لباس و پوشش مردمان گرجستان

تاریخچه لباس و پوشش مردمان گرجستان

تاریخچه لباس و پوشش مردمان گرجستان – فرهنگ هر کشوری به نوع لباس و پوششی که دارد باز می‌گردد لباس سنتی ، نشان دهنده‌ی گذشته ، رسومات رایج و یا حتی رویدادی تاریخی که در دل آن کشور و مردمانش نهفته است. اما مردمان گرجستان چه نوع پوششی را برای خود برمی‌گزینند؟ کشوری با قدمتی طولانی که به نگین اروپا معروف است، گردشگران و حتی مهاجران زیادی را به خود جلب کرده است.

لباس ملی و سنتی هر کشوری با گذشت زمان دستخوش تغییراتی شده است. این مسئله نشان دهنده مدرنیته شدن هر جامعه‌ای است اما آیا موضوع گفته شده به درون جوامع و فرهنگ مردم گرجستان رخنه کرده است؟ در ادامه ی مطلب به عنوان این موضوع خواهیم پرداخت.

لباس ملی گرجستان جز آداب و رسوم این کشور است. گرجستان کشوری اصیل و ریشه داری است که فرهنگی خوب و چندین ساله دارد. لباس سنتی گرجستان برگرفته از آداب و رسوم این کشور، موقعیت جغرافیایی که این کشور در آن‌جا قرار دارد و هم‌چنین باورها و عقاید رایج در بین مردم این کشور است.

زندگی سنتی با چاشنی مدرنی همراه با تنوع آب و هوایی حاکم بر نقاط مختلف این کشور و موقعیت جغرافیایی محلی، سبک زندگی منحصر به فردی را برای مردم گرجستان به ارمغان آورده که این امر زمینه ساز ایجاد پوشش منحصر به فرد و خاص مردمان این دیار است. اگرچه دانستن این نکته خالی از لطف نیست که هر منطقه از گرجستان نوع پوشش مخصوص به خود را دارند اما فارغ از همه این عواملی که در داشتن باعث تفاوت پوشش‌ها در میان اقوام مختلف بودند ، نوعی کت از جنس پشم که دارای منگوله هایی بر روی سینه بود و لباس و ردای مردان است در میان اقوام محتلف مشابه است . جالب است بدانید که لباس زنان در مناطق مختلف، به ویژه در منطق کوهستانی که هوا بسیار سرد است و گاهی دمایی مشابه با سیبری هم به خود می گیرد نسبت به سایر زنان بسیار متفاوت است.

در ادامه به معرفی هر یک از این لباس‌ها که زمانی رایج بوده اند می‌پردازیم

کارتلی-کاختی
پشاو-خوسورتی
توشی

کارتلی-کاختی برگرفته از نام مردمان آن منطقه

لباس سنتی قدیمی و معروف گرجستان که به گفته “وخوستی باتونی شویلی” ( پادشاه گرجستان که زمینه ساز مطالعه در رابطه با لباس های محلی این کشور را فراهم کرد ) ، مردم كاختی و كارتلی سبك لباس مشابه هم داشته اند. لباس اصلی مردان این منطقه چوخا بوده است ­که تفاوت آن با چوخا سایر مناطق در طول آن بوده است، چوخای این منطقه بلندتر از است؛ چوخای کارتلی-کاختی یقه ای مثلثی در قسمت گردن دارد ، این یقه باعث می‌شود پارچه داخلی بهتر دیده شود.این چوخایی که مردان آن را بدون کمربند می پوشیدند شامل دامن چاک­دار و جیب­های مینیاتوری کار شده در دو طرف سینه است که به طور سنتی با منگوله‌های تزئینی پرشده بود.

کارتلی-کاختی

کارتلی-کاختی

پشاو-خوسورتی نوع دیگری از لباس محلی

پشاو-خورسورتی لباسی است که  در مناطق کوهستانی گرجستان از آن استفاده می‌شود ، جنس این پارچه از پشم با دوامی ساخته شده است که از مردم آن ناحیه در برابر شرایط سرد و یخبندانی که در آن منطقه حاکم بود محافظت می‌کرد.

چوخا خوسورتی، معروف به “تالاوری” یک نوع چوخای کوتاه با شکاف هایی است که تا پایین کمر ادامه دارد و پارچه ای تزئین شده در قسمت جلوی آن کار شده است. لباس های مردانه به طور معمول از شلوارهای بافتنی به نام “پاچیچبی” است و از کفش های بافته شده معروف به «تاتبی» استفاده می‌کنند.

به لباس سنتی زنانه در منطقه خوسورتی «سادیاتسو» گفته می­­شود. این لباس یک نوعی از لباس های محلی است که بلندای آن تا زانو  است و بر روی آن تکه هایث تزیینی مشاهده می شود.

پشاو-خوسورتی

پشاو-خوسورتی

توشتی منطقه ای مرتفع با لباسی زیبا

ساکنان مناطق کوهستانی توشتی به دلیل استفاده از پشم در تولید لباس، کفش، و فرش معروفیت زیادی به دست آورده اند.

زنان و مردان منطقه مرتفع توشتی کفش­های بافتنی رنگی به نام «چیتبی» می­پوشند. چیتبی­های مردانه شامل نقطه های پولک دار ساده است ، در حالی که چیتبی­های زنانه راه ­راه و چند رنگ می باشد

به طور معمول یک زن توشیتی روسری مشکی به سر می­بندد که اندازه ی آن پشت زانو است و تا آنجا بسته می شود.، همچنین یک لباس گشاد در زیر روپوش خود می پوشند و یک لباس بیرونی که در قسمت سینه با جواهرات تزئین شده تشکیل شده است.

لباس و پوشش مردمان گرجستان /

اشتراک

نظرات خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *