کشور گرجستان در منطقه قفقاز اوراسیا واقع شده و پایتخت آن شهر تفلیس است. این کشور که در بین دو قاره آسیا و اروپا قرار گرفته، دارای موقعیت ویژه‌ای است. امروزه از لحاظ گردشگری و تحصیلات، گرجستان بسیار مورد توجه قرار گرفته و موفق شده تا دانشگاه‌هایی با رنکینگ بالا را به علاقه‌مندان ارائه کند. در عصر حاضر که علم و دانش حرف اول را می‌زنند، تحصیل در چنین دانشگاه‌هایی برای متقضیان بسیار حائز اهمیت است. کشور گرجستان طی چند سال اخیر پیشرفت‌های چشمگیر بسیاری داشته است. این کشور با داشتن سیستم آموزشی عالی و با کیفیت در مراکز علمی خود توانسته پذیرای دانشجویان زیادی باشد و به متقاضیان در کسب علم و دانش کمک‌های زیادی نماید. امروزه تحصیل در رشته‌های علوم پزشکی در کشور گرجستان به یکی از بزرگ‌ترین و پرطرفدارترین دوره‌های تحصیلی در کل جهان تبدیل شده‌اند؛ زیرا این کشور سریع‌ترین رشد علمی را به خصوص در رشته‌های علوم پزشکی داشته است. هدف از این مقاله نیز آشنایی با تحصیل داروسازی در گرجستان است.

ویدئو تحصیل داروسازی در گرجستان

چرا افراد کشور گرجستان را برای مهاجرت تحصیلی انتخاب می‌کنند؟

گرجستان در درجه اول از لحاظ جوی دارای آب و هوایی چهارفصل است و هم زمان در نقطه‌ای از آن هوا بهاری و در نقطه‌ای دیگر هوا برفی یا تابستانی است که این موضوع می‌تواند ویژگی جالبی از این کشور باشد. گرجستان یک کشور اروپایی محسوب می‌شود و زبان مردمان این کشور گرجی است. دولت گرجستان برای دانشجویان و گردشگران شرایط ویژه‌ای را فراهم کرده است که دانشجویان و گردشگران می‌توانند به راحتی از این شرایط ویژه بهره‌مند گردند.

این کشور در حال حاضر دارای 50 دانشگاه است که 20 دانشگاه دولتی و 30 دانشگاه به طور خصوصی فعالیت می‌کنند. در این دانشگاه ها رشته‌های تحصیلی متنوعی توسط استادان برجسته و عالی تدریس می‌شوند. زبان تحصیل در دانشگاه های این کشور زبان گرجی و انگلیسی است که دانشجویان می‌توانند مطابق به میل خود یکی از این زبان‌ها را برای ادامه تحصیل انتخاب نمایند. 

تحصیل داروسازی در گرجستان یکی از موقعیت‌های تحصیلی مناسب با هزینه‌های مقرون به صرفه برای افرادی است که قصد دارند تحصیلات خود را در کشورهای اروپایی ادامه دهند. 

افرادی که برای ادامه تحصیل به این کشور مهاجرت می‌کنند، می‌توانند در حین تحصیل در این کشور، به راحتی برای دریافت ویزای شنگن خود برای سفر به دیگر کشورهای اروپایی اقدام نمایند. 

تا اینجا با برخی از شرایطی که افراد کشور گرجستان را برای ادامه تحصیل انتخاب می‌کنند، آشنا شدیم. همانطور که گفته شد هزینه تحصیل در این کشور بسیار مقرون به صرفه است. اگر متقاضیان رشته داروسازی هزینه‌های دانشگاه‌های گرجستان را با دانشگاه‌های دیگر کشورها در این رشته مقایسه کنند، متوجه می‌شوند که با هزینه‌ای خیلی کم نسبت به دیگر دانشگاه ها می‌توانند در رشته داروسازی در کشور گرجستان ادامه تحصیل دهند. اما برای تحصیل در رشته داروسازی ارائه مدارک و فراهم کردن شرایطی که دانشگاه های این کشور می‌خواهند الزامی است که در ادامه این شرایط را با هم بررسی خواهیم کرد. 

شرایط تحصیل داروسازی در گرجستان

شرایط تحصیل داروسازی در گرجستان

رشته داروسازی جزو رشته‌های سخت علوم پزشکی به حساب می‌آید و طرفداران بسیاری دارد. اما چرا افراد این رشته تحصیلی سخت را برای ادامه تحصیل انتخاب می‌کنند؟

عوامل موثر بسیاری برای انتخاب این رشته وجود دارد. منزلت اجتماعي اولين و مهم‌ترين انگيزه برای تحصیل در این رشته است. به دنبال این منزلت اجتماعی، افراد با انتخاب این رشته می‌توانند پس از اتمام تحصیل و دریافت مدرک خود به راحتی کار پیدا کرده و در این رشته به درآمدی مناسب و خوب برسند. به طور کلي اکثر دانشجويان از انتخاب اين رشته رضايت داشته و فکر مي‌کنند که با ادامه تحصيل در اين رشته به اهداف از پيش تعيين شده خود خواهند رسيد.

برای تحصیل در رشته داروسازی افراد باید در دروسی چون: شیمی، زیست‌شناسی، فیزیک، ریاضی و از همه مهم‌تر زبان انگلیسی بسیار قوی بوده و نمرات خوبی را کسب نمایند. با قوی بودن در این دروس شانس بیشتری برای قبولی در این رشته دارند. 

همچنین افرادی که این رشته را برای تحصیل انتخاب می‌کنند، باید به تحقیق و پژوهش علاقه بسیار داشته باشند. زیرا عرضه داروهای جدید به بازار حاصل تحقیق و پژوهش‌های فارغ‌التحصیلان این رشته است. 

داروسازان ضمن تحقیق و پژوهش در این رشته نقش مهمی در رابطه با تولید و ساخت دارو و تست آنها بر روی بدن انسان و حیوان و همچنین تاثیر آن داروها بر بدن دارند. داروسازان در این رشته مواد را با فرموله کردن به قرص و شربت و کپسول تبدیل می‌کنند تا بیماران به راحتی بتوانند از آنها استفاده نمایند. 

واحدهای درسی در رشته داروسازی به دروس علوم پایه و دروس تخصصی تقسیم می‌شوند. در دروس علوم پایه فرد درس‌هایی چون: شیمی‌ آلی‌، تشریح‌، اصول‌ خدمات‌ بهداشتی‌، ایمونولوژی‌، کمک‌های‌ اولیه‌، فیزیولوژی، انگل‌‌شناسی‌ و قارچ ‌شناسی‌، بیولوژی‌ نظری‌، فیزیک‌ نظری‌، ریاضیات‌ پایه‌ و مقدمات‌ آمار، شیمی عمومی را آموزش می‌بیند.

همچنین دروس تخصصی شامل درس‌هایی چون: مدیریت‌ در داروسازی‌، درمان‌‌شناسی‌، اطلاعات‌ دارویی‌، سم‌‌شناسی‌، داروسازی‌ صنعتی‌، کنترل‌ میکروبی‌ دارویی‌، بیوفارماسی، گیاه‌شناسی‌ دارویی‌، اشکال‌ دارویی‌، تغذیه‌ و رژیم‌ درمانی‌، فارماکولوژی‌، مفردات‌ پزشکی‌، گیاه‌‌شناسی‌ داروسازی، فرآورده‌‌های‌ دارویی‌ بیولوژیکی‌، فیزیکال‌ فارماسی‌، کارآموزی‌ صنعت، مواد خوراکی‌ نظری‌‌، زبان‌ تخصصی‌، مقدمات‌ داروسازی‌‌، کارآموزی‌ داروخانه‌ می‌شوند. 

تحصیل در رشته داروسازی در گرجستان 

دانشجویانی که قصد دارند برای ادامه تحصیل در رشته داروسازی به کشور گرجستان بروند، باید ابتدا در دوره‌های پیش داروسازی قبل از ورود به دانشگاه شرکت نمایند. این دوره آموزشی معمولا در کالج هنر این کشور برگزار می‌شود که این دوره 69 ساعت آموزشی بوده و در این دوره به متقاضیان آموزش‌های عملی ارائه می‌شود. البته ناگفته نماند که از متقاضیان ابتدا آزمونی به نام PCAT گرفته می‌شود. دانشگاه های گرجستان برای پذیرش دانشجو، معدل و نمره اخذ شده در آزمون PCAT، توصیه نامه‌ها و مصاحبه‌های متقاضیان را مورد ارزیابی قرار می‌دهند. 

پس از اینکه دانشجویان این دوره را به اتمام رساندند، برنامه Pharm.D   را در پیش دارند. تکمیل این دوره چهار سال به طول می انجامد. طی سه سال اول، برنامه Pharm.D، شامل دروس دوره آموزشی است و پس از آن سال چهارم صرف شرکت در تجربه‌های عملی داروسازی پیشرفته (APPEs) شده و به صورت‌های مختلف در سراسر کشور گرجستان برگزار می‌شود.

 

زبان تحصیل داروسازی در گرجستان

زبان تحصیل داروسازی در گرجستان

همانطور که گفته شد دانشجویان در این کشور می‌توانند هم به زبان انگلیسی و هم به زبان گرجی ادامه تحصیل دهند. هزینه تحصیل به زبان گرجی کمتر از هزینه تحصیل به زبان انگلیسی است. دانشجویانی که زبان گرجی را برای تحصیل انتخاب می‌کنند، علاوه بر اینکه می‌توانند به راحتی با مردمان این کشور ارتباط برقرار کنند، پس از اتمام درس خود نیز می‌توانند به راحتی مشغول به کار شوند. 

متقاضیانی که برای تحصیل به دانشگاه‌های گرجستان می‌روند باید با زبان انگلیسی و یا گرجی آشنا باشند. در صورتی که فرد با این زبان ها آشنایی نداشته باشد، ابتدا باید در دوره‌های زبانی که در کشور گرجستان برگزار می‌شوند، شرکت کرده و پس از فرا گرفتن آموزش‌های لازم و آشنایی با یکی از این زبان‌ها برای ادامه تحصیل اقدام کند. افرادی که مدرک زبان داشته و مدرک آیلتس پنج ونیم یا شش و یا تافل 80 ارائه دهند، راحت‌تر می‌توانند از دانشگاه های این کشور پذیرش بگیرند. 

تحصیل در رشته داروسازی بین 6 الی 8 سال به طول می‌انجامد و دانشجویان ملزم به گذراندن یک دوره کارآموزی در این رشته هستند.

ناگفته نماند که ارائه حداقل نمره 900 برای SAT ، یا جمع نمرات حداقل 19 برای ACT یا گرفتن نمره قبولی امتحان ورودی دانشگاه از شرایط شرکت در رشته داروسازی در دانشگاه های گرجستان است. همچنین دانشگاه های این کشور مدرک لیسانس بین‌المللی یا دیپلم را بعنوان دیپلم پیش‌نیاز قبول می‌کنند.

دانشگاه های برتر برای تحصیل داروسازی در گرجستان

دانشگاه‌های برتر برای تحصیل داروسازی در گرجستان

از بهترین دانشگاه‌های داروسازی در گرجستان می‌توان به دانشگاه‌های زیر اشاره کرد:

University of Georgia : دانشگاه گرجستان یک دانشگاه دولتی در رشته داروسازی است که هرساله دانشجویان زیادی برای تحصیل در این دانشگاه درخواست می‌دهند. 

Mercer University : این دانشگاه که دانشگاهی خصوصی است، برنامه درسی و تحصیل داروسازی را ارائه می‌دهد. دانشجویان بسیاری از این دانشگاه با موفقیت فارغ‌التحصیل شده‌اند.

South University, Savannah :  این دانشگاه یک دانشگاهی خصوصی بوده و بین دانشجویان بسیار پرطرفدار است. 

اخذ پذیرش در دانشگاه‌ های گرجستان

از جمله مدارکی که برای اخذ پذیرش دانشگاه‌های گرجستان در رشته داروسازی مورد نیاز است، می‌توان به مدارک زیر اشاره کرد:

 • پاسپورت بین‌المللی؛
 • گواهی شناسنامه؛
 • ارائه گواهی عدم سوء پیشینه؛
 • ارائه بیمه خدمات درمانی؛
 • سپری نمودن آزمایشات بهداشت عمومی/ پزشکی در جهت عدم مبتلا بودن به ایدز و هپاتیت بی؛
 • مدارک ترجمه شده مرتبط به دیپلم به همراه ریزنمرات؛
 • نامه پذیرش از دانشگاه؛
 • همراه داشتن هزینه کامل تحصیل و خوابگاه.

 

مزایای تحصیل در کشور گرجستان

مزایای تحصیل در کشور گرجستان

 • پذیرش آسان دانشگاه‌های این کشور؛
 • تحصیل در یکی از امن‌ترین کشورهای دنیا؛
 • امکان اشتغال بعد از تحصیل در کشور گرجستان؛
 • اخذ مدرک مورد تایید دانشگاه‌های کشورهای تراز اول اروپا؛
 • هزینه زندگی در گرجستان و تحصیل پایین و مقرون و به صرفه نسبت به کل اروپا؛
 • اخذ گواهینامه‌های استاندارد کیفی آلمان، اسکاندیناوی، انگلیس و ایالات متحده.

هزینه تحصیل داروسازی در گرجستان

هزینه تحصیل و زندگی در کشور گرجستان بسیار مقرون به صرفه است. بسیاری از افراد برای تحصیل رشته داروسازی اقدام به دریافت بورسیه می‌کنند تا بتوانند به صورت رایگان در دانشگاه‌های این کشور به تحصیل خود ادامه دهند. اما تحصیل در کشور گرجستان آنقدر مقرون به صرفه است که فرد بدون دریافت بورسیه نیز می‌تواند از پس مخارج زندگی و شهریه دانشگاه برآید. 

اگر بخواهیم هزینه تحصیل در یکی از دانشگاه‌های داروسازی گرجستان را بررسی کنیم، برای دانشگاه ایالتی کویتی کاکی تسلیتلی هزینه تحصیل در سال اول 6000 دلار بوده و در سال دوم  و سال سوم و چهارم هر کدام 4000 دلار است. همچنین محل اسکان برای دانشجویان، هزینه‌ای کمتر از 100 یورو در ماه دارد.

 

آینده شغلی رشته داروسازی

افرادی که در این رشته فارغ‌التحصیل می‌شوند، می‌توانند به جایگاه خوب و درآمد بالایی در بازار کار دست یابند. زمینه‌های شغلی در این رشته عبارتند از: درمان و آموزش پزشکی، صنایع داروسازی، امور اجرایی وزارت بهداشت، فعالیت‌های تحقیقاتی در کارخانه‌های داروسازی و فعالیت در کارخانه‌های آرایشی و بهداشتی. همچنین برخی از افراد پس از اتمام درس خود داروخانه‌هایی را با دریافت مجوز تاسیس می‌کنند. 

همونطور که در بالا اشاره کردیم؛ این شغل بازار کار فعالی دارد و افراد پس از اتمام درس خود می‌توانند به راحتی در این رشته، در هر کشوری که می‌خواهند مشغول به کار شوند. افرادی که مدرک خود را از دانشگاه‌های معتبر گرجستان دریافت می‌کنند، باید بدانند که تنها در کشور ایران نمی‌توانند فعالیت داشته باشند و فعالیت در همه کشورها بلامانع است؛ چرا که مدارک دانشگاه‌های این کشور مورد تایید وزارت علوم ایران نیستند. 

دانشجویان پس از فارغ‌التحصیلی می‌توانند به مدت یکسال در کشور گرجستان برای یافتن کار در رشته خود تلاش نمایند. در صورتی که کار مورد نظر را پیدا کرده و فعالیت خود را آغاز کردند، می‌توانند برای تغییر ویزای خود از ویزای تحصیلی به ویزای کاری درخواست دهند. در غیر این صورت باید گرجستان را ترک کرده و به کشور خود بازگردند. 

سخن پایانی:

در این مقاله به تحصیل داروسازی در گرجستان پرداختیم و دانستیم که گرجستان یکی از بهترین مقصدها برای تحصیل داروسازی در جهان است. این کشور در میان مطرح‌ترین کشورها چه از لحاظ گردشگری و چه از لحاظ کار و تحصیل جایگاه خوبی را به دست آورده است. کشور گرجستان کشوری بسیار امن بوده و با داشتن پلیس و سیستم سیاسی سالم و شفاف، امنیت خوبی را برای دانشجویان بین‌المللی فراهم کرده است که دانشجویان می‌توانند با خیال راحت در آن به تحصیل بپردازند. 

در آخر باید گفت که دانشگاه‌های کشور گرجستان از اعتبار و سطح آموزش بالایی برخوردارند و مدارک صادره از این دانشگاه ها مورد تایید سازمان بهداشت جهانی هستند. از آنجایی که دانشگاه های این کشور برای پذیرش متقاضیان به خصوص در رشته‌های علوم پزشکی نسبت به دانشگاه‌های سایر کشورها سخت‌گیر نیستند، بسیاری از دانشجویان برای تحقق اهداف خود به این کشور مهاجرت می‌کنند. دانشجویان در رشته داروسازی با تولید و توزیع دارو و چگونگی پرداخت هزینه‌های دارویی آشنا می‌گردند. 

همچنین دولت گرجستان از دانشجویان بین‌المللی حمایت کرده و برنامه‌های مفیدی را ضمن تحصیل برای این دانشجویان در دانشگاه‌ها قرار می‌دهد. پس دانشجویانی که برای تحصیل به این کشور می‌روند، ضمن بهره‌مندی از کیفیت آموزشی دانشگاه‌های کشور گرجستان می‌توانند با خیال راحت به درس خود ادامه داده و از امکاناتی که در اختیارشان قرار داده شده است، نهایت استفاده را ببرند. کشور گرجستان نه تنها برای تحصیل بلکه برای گردشگری نیز کشوری جذاب است. دانشجویان علاوه بر تحصیل می‌توانند از شهرهای زیبای این کشور دیدن کرده و با آداب و فرهنگ و هنر مردمان این کشور آشنا شده و با آنها ارتباط برقرار نمایند.

نظرات را بخوانید

نظرات خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *