‌شناسی، آناتومی مقایسه‌ای و بیولوژی، مدیریت پزشکی، پیشگیری از بیماری‌ها و… دارد.

 • مدارک ضروری

اگر می‌خواهید در هر یک از دانشگاه ها و موسسات گرجستان ادامه تحصیل دهید، حتما فرم درخواست آنلاین، یک قطعه عکس جدید، توافق‌نامه آموزشی یا همان فرم ثبت‌نام، لیست دوره‌های انتخاب شده، فتوکپی از تمام صفحات گذرنامه، ریزنمرات سال‌های تحصیلی و ترجمه تمام مدارک به زبان انگلیسی و یا گرجی را همراه خود داشته باشید.

 • گذراندن مراحل آموزشی

برای این که دانشجو در گرجستان بتواند مدرک فیزیوتراپی را دریافت کند، ابتدا باید 4 سال تحصیلی را در مقطع کارشناسی بگذراند و تمام دوره‌های درمان فیزیکی، آناتومی بیولوژیکی و مقایسه‌ای، روانشناسی، فیزیک عمومی، آسیب‌شناسی و مدیریت پزشکی، سیاست عمومی و پیشگیری از بیماری‌ها و خیلی از آموزش‌های دیگر را هم در 3 سال بگذراند.

هزینه های تحصیل فیزیوتراپی در گرجستان

هزینه های تحصیل فیزیوتراپی در گرجستان

قبل از این که به گرجستان مهاجرت کنید، بهتر است به طور کامل از هزینه و شهریه تحصیلی رشته فیزیوتراپی در آنجا آگاهی داشته باشید و بدون اطلاعات به آنجا نروید. با توجه به آخرین آمارهای به دسته آمده می‌توان گفت که میانگین این هزینه‌ها بین 5360 الی 15.616 دلار خواهد بود. البته ناگفته نماند که هزینه‌های تحصیلی در رشته فیزیوتراپی کاملا به نوع دانشگاه انتخابی و مقطع تحصیلی بستگی دارد و ممکن است طی این شرایط، با افزایش یا کاهش رو به رو شوید.

درآمد پس از تحصیل فیزیوتراپی در گرجستان

قبل از هر چیزی باید بدانید که متخصصین فیزیوتراپی و دستیاران آنها باید مجوز کار در گرجستان را بگیرند و سپس کار خود را شروع کنند. برای صدور مجوز کار، این اشخاص باید از یک برنامه معتبر فیزیوتراپی فارغ‌التحصیل شوند و تمام امتحانات و دوره‌های لازم را پشت سر گذاشته باشند.

ناگفته نماند که کمیسیون اعتبار بخشی در آموزش فیزیوتراپی برنامه‌های مدرک PT و PTA را تأیید می‌کند و کارفرماها به صورت معمول خدماتی را ارائه می‌دهند که شامل پس‌انداز بازنشستگی و بیمه درمانی می‌شوند.

 

مزایای تحصیل فیزیوتراپی در گرجستان

مزایای تحصیل فیزیوتراپی در گرجستان

 • تمام دانشگاه های فیزیوتراپی که در کشور گرجستان وجود دارند، از نظر کشورهای اروپایی و آمریکایی مورد تایید قرار دارند. در دانشگاه های این کشور می‌توانید یک مدرک معتبر دریافت نمایید.
 • افرادی که دوره تحصیلی فیزیوتراپی را در گرجستان بگذرانند، می‌توانند راحت‌تر از امکاناتی که لازم است استفاده کنند و به همین علت بهتر علم فیزیوتراپی را یاد می‌گیرند.
 • شما می‌توانید حتی بدون نیاز به مدرک آیلتس و تافل، در آنجا به تحصیل بپردازید.
 • اغلب دانشجویان بین‌المللی و خارجی، پس از به اتمام رسیدن تحصیلات خود در کشور گرجستان، می‌توانند اقامت اروپا و آمریکا را به راحتی دریافت نمایند.
 • افرادی که دوره تحصیل خود را به اتمام برسانند، می‌توانند در آنجا به اشتغال بپردازند و در زمینه مهارت خود، کسب و کاری را راه‌اندازی کنند.
 • هزینه تحصیل در اغلب دانشگاه های گرجستان بسیار کم است و افراد می‌توانند بدون داشتن دغدغه مالی و هزینه‌های زیاد، به تحصیل بپردازند.
 • بهره‌مند شدن از بورسیه تحصیلی نیز از دیگر مزایای تحصیل در گرجستان است و افراد می‌توانند در این کشور با توجه به شرایطی که دارند، از بورسیه برخوردار شوند.
 • از آنجا که گرجستان یک کشور امن است، متقاضیان می‌توانند با خیال راحت راهی این کشور شده و در بهترین دانشگاه ها و مؤسسات مشغول به تحصیل شوند.

کاربرد فیزیوتراپی در بیماری‌های مختلف

 • فیزیوتراپی به درمان بیماری‌های مغز، اعصاب، سکته مغزی و ام اس بسیار کمک می‌کند.
 • افرادی که دچار بیماری‌های ارتوپدی مانند: مشکلات ستون فقرات، شکستگی استخوان‌ها و در رفتگی مفاصل، جراحی‌های ارتوپدی، اختلالات و ناهنجاری‌های مادرزادی و آرتروز مفاصل هستند نیز می‌توانند برای درمان به فیزیوتراپی بروند.
 • بیماری‌های روماتیسمی از جمله: تاندونیت‌ها، آرتریت روماتوئید و بورسيت‌ها نیز می‌توانند در این زمینه، مورد درمان قرار بگیرند.

از دیگر بیماری‌هایی که می‌توان با استفاده از فیزیوتراپی آنها را درمان کرد، می‌توان به درمان عفونت‌ها، کمر درد دوران بارداری، مشکلات مربوط به لگن و تخمدان‌ها، بیماری‌های پوستی، چسبندگی رحم، بیماری‌های تنفسی و قلبی، آسیب‌های ورزشی، بیماری‌های مربوط به سالمندی و… اشاره کرد.

سخن پایانی:

جالب است بدانیدکه برنامه تحصیلی رشته فیزیوتراپی در گرجستان از سال 2010 میلادی آغاز شده است؛ اما تا کنون توانسته است دانشجویان بیشماری را به سمت خود جذب کند. افراد در این رشته نیز تقریبا به 4 سال زمان نیاز دارند که بتوانند مدرک کارشناسی فیزیوتراپی را دریافت کنند.

همچنین برای این که دانشجویان به عنوان یک فیزیوتراپ فیزیکی، قادر به شروع فعالیت باشند، باید دوره (DPT) را با موفقیت بگذرانند. این دوره تقریبا 30 الی 36 ماه است و به فرد بسیار کمک می‌کند که آمادگی‌های لازم را داشته باشد. بنابراین می‌توان گفت که یک فرد برای این که به فیزیوتراپ تبدیل شود، تقریبا به 7 سال زمان نیاز دارد.

با توجه به مطالب گفته شده اگر به تحصیل فیزیوتراپی در گرجستان علاقمند هستید، بهتر است به فکر آینده خود باشید و تمام سعی خود را به کار بگیرید تا در بهترین دانشگاه های پزشکی و فیزیوتراپی گرجستان قبول شده و ضمن تحصیل در یکی از زیرشاخه های رشته پزشکی، از امکانات خوب دانشگاه های این کشور بهره‌مند گردید.

نظرات را بخوانید

نظرات خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *