با توجه به افزایش روزانه شمار مهاجران به گرجستان از تمامی طرق مهاجرتی خصوصا از طریق مهاجرت تحصیلی، می‌توان این گونه نتیجه گرفت که این کشور در قبال مهاجرانی که پذیرفته است مسئولانه عمل کرده و تجربه خوبی به آن‌ها داده است. جالب است که با اینکه شاید گرجستان اولین گزینه دانشجویان برای ارسال درخواست اخذ پذیرش نباشد، اما امروزه دانشجویان رشته پزشکی و مشتاقان تحصیل دندانپزشکی در گرجستان از سرتاسر جهان به این کشور مهاجرت می‌کنند و این مسئله به سابقه بلندبالا و پیشرفت روزافزون علوم پزشکی در گرجستان بر می‌گردد.

آموزش عالی پیشینه طولانی‌ای در گرجستان دارد و دانشجویان می‌توانند در رشته‌های مختلف و متنوع گرجستان را برای تحصیل خود انتخاب کنند. رشته دندانپزشکی یکی از رشته‌های پرطرفدار در تمامی جهان است که متقاضیان تحصیل دندانپزشکی در گرجستان، با وجود شرایط خاص و رقابت شدید آن سالانه روندی صعودی داشته است. دانشگاه‌های گرجستان با تسهیلاتی که طی سال‌ها برای دانشجویان در نظر گرفته‌اند و شرایطی که برای مهاجرت تحصیلی آسان ساخته‌اند، توانسته‌اند این اطمینان خاطر را به دانشجویان رشته دندانپزشکی بدهند که دوران تحصیلی حرفه‌ای را در گرجستان خواهند گذراند. همین مسائل اقامت در گرجستان را نیز به فرآیندی آسان تبدیل کرده است.

شرایط اخذ پذیرش و تحصیل دنداپزشکی در گرجستان

ویدئو تحصیل دندانپزشکی در گرجستان

شرایط اخذ پذیرش و تحصیل دندانپزشکی در گرجستان

انتخاب‌های دانشجویان برای تحصیل دندانپزشکی در گرجستان بسیار محدود است، چرا که در میان تمامی آکادمی‌ها و دانشگاه‌هایی که در گرجستان وجود دارند، تنها یک دانشگاه هست که به صورت معتبر می‌توان در آن به تحصیل دندانپزشکی پرداخت. این دانشگاه، دانشگاه آگوستا (Augusta) است. دانشگاه آگوستا امروزه با یک دانشگاه دیگر ادغام شده است. دانشگاه مرکز پزشکی آگوستا یک دانشگاه عمومی و 4 ساله است که طیف گسترده‌ای از رشته‌ها را در دانشکده‌های خود دارد که در هر کدام تعداد زیادی از اساتید مجرب به تدریس دروس می‌پردازند. دانشگاه آگوستا تا مقاطع پیشرفته و عالی دندانپزشکی را پوشش می‌دهد. البته به جز دانشگاه آگوستا، دو کالج هم در این کشور با نام‌های کالج اندرو، و کالج والدوستا وجود دارد که در آن‌ها رشته‌های آمادگی دندان‌پزشکی که با نام پری‌دنتال (Pre-dental) شناخته می‌شوند، ارائه می‌شود. در این دو کالج، تدریس رشته‌ها و شاخه‌های مربوط به دندانپزشکی و مقاطع پایین‌تر آن وجود دارد.

دانشکده دندانپزشکی گرجستان در هر سال تنها 10 درصد از دانشجویان قبولی خود را از متقاضیان بین‌المللی کشورهای دیگر انتخاب می‌کند و این رقابت را بسیار تنگاتنگ و پیچیده می‌کند. پذیرش رقابتی این دانشگاه به واسطه ورود دانشجویان بسیار سختکوش و فعال آن را به دانشگاه با کیفیت‌تری نیز تبدیل کرده است. برای انتخاب دانشجویان و پذیرش آن‌ها، این دانشگاه یک کمیته داوری دارد که به دنبال افرادی با بهترین شرایط و پیشینه هستند و تنها آن‌ها را برای ورود به رشته دندانپزشکی تایید می‌کنند. پروسه اخذ پذیرش نیز در این دانشگاه به این صورت است که دانشجویان باید نمره آزمون ورودی دندانپزشکی داشته باشند و این نمره باید مورد قبول کمیته واقع شود. هر دانشجو فقط 3 بار می‌تواند در این آزمون شرکت کند، پس از بار سوم و برای بار چهارم، دانشجو باید برای گرفتن مجوز شرکت اقدام کند. هزینه هر یک بار شرکت در این آزمون 460 دلار است و در آن دانشجو در دروسی همچون استدلال کمّی، توان ادراکی، درک مطلب و علوم طبیعی مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. اگر زبان مادری دانشجو انگلیسی نباشد، به علاوه نمره آزمون ورودی، شرکت در آزمون زبان تافل نیز  در دستور کار قرار می‌گیرد.

این آزمون هم می‌تواند تا 250 دلار هزینه داشته باشد. این آزمون به صورت از راه دور و آنلاین برگزار شده و در آن مهارت‌های زبانی فرد در انگلیسی مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. در آزمون تافل شما باید حداقل نمره 100 را کسب کنید. در قسمت اسپیکینگ آزمون هم تا حداقل نمره 26 قابل قبول است. یکی دیگر از الزامات ورود به آگوستا داشتن نامه ارجاع است. متقاضیان برای ورود به دانشگاه باید نامه‌ای از جانب فردی معتبر همچون یکی از اساتید دانشگاه یا یک دندانپزشک داشته باشند مبنی بر اینکه آن‌ها توانایی‌ها و شایستگی‌های فرد را تضمین می‌کنند و به دلیل همین توانایی‌ها و شایستگی‌ها پذیرش او را به دانشگاه پیشنهاد می‌دهند. نامه ارجاع اهمیت زیادی در پرونده درخواست شما دارد و ارزش شما را به عنوان یک متقاضی بسیار بالا می‌برد. پس از اینکه مدارک ارسالی متقاضی و شرایط وی به عنوان یک دانشجو بررسی شد، امکان دارد که از او برای شرکت در یک آزمون مصاحبه دعوت به عمل آید. این آزمون هم با نظارت و توسط کمیته پذیرش انجام می‌شود و مقصود از آن بررسی شخصیت فرد، توانایی‌های وی و انگیزه او از درخواست پذیرش در رشته دندانپزشکی است. در این مصاحبه داشتن کارت شناسایی معتبر ضروری است.

 

هزینه های تحصیل دندانپزشکی در گرجستان

هزینه‌های تحصیل دندانپزشکی در گرجستان

گرجستان یکی از بهترین مقاصد مهاجرت تحصیلی برای دانشجویان در سراسر جهان است چرا که هزینه تحصیل در این کشور به نسبت کشورهای دیگر اروپا که ممکن است بسیار کمرشکن باشند، هزینه‌ای شدیدا مقرون به صرفه و پایین است. از طرفی، کیفیت بالای آموزش در کنار شهریه کم و هزینه‌های مناسب باعث شده که این یک پیشنهاد رویایی به نظر برسد. شهریه تحصیل دندانپزشکی در گرجستان در مقاطع کارشناسی و به زبان‌های روسی یا انگلیسی بین 2800 دلار تا 4000 دلار در سال می‌باشد که به معمولا قابل تقسیم در اقساط است و طی 2 الی 3 قسط به حساب بانکی دانشگاه واریز می‌شود.

در مقطع کارشناسی ارشد هم اوضاع به همین شکل است و اگر شهریه دانشگاه دندانپزشکی گرجستان را با دیگر کشورها مقایسه کنیم احتمالا شوکه بشویم. هزینه تحصیلات مقطع کارشناسی ارشد بین 2300 دلار تا 4400 دلار در سال است و البته گفتنی است که این مقطع تحصیلی فقط به زبان رسمی خود گرجستان، یعنی زبان گرجی تدریس می‌شود.

خرج و مخارج زندگی در گرجستان شباهت زیادی به اوضاع در کشورهای اروپایی دارد اما به صورت کلی نسبت به دیگر کشورها، گرجستان کشور ارزانی محسوب می‌شود. مثلا شما برای یک ماه زندگی متوسط در تفلیس به 10 درصد پولی نیاز دارید که دیگر شهرها نیاز خواهید داشت و این مبلغ در موارد خاص‌تر حتی کمتر هم می‌شود. مثل هر جای دیگری زندگی کردن در مرکز شهرها هزینه بیشتری را به همراه دارد و در مناطق غیرمرکزی و یا مرزی به صورت شگفت‌آوری قیمت‌ها و هزینه‌ها رو به سوی کم شدن می‌نهد. دانشجویان در گرجستان علاوه بر هزینه دانشگاه و اجاره محلی برای سکونت، هزینه‌های خورد و خوراک را دارند که چیزی حدود 300 الی 400 پوند در ماه می‌باشد و دیگر موارد، همچون حمل و نقل، موبایل، اینترنت، ورزش و تفریح از 3300 پوند گرفته تا 4600 پوند در سال متغیر است.

 • اجاره مسکن: 150 الی 250 دلار در ماه / 1600 الی 2900 دلار در سال
 • خورد و خوراک: 100 دلار در ماه / 950 دلار در سال
 • برق و آب: 65 دلار در ماه / 280 دلار در سال
 • خرید کتاب و لوازم تحریر: 200 دلار در سال
 • حمل و نقل و رفت و آمد: 10 دلار در ماه / 100 دلار در سال
 • اینترنت و تلویزیون کابلی: 20 الی 25 دلار در ماه و 120 دلار در سال

تحصیل دندانپزشکی در گرجستان به زبان انگلیسی

آموزش علوم پزشکی در گرجستان به زبان‌های انگلیسی و روسی و گرجی است. بهترین دانشگاه‌ها و آکادمی‎های علوم پزشکی در گرجستان در منطقه قفقاز قرار دارند که گزینه بسیار خوبی برای تحصیل علوم و رشته‌های پزشکی خارج از کشور هستند. تحصیل دندانپزشکی در گرجستان به مدت 5 سال طول می‌کشد و دانش‌آموزان ابتدا فاز تئوری تحصیل خود یعنی علوم پایه و نظری همچون فیزیولوژی، بیوشیمی، آناتومی و دیگر دروس را می‌خوانند و سپش وارد فاز آموزش عملی و بالینی خواهند شد.

تحصیل در گرجستان برای دانشجویان سراسر جهان تجربه خوبی خواهد بود. کیفیت آموزش در این کشور درست مثل کشورهای اروپایی و آمریکا خواهد بود با این تفاوت که شما در نوع زبان تحصیل کمی با تمایز رو به رو هستید.

شما برای گرفتن پذیرش در این رشته و تحصیل دندانپزشکی در گرجستان به مدارک زیر نیازمندید:

 1. فرم درخواست پذیرش که باید با دقت بالا تمامی جزئیات آن پر شود (جزئیاتی مانند مشخصات هویتی و رشته درخواستی)؛
 2. پاسپورت حقیقی شخص که دارای اعتبار باشد؛
 3. کپی تمامی مدارک دوره دبیرستان فرد؛
 4. تعدادی عکس پاسپورتی؛
 5. گواهی تایید از مبدا فرد که به نوعی مجوز تحصیل فرد در گرجستان است؛
 6. مدرک زبان انگلیسی برای دانش‌آموزان غیر انگلیسی زبان: تافل حداقل نمره 69، یا آیلتس حداقل 6.

نکته: تمامی مدارکی که بالا ذکر شد باید به یکی از زبان‌های گرجی یا انگلیسی و به دقت بالا ترجمه شده باشند.

 

زندگی دانشجویی و آشنایی با گرجستان

زندگی دانشجویی و آشنایی با گرجستان

گرجستان کشوری زیبا و با آب و هوای معتدل رو به سرد است. این کشور چهار فصل در منطقه قفقاز اوراسیا قرار دارد و پایتخت و همچنین بزرگ‌ترین شهر آن، شهر تفلیس است. گرجستان کشوری است که بر خلاف تفکر عموم در دو دهه اخیر بسیار رشد و پیشرفت اقتصادی و اجتماعی داشته و به سوی مدرن شدن حرکت کرده است. البته در همین حال، گرجستان توانسته پیوندهای عمیق و اصیل خود را با فرهنگ با قدمت خود حفظ کند. این کشور که در مرز آسیای غربی و اروپای شرقی قرار دارد از امنیت بسیار بالایی برخوردار بوده و مردمان خوب و صمیمی‌ای دارد. در 5 الی 10 سال گذشته نیز نوعی از چند فرهنگی و تکثر قومی و اجتماعی در سطح جامعه گرجستان دیده شده که نشان از وجود ملیت‌های مختلف در گرجستان دارد.

این کشور کوچک، زبان گرجی را به عنوان زبان رسمی خود دارد و با جمعیتی حدود 4.6 میلیون نفر در میان کشورهای منطقه اوراسیاست. رفاه بالای زندگی، وضع بسامان اقتصادی و بی‌حاشیگی سیاسی گرجستان را به یک مقصد بسیار امن برای دانشجویان تبدیل می‌کند. از دیگر شهرهای بزرگ گرجستان به جز تفلیس می‌توان به باتومی، گوری و روستاوی اشاره کرد.

زندگی دانشجویی در گرجستان زیبایی‌های خودش را دارد. شما در گرجستان می‌توانید یک زندگی تمام و کمال را در دوران دانشجویی خود تجربه کنید. در حالی که هم‌کلاسی‌های شما اقوام و ملل مختلف هستند، شما به انواع امکانات ارزان‌قیمت اما باکیفیت دسترسی دارید و از طرفی تفریحات و سرگرمی‌های متفاوتی هم در زمان تعطیلات خود در اختیار دارید. جالب است بدانید که گرجستان یک کشور کاملا رویایی برای گیاهخواران است چرا که در تمام فصول سال گیاهان و سبزیجات تازه در همه جا موجود است. به گفته بسیاری از دانشجویان گرجستان، انطباق با جامعه خودمانی و صمیمی گرجی‌ها کار سختی نیست مخصوصا اگر به لحاظ فرهنگی با گرجی‌ها شباهت‌هایی داشته باشید.

شرایط کار پس از اتمام تحصیل دندانپزشکی

رشته دندانپزشکی و رشته‌هایی که به سلامت دهان مرتبط هستند، در میان 15 رشته پرطرفدار کشور گرجستان قرار دارند. شرایط کار دندانپزشکان در گرجستان بسیار خوب است و آینده شغلی فارغ‌التحصیلان این رشته تا سال‌های بعد هم تضمین است. در این کشور مسئول شغل‌های دندانپزشکی، اتحادیه دندانپزشکی گرجستان  (Georgia Board of Dentistry) است. برای اینکه شما بتوانید در زمینه دهان و دندان در کشور گرجستان کار کنید، باید چند مرحله را رد کنید: شما باید در 3 آزمون مختلف گرجستان در زمینه دندانپزشکی شرکت کنید و سپس برای دریافت پروانه کار در همین زمینه، به اتحادیه دندانپزشکی در گرجستان درخواست‌نامه بفرستید. پس از دریافت پروانه کار شما رسما می‌توانید به کار بپردازید و حتی در کنار آن به تحصیلات خود ادامه دهید. پس از هر بار مدت زمان مشخص، باید این پروانه تمدید شود. البته برای دریافت پروانه کار، باید حتما مدرک تحصیلی‌تان را در یک کدام از رشته‌های سلامت دهان و دندان گرفته باشید تا بتوانید واجد شرایط پروانه کار بشوید.

به هنگام دریافت مجوز، باید حتما مدارک تحصیلی خود را نیز ارائه کنید. پس همان طور که اشاره شد، مرحله اول برای دریافت پروانه کار دندانپزشکی شرکت در آزمون‌هاست. اولین آزمون National Board Exam نام دارد که جهت شرکت در آن باید درخواست اجازه شرکت خود را در کمیسیون مشترک انجمن دندانپزشکی کشور آمریکا یا به اختصار ADA ثبت کنید. اگر پس از شرکت در این آزمون نمره قبولی دریافت کردید باید در آزمون‌های قوانین و مقررات رشته دندانپزشکی (Jurisprudence Exam) و آزمون کلینیکی  (Clinical Examination)که یک آزمون عملی است شرکت کنید. آزمون قوانین و مقررات دندانپزشکی عموما به شکل آنلاین برگزار می‌شود. حداقل نمره‌ای که می‌توانید در این سه آزمون کسب کنید نمره 75 است. همان طور که گفته شد تنها سه بار اجازه دارید که به صورت قانونی در این آزمون‌ها شرکت کنید و اگر برای بار چهارم هم در این آزمون مردود شوید، دیگر به شما مجوز داده نمی‌شود. در مرحله نهایی هم، پس از اینکه تمامی آزمون‌ها را یکی پس از دیگری با موفقیت رد کردید، می‌توانید درخواست‌نامه خود را مبتنی بر دریافت پروانه کار تکمیل کرده و به اتحادیه دندانپزشکی گرجستان ارسال می‌کنید. این کار 75 دلار هزینه می‌برد و در کنار فرم درخواست پر شده، شما باید مدارک و فایل‌های دیگر الزامی را به فرم پیوست کنید و این گونه درخواست شما ثبت خواهد شد.

برخی از مدارک مهمی که برای درخواست دادن مجوز کار به آن‌ها نیاز خواهید داشت شامل موارد زیر هستند:

 1. 75 دلار پول؛
 2. مدارک تحصیلی اخذ شده به همراه تمامی ریزنمرات؛
 3. نمراتی که در آزمون‌های ورودی ابتدایی کسب کرده‌اید؛
 4. گواهی مبنی بر عدم سوء پیشینه؛
 5. گواهی سلامت.

 

 

تحصیل دندانپزشکی در گرجستان علیرغم امکانات بالا و باکیفیت تحصیلی و زندگی، از بسیاری از فرآیندهای مهاجرت تحصیلی در کشورهای دیگر ساده‌تر است. پیشرفت متدهای آموزش علوم پزشکی و دیگر علوم در گرجستان آن را گزینه‌ای مطلوب برای رسیدن به موفقیت در بازارهای کاری است. از طرفی برای دانشجویان ایرانی گرجستان به طور ویژه‌ای دارای مزیت است و شباهت‌های فرهنگی و بومی زیاد میان این دو ملت و همچنین شباهت‌های بافت اجتماعی‌شان باعث می‌شود که احساس غربت و دورافتادگی در مدت زمان تحصیل دانشجویان احساس نشود.

نظرات را بخوانید

نظرات خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *