تحصیل رایگان در گرجستان

تحصیل رایگان در گرجستان

گرجستان چند سالی است که مورد توجه عزیزانی که قصد تحصیل در آن سوی مرزها را دارند قرار گرفته است. این کشور با فراهم آوردن امکانات مدرن و پیشرفته همانند بسیاری از کشورهای مطرح دنیا توانسته کیفیت آموزشی خود را بهبود ببخشد و این امر موجب شده که متقاضیان از جای جای دنیا از جمله کشورمان خواهان تحصیل در گرجستان باشند. در این مقاله قصد داریم تحصیل رایگان در گرجستان را مورد بررسی قرار دهیم.

از آنجایی که گرجستان یکی از مقاصد مهم تحصیل برای دانشجویان بین‌المللی است و ایرانیان بی‌شماری این کشور را برای تحصیل انتخاب می‌کنند به همین دلیل بررسی تحصیل رایگان در گرجستان، شرایط تحصیل و همچنین مدارک مورد نیاز برای این امر بسیار حائز اهمیت است. و اما سوال این است که آیا امکان تحصیل رایگان وجود دارد؟ آیا اصلا تحصیل رایگان در این کشور جایگاهی دارد؟ و یا این که تحصیل رایگان چه شرایطی دارد و چطور می‌توان آن را دریافت نمود؟ باید بگوییم که تحصیل رایگان در کشوری همانند گرجستان از طریق بورسیه امکان پذیر است، آن هم فقط در برخی از دانشگاه‌های بین‌المللی. در ادامه مقاله به جزئیات بیشتری از این موضوع می‌پردازیم از این رو پیشنهاد می‌کنیم که تا پایان ما را همراهی بفرمایید.

شرایط عمومی کشور گرجستان

گرجستان کشوری اوراسیایست یعنی بخشی از آن در خاک اروپا و بخشی دیگر نیز در خاک قاره آسیا واقع شده است. این کشور از نظر فرهنگ و آداب و رسوم بسیار شبیه به مردمان آسیایی است اما از نظر توسعه و مدرن بودن توانسته همپا با کشورهای اروپایی پیش برود. تاریخ این کشور بسیار پر فراز و نشیب بوده و حاکمان بی شماری بر روی این سرزمین حکمرانی کرده اند، این کشور تا حدود 2 قرن پیش نیز متعلق به ایران بوده اما طی عهدنامه‌ای از کشورمان جدا شد و اکنون به عنوان کشوری مستقل در اروپا توانسته به پیشرفت های بزرگی دست پیدا کند.

بزرگترین شهر، تفلیس است که در واقع پایتخت گرجستان نیز به حساب می‌آید. این کشور با مساحت 69700 کیلومتر مربع حدود 4 میلیون جمعیت را در دل خود گنجانده است. اقتصاد گرجستان پس از مستقل شدن، رشد خیلی خوبی را تجربه نموده است که دلیل این امر را نیز می توان در توسعه دادن به صنایع نوپا همچون گردشگری دانست. گرجستان به واسطه برخورداری از جاذبه‌های تاریخی و طبیعی توانسته نظر گردشگران بی‌شماری را از سرتاسر دنیا جلب نماید طوری که قسمتی از درآمد این کشور از طریق این صنعت و با حضور مسافران تامین می‌گردد.

گرجستان علاوه بر صنعت گردشگری و رشد مناسب اقتصادی با تاسیس دانشگاه‌های محلی و بین المللی و همچنین فراهم نمودن امکانات لازم آموزشی، در بخش علمی نیز توانسته به پیشرفت خوبی دست پیدا کند و جایگاه مناسبی را در جهان به خود اختصاص دهد. دانشگاه‌های این کشور از نظر رتبه و رنکینگ به جایی رسیده‌اند که متقاضیان بی‌شماری از سرتاسر دنیا خواهان اخذ مدرک از دانشگاه‌های گرجستان می‌باشند.

 

چرا تحصیل در گرجستان؟

گرجستان یکی از کشورهای مهم اروپایست که سیستم آموزشی قدرتمندی دارد از این رو جزء محبوب‌ترین کشورها برای تحصیل به حساب می‌آید. دولت گرجستان هزینه بسیاری را صرف دانشگاه‌ها به خصوص موسسات آموزشی بین المللی نموده تا بتوانند جایگاه مناسبی را از نظر رتبه بندی در دنیا به خود اختصاص بدهند و جای تعجبی ندارد که اگر برخی از دانشگاه‌های این کشور را در میان دانشگاه‌هایی با رتبه و رنکینگ مناسب ببینیم. به علاوه این کشور با بر عهده گرفتن بخش مهمی از هزینه‌های تحصیل امکانی را فراهم آورده تا تحصیل در این کشور برای دانشجویان مقرون به صرفه باشد. علاوه بر پایین بودن هزینه تحصیل، بالا بودن سطح کیفی آموزش، اخذ پذیرش سریع، امکان اخذ اقامت پس از فارغ التحصیلی و همچنین سهولت زندگی در گرجستان موجب شده تا سال به سال به تعداد دانشجویان بین المللی این کشور افزوده شود.

تحصیل رایگان در گرجستان چگونه است؟

باید بگوییم که در کل، تحصیل رایگان در کشور گرجستان برای دانشجویان بین المللی وجود ندارد و آن‌ها بایستی در هر صورت مقداری از شهریه دانشگاه را پرداخت کنند. ولی برخی از دانشگاه‌های این کشور با در نظر گرفتن بورسیه تحصیلی آن هم فقط برای دانشجویان بین اللمللی شرایطی را فراهم آورده‌اند تا بتوانند به صورت رایگان در دانشگاه‌های این کشور مشغول به تحصیل شوند. اخذ بورسیه بیشتر در دوره دکترا به دانشجویان ارائه می‌گردد.

ذکر این نکته ضروری است که تحصیل در مدارس از نظر هزینه با موسسات آموزشی فرق می‌کند. چرا که دانش آموزان در مدارس دولتی ار مهد کودک تا پایان دوره دبیرستان می‌توانند به صورت رایگان تحصیل کنند.

در راستای تحصیل رایگان در کشوری همچون گرجستان موارد دیگری از جمله شرایط پذیرش و همچنین مدارک مورد نیاز جهت ثبت نام مورد بررسی قرار می‌گیرد. تحصیل در کشور گرجستان بر اساس نظام آموزشی ESTC اروپا بوده و با توجه به آن دوره تحصیلی در گرجستان شامل ابتدایی، راهنمایی، متوسطه و تحصیلات تکمیلی است که در ادامه به شرح آن‌ها می‌پردازیم.

تحصیل رایگان در مدارس گرجستان

نظام آموزشی مدارس در گرجستان به دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم می‌شود. دانش آموزان در مدارس دولتی می‌توانند به طور رایگان و یا با پرداخت هزینه‌ای پایین مشغول به تحصیل شوند. اما در مدارس خصوصی همان طور که از نام آن بر می‌آید به صورت شخصی و خصوصی اداره می‌شود از این رو تحصیل به صورت رایگان نیست و دانش آموزان بایستی مبلغی را به عنوان شهریه پرداخت نمایند. همان طور که می‌دانید مدارس دولتی برای دانش آموزان گرجی و مدارس خصوصی نیز علاوه بر دانش آموزان محلی برای افرادی که از سایر کشورها به گرجستان می‌آیند در نظر گرفته شده است. همچنین فعالیت مدارس دولتی به صورت روزانه و مدارس خصوصی نیز به صورت شبانه است. در هر صورت تحصیل در مدارس خصوصی برای تمام دانش آموزان بین المللی امکان پذیر است.

تحصیل در مدارس گرجستان شامل سه مقطع ‌است؛ مقطع اول حدود 6 سال است و دانش آموزان این دوره را از سن 6 سالگی آغاز و تا پایان 12 سالگی ادامه می‌دهند، مقطع دوم نیز حدود 3 سال است و تا 15 سالگی ‌است که مجموع این 9 سال برای دانش آموزان اجباری ‌است. مقطع سوم نیز 3 سال است و دوره دبیرستان نامیده می‌شود که دانش آموز با طی نمودن این دوره می‌تواند در سن 18 سالگی موفق به اخذ دیپلم در رشته مد نظر گردد.

تحصیل رایگان در دانشگاه های گرجستان

تحصیل رایگان در دانشگاه‌های گرجستان

در پایان دوره دبیرستان به دانش آموزان مدرکی تحت عنوان Atestate اعطاء می‌گردد که از طریق آن می‌توانند وارد دانشگاه شوند. دانشگاه‌های این کشور شامل دو دسته خصوصی و دولتی هستند که در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا دانشجو پذیرش می‌کنند. در ادامه به شرح هر کدام از این مقاطع می‌پردازیم. از بهترین دانشگاه‌های بین المللی کشور گرجستان که از سایر ملیت‌ها پذیرش دانشجو دارند می‌توان اشاره‌ای به موارد زیر نمود:

 • دانشگاه ایلیا؛
 • دانشگاه پزشکی تفلیس؛
 • دانشگاه صنعتی گرجستان؛
 • دانشگاه جئومدی؛
 • دانشگاه باتومی شوتا روستاولی؛
 • دانشگاه قفقاز.

همچنین در گرجستان رشته‌هایی همچون پزشکی عمومی، دندانپزشکی، داروسازی، حسابداری، مدیریت بازرگانی، مهندسی فناوری، علوم اقتصادی و حقوق بیشترین طرفدار و متقاضی را دارند.

 

تحصیل رایگان در مقطع کارشناسی گرجستان

فرد پس از اخذ مدرک دیپلم از طریق آزمون ورودی می‌تواند وارد دانشگاه شود و در مقطع کارشناسی مشغول به تحصیل گردد. این دوره معمولا 4 سال ادامه دارد. دانشگاه‌هایی که به صورت خصوصی اداره می‌شوند معمولا آزمون ورودی نمی‌گیرند و صرفا داشتن مدرک دیپلم با امتیاز بالا کافیست. هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی با توجه به اعتبار مدرک و همچنین امکانات آموزشی به کار رفته متغیر است. در دانشگاه‌های بین المللی گرجستان برای این مقطع، اگر فرد خواهان تحصیل رایگان باشد می‌تواند از طریق بورسیه تحصیلی که فقط برای دانشجویان خارجی در نظر گرفته شده است اقدام کند.

تحصیل رایگان در مقطع کارشناسی ارشد گرجستان

تحصیل رایگان در مقطع کارشناسی ارشد گرجستان

بسیاری از دانشجویان بلافاصله پس از تمام نمودن دوره کارشناسی به سراغ کارشناسی ارشد می‌روند این دوره دو سال به طول می‌انجامد. امکان اخذ بورسیه برای تحصیل رایگان در کارشناسی ارشد بیشتر از کارشناسی ‌است. اقامت و دریافت مجوز کار از جمله اهدافی است که برخی از دانشجویان کارشناسی ارشد به دنبال آن می‌باشند.

تحصیل رایگان در مقطع دکترا گرجستان

تحصیل رایگان در مقطع دکترا گرجستان

بیشترین بورسیه‌هایی که برای دانشجویان بین المللی در نظر گرفته می‌شوند به این مقطع اختصاص دارند. این دوره در گرجستان می‌تواند بین 4 الی 5 سال طول بکشد. تحصیل در مقطع دکترا بیشتر در قالب تحقیقات و پروژه ارائه می‌گردد. افرادی که می‌خواهند در این مقطع مشغول به تحصیل شوند می‌بایست دارای مدرک کارشناسی ارشد باشند.

شرایط و مدارک مورد نیاز برای دریافت بورسیه تحصیلی

همان طور که اشاره کردیم تحصیل رایگان در گرجستان برای متقاضیان بین المللی در مقاطع تحصیلات تکمیلی وجود ندارد مگر این که افراد موفق شوند بورسیه تحصیلی را دریافت کنند. در چنین شرایطی دولت و یا موسسات غیر دولتی هزینه تحصیل آن‌ها را بر عهده می‌گیرد.

بورسیه تحصیلی برای دانشجویان بین المللی شامل 9 بورسیه دولتی و غیر دولتی به نام‌های زیر ‌است:

 • بورس تحصیلی واتسون‌براون؛
 • بورس تحصیلی TY COBB SCHOLARSHIPS؛
 • بورس تحصیلی بنیاد LETTIE PATE WHITEHEAD؛
 • برنامه بورس تحصیلی بنیاد گرجستان؛
 • بنیاد GFB برای بورس تحصیلی کشاورزی؛
 • جوایز یادبود چارلز هاربینان؛
 • بورسیه تحصیلی در گرجستان به نام CASE؛
 • بورسیه تحصییلی گرجستان بنیاد کارولیناس (FFTC) ؛
 • بورسیه تحصیلی در گرجستان (جری بیکر) American Welding Society.

هر کدام از این بورسیه‌هایی که اشاره نمودیم با توجه به معیارهایی از جمله، وضعیت تحصیلی، رزومه تحقیقاتی، مقاله ISI، سطح زبان و سایر موارد به دانسجویان ارائه می‌گردد. بورسیه‌ها معمولا ظرفیت مشخصی دارند و مبلغ آن‌ها از 500 تا 1500 دلار با توجه به نوع بورسیه متغیر است.

دانشجویانی که می‌خواهند بورسیه تحصیلی گرجستان را دریافت کنند می‌بایست از امتیاز تحصیلی بالایی برخوردار و آیتم‌هایی را که اشاره نمودیم را داشته باشند. اگر دارای چنین شرایطی هستند می‌توانند درخواست خود را برای دریافت بورسیه به دانشگاه مد نظر ارائه بدهند، دانشگاه نیز با بررسی‌ها اگر متقاضی شرایط لازم را داشت، دعوتنامه‌ای برای وی ارسال می‌کند. از مهمترین مدارک مورد نیاز برای اخذ بورسیه می‌توان اشاره‌ای به موارد زیر نمود:

 • چند قطعه عکس در ابعاد مناسب؛
 • کپی پاسپورت معتبر به همراه ترجمه؛
 • کپی کارت شناسایی به همراه ترجمه؛
 • کپی ریز نمرات آخرین مدرک تحصیلی به همراه ترجمه؛
 • رزومه کاری و تحصیلی؛
 • گواهی پذیرش از دانشگاه مد نظر.

کلام پایانی

تحصیل رایگان در گرجستان برای مقطع دانشگاهی وجود ندارد مگر این که فرد موفق به اخذ بورسیه تحصیلی شود. در چنین حالتی دولت و یا موسسات غیر دولتی هزینه تحصیل دانشجو را بر عهده می‌گیرند و دانشجو می‌تواند از مزایای آن نهایت بهره را ببرد. اما با این حال تحصیل در کشور گرجستان در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی با وجود این که دانشگاه‌هایی با رتبه و درجه اعتبار بین المللی دارد، بسیار مقرون به صرفه تر ‌است این موجب شده تا افراد بی‌شماری از جای جای دنیا خواهان تحصیل در این کشور باشند.

اشتراک

نظرات خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *