اگر علاقمند به ادامه تحصیل در کشور گرجستان هستید؛ بهتر است قبل از هر چیزی درباره این کشور اطلاعاتی را کسب کنید. کشور گرجستان یک کشور مدرن است که از امکانات استاندارد بی‌نظیری در دانشگاه‌ها برخوردار است. در این کشور دانشگاه‌های زیادی فعالیت می‌کنند و یکی از عالی‌ترین این دانشگاه‌ها، دانشگاه علوم پزشکی یا آکادمی پزشکی تفلیس است.

این دانشگاه مجهز؛ عضو فدراسیون جهانی آموزش‌های پزشکی و بنیان گذار انجمن‌های آموزش پزشکی اروپا است. آکادمی پزشکی تفلیس؛ یک دانشگاه دولتی است که به عنوان برترین دانشگاه‌ در گرجستان و سراسر جهان، آن را می‌شناسند. این دانشگاه تمام تمرکز خود را بر روی بالا بردن محافظه کاری، سطح دانش و توسعه دانشجویان قرار داده است و افراد دانشجو با تحصیل در آن جا می‌توانند از کلی امکانات و فناوری، مهارت‌های جدید، دانش، موقعیت‌های شغلی عالی و… برخوردار شوند. همچنین آکادمی پزشکی تفلیس ؛ از رتبه 187 در بین دانشگاه‌های ملی برخوردار است و همین رتبه موجب شده که از اهمیت بالایی برخوردار شود.

توجه داشته باشید که هر ساله از طرف وزارت بهداشت ایران؛ یک لیست از دانشگاه‌های مورد تایید در کشورهای مختلف ارائه می‌شود و پس از فارغ التحصیلی متقاضی، اگر کار او در ایران باشد باید حتما در دانشگاهی تحصیل کرده باشد که در لیست وزارت بهداشت ایران وجود داشته باشد. همچنین دانشگاه مورد نظر، در سال ورود دانشجو باید جزو لیست ارائه شده توسط وزارت بهداشت در همان سال باشد. در کشور گرجستان چندین دانشگاه خصوصی و دولتی پزشکی وجود دارد اما از جمله محبوب‌ترین این دانشگاه‌ها می‌توان دانشگاه تفلیس را نام برد.

آکادمی پزشکی تفلیس

آکادمی پزشکی تفلیس

در آکادمی پزشکی تفلیس می‌توان به راحتی در رشته‌های پزشکی 6 ساله که به زبان انگلیسی هستند؛ مشغول به تحصیل شوید. البته این رشته به زبان روسی هم در این دانشگاه ارائه می‌شود. رشته پزشکی دانشگاه تفلیس؛ در واقع یک دوره 6 ساله است که پروژه مشترک این دانشگاه با همکاری دانشگاه اموری توسعه یافته است. این برنامه به گونه‌ای طراحی شده است که دانشجویان به راحتی بتوانند در 2 مرحله از آزمون مجوز پزشکی حین دوره آموزشی شرکت کنند.

همچنین دانشجویان می‌توانند بدون هیچ محدودیتی؛ فعالیت‌های عملی و تجربه تحقیقاتی خود را در آمریکا کسب کنند. این برنامه‌ها از اصول اولیه پزشکی، دوره‌های بالینی پیوسته و پری مدیکال تشکیل شده است.

مراحل درخواست پذیرش دانشگاه تفلیس

• برای اخذ پذیرش از آکادمی تفلیس، ابتدا باید یک درخواست را به‌ صورت آنلاین برای دانشگاه ارسال کنید، سپس همه اسناد لازم که خواسته ‌شده را برای آن‌ها ارسال کنید؛
• بعد از آن لازم است 75 دلار به این دانشگاه برای پردازش درخواست؛ بپردازید؛
• توجه داشته باشید که باید حتما درخواست و اسناد اضافی خود را قبل از مهلت مشخص شده ارسال کنید. زیرا اگر درخواست شما بعد از مهلتی مشخص ارائه شود؛ بی شک آن را رد می‌کنند؛
• فراموش نکنید که تمام اسناد، به خصوص مدرک دیپلم و پیش‌إدانشگاهی خود را به همراه ریز نمرات تحصیلی، ترجمه کنید. این ترجمه نیز باید به زبان انگلیسی و یا گرجی باشد؛
• ترجمه مدرک کارشناسی نیز از ضرورت‌هایی است که برای پذیرش در این دانشگاه لازم است؛
• اصل و کپی پاسپورت فرد متقاضی، که حداقل 6 ماه اعتبار داشته باشد را هم باید همراه خود داشته باشید؛
• در آخر نیز پس از تحویل دادن مدارک‌ لازم به دانشگاه، منتظر تأیید شدن آن بمانید.

برنامه‌های تحصیلی برای دانشجویان بین المللی در آکادمی تفلیس

• دکتری پزشکی؛
• کارشناسی بهداشت عمومی؛
• کارشناسی پرستاری؛
• دکتری دندانپزشکی؛
• کارشناسی طب فیزیک و توانبخشی؛
• کارشناسی داروسازی.

شرایط تحصیل در آکادمی پزشکی تفلیس

برای ثبت نام کردن در دانشگاه پزشکی تفلیس گرجستان، به هیچ گونه مدرک زبان در آزمون ورودی نیاز ندارید و فقط باید ادامه تحصیل در دوره‌های پزشکی مدرک دیپلم 12 ساله خود را به طور کامل ارائه دهید. ریز نمرات مدرک دیپلم را باید به زبان انگلیسی ترجمه کنید و برای دانشگاه مورد نظرتان آن را ارسال نمایید. پس از آن معمولا دانشگاه با توجه به دوره تحصیلی که به چه زبانی باشد؛ برای متقاضی دوره زبان 1 ساله در نظر گرفته می‌شود و بعد از تمام شدن آن، دوره اصلی تحصیلی آغاز می شود.

دانشجویانی که می خواهند در کشور گرجستان و دانشگاه تفلیس ادامه تحصیل دهند؛ باید بدانند که بعد از تایید شدن روادید، کارت اقامت تحصیلی این کشور را دریافت خواهند کرد. این افراد با استفاده از کارت اقامت تحصیلی دانشجو می‌توانند تا 20 ساعت در هفته کار پاره وقت انجام دهند.

شرایط تحصیل در آکادمی پزشکی تفلیس

شرایط تحصیل در آکادمی پزشکی تفلیس

کار پس از اتمام تحصیلات

بعد از به اتمام رسیدن تحصیلات دانشگاهی، 360 روز اجازه اقامت به متقاضی برای مدت 360 روز اجازه اقامت با حق کار به صورت تمام وقت داده می‌شود. در طی این مدت زمان فرد متقاضی یا همان دانشجو؛ باید بتواند شغلی که به رشته تحصیلی‌اش ارتباط دارد را برای خود پیدا کند. ولی اگر طی مدت این زمان شخص نتواند یک قرارداد کاری را برای خود بگیرد، به دلیل این که اقامت قانونی او تمام شده است؛ مجبور می شود یا از طریقی این اقامت را بگیرد و یا آن کشور را ترک کند. برای این که شخص دانشجو در این کشور بتواند بعد از اتمام تحصیلات خود در کشور آن جا بماند؛ باید اقامت خود را به یکی دیگر از انواع اقامت‌های موجود تبدیل کند، زیرا اقامت دانشجویی به عنوان یک اقامت دائم حساب نمی‌شود.

برای این که فرد دانشجو بتواند اقامت دائم این کشور مدرن را دریافت کند؛ باید اقامت خود را از طریق سرمایه‌گذاری، خرید ملک، پیدا کردن شغل مرتبط با رشته تحصیلی، ازدواج با یک تبعه گرجستانی و… تبدیل به نوع دیگری از اقامت کند. برای تبدیل کردن اقامت‌های دیگر به اقامت دائم و تابعیت در این کشور؛ شرایط‌های متفاوتی وجود دارد. برای دریافت این اقامت؛ ساده‌ترین راه ازدواج با یک تبعه گرجستانی است در غیر این صورت متقاضی باید حداقل به مدت 6 سال، اقامت موقت و قانونی خود را در این کشور تمدید کند. همچنین بعد از تمام شدن 5 سال از دریافت کارت اقامت دائم می‌توانید به راحتی برای دریافت پاسپورت گرجستان اقدام‌های لازم را انجام دهید.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش و ثبت نام در آکادمی تفلیس

• عکس پرسنلی متقاضی؛
• پرداخت هزینه‌های تعیین شده بابت خدمات دانشجویی و پذیرش؛
• ترجمه ریز نمرات به زبان انگلیسی و مدرک رسمی و معتبر دیپلم؛
• ارائه گواهی عدم سوء پیشینه و ترجمه آن به زبان انگلیسی؛
• ترجمه رسمی مدرک پیش دانشگاهی با ریز نمرات به زبان انگلیسی.
مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزا و اقامت در کشور گرجستان
• برخوردار بودن از تمکن مالی به ارزش حداقل 2000 دلار؛
• عکس پرسنلی؛
• پاسپورت معتبر؛
• افتتاح حساب بانکی؛
• گواهی عدم سوء پیشینه با ترجمه رسمی به زبان انگلیسی؛
• نامه ثبت نام از دانشگاه.

هزینه تحصیل در دانشگاه تفلیس گرجستان

هزینه ادامه تحصیل در گرجستان خیلی کمتر از سایر کشورهای اروپایی تمام می‌شود و کیفیت عالی تحصیل در آنجا، موجب شده است دانشجویان بتوانند به بهترین نحوه ممکن آموزش‌های لازم را فرا بگیرند. هزینه دوره کارشناسی پزشکی در دانشگاه تفلیس که به زبان روسی و یا انگلیسی تدریس می‌شود در سال تقریبا 3730 تا 4660 دلار می‌شود.

همچنین هزینه تحصیل در دوره‌های دندانپزشکی این دانشگاه؛ در سال به 2800 تا 4000 دلار می‌رسد. توجه داشته باشید که در بیشتر موارد؛ هزینه تحصیل در 2 یا 3 قسط پرداخت می‌شود و به حساب بانکی آکادمی واریز می‌شود. به محض این که دانشگاه، مدارک تحصیلی متقاضی خارجی را از مرکز ملی برای افزایش کیفیت تحصیل در گرجستان دریافت کرد؛ مدارک ثبت نام را صادر می‌کند و دانش‌آموز به راحتی در دوره مورد نظر ثبت نام می‌شود. همچنین هزینه ادامه تحصیل در دوره کارشناسی دانشگاه پزشکی تفلیس؛ نزدیک به 4200 تا 5000 دلار است.

همان طور که مشاهده کردید؛ هزینه‌های تحصیل پزشکی در این دانشگاه، نسبت به دانشگاه‌های دیگر بسیار مقرون به صرفه‌تر است. هزینه‌های تحصیل پزشکی گرجستان معمولا به نوع دانشگاه و زبان تحصیل آن‌ها با یک دیگر تفاوت دارد و متغیر است. اما به طور تقریبی می‌توان گفت که سالیانه به 4 تا 7 هزار دلار هزینه نیاز دارند و دانشجویان برای ادامه تحصیل پزشکی باید به این نکته مهم توجه داشته باشند که صرفا به خاطر آسان بودن شرایط ورود یک کشور برای ادامه تحصیل پزشکی و یا هزینه‌ای پایین تحصیل، نباید آن کشور را برای تحصیل مناسب دانست و باید حتما تمام جوانب ضروری را در نظر بگیرند.

هزینه تحصیل در دانشگاه تفلیس گرجستان

هزینه تحصیل در دانشگاه تفلیس گرجستان

هزینه زندگی در گرجستان

هزینه‌های زندگی در گرجستان به برخی عوامل بستگی دارد و اگر صرفه جویی کنید؛ مسلما به هزینه کمتری نیاز خواهید داشت. بیشتر هزینه‌های زندگی در این کشور به محل اقامت افراد بستگی دارد و چنان چه در تفلیس، پایتخت این کشور اقامت داشته باشید؛ هزینه بالاتری را برای محل اقامت در ان جا باید بپردازید. همچنین اگر در خوابگاه اقامت داشته باشید؛ می‌توانید در هزینه‌های زندگی در این کشور صرفه جویی نمایید و در ماه فقط حدود 200 الی 300 دلار بابت کرایه بپردازید. همچنین اگر از وسایل عمومی حمل و نقل برای رفت و آمد استفاده کنید؛ می‌توانید تا حدود بسیار زیادی در هزینه‌ها صرفه جویی کنید.
بورسیه دانشگاه تفلیس در مقاطع مختلف

بورسیه تحصیلی به شرایطی می‌گویند که فرد دانشجو به صورت نیمه کامل و یا کامل؛ تحت حمایت دانشگاه یا دولت کشوری قرار بگیرد و بتواند بدون داشتن دغدغه مالی، تحصیلاتش را ادامه دهد. بورسیه تحصیلی دانشگاه تفلیس؛ خدمات و شرایطی عالی را فراهم کرده است که دانشجویان بتوانند از سطح علمی مناسبی برخوردار شوند. زیرا این گونه افراد عموما نابغه هستند و در آینده با حمایت دولت؛ می‌توانند برای کشور مفید و سودآور باشند.
برای دریافت کردن این بورسیه در دانشگاه تفلیس باید به سطح مناسب زبان برسید و از نظر سطح علمی باید از بقیه افراد این دانشگاه متفاوت باشید. همچنین توجه داشته باشید سن، زبان، مقالات و نمره‌های مناسب تحصیلی؛ در دریافت بورسیه تحصیلی دانشگاه تفلیس، بسیار مؤثر هستند. همان طور که می‌دانید؛ مقطع لیسانس در کشور گرجستان تقریبا 4 سال طول می‌کشد و عموما رشته‌هایی که در این کشور ضروری هستند، مانند پزشکی، هنر، بازاریابی اینترنتی و… مورد بورسیه قرار می‌گیرند. در دانشگاه‌های دولتی نیز معمولا نصف هزینه‌های تحصیل و در گاهی اوقات؛ تمام هزینه‌های تحصیل را بر عهده می‌گیرند.

تحصیل در گرجستان می‌تواند؛ در دانشگاه‌های گوناگونی صورت بگیرد اما در دانشگاه تفلیس هزینه‌های تحصیل پایین‌تر است و عموما به علت همین هزینه‌های پایین برای ادامه تحصیل، اکثر دانشجویان نیازی به دریافت بورسیه تحصیلی ندارند. اما و اگر دانشجویانی هم بخواهند که این بورسیه را دریافت کنند؛ باید حداقل بین 18 تا 35 سال سن داشته باشند.

برای دریافت بورسیه تحصیلی این کشور، معمولا بیشتر افراد می‌توانند هم قبل از ورود به کشور و هم قبل از ورود به دانشگاه مورد نظر خود؛ به صورت آنلاین اقدام نمایند. همچنین می‌توانید برای دریافت بورسیه تحصیلی دانشگاه تفلیس؛ به صورت حضوری به آن جا مراجعه کنید و یا این که به صورت آنلاین درخواست دهید.

معمولا ادامه تحصیل در مقاطع دکتری، در کشور‌های مختلف شامل بورسیه کامل می‌شود. زیرا بیشتر به تحقیق و بررسی مبانی علمی پرداخته می‌شود. تحصیل دکتری در کشور گرجستان هم می‌تواند از ابتدای مقطع لیسانس آغاز شود و هم می‌تواند پس از مقطع فوق لیسانس به صورت ناپیوسته انجام شود. رشته‌هایی که اکثرا در این مقاطع تحصیلی مورد بورسیه تحصیلی گرجستان قرار می‌گیرد شامل؛ مهندسی مکانیک، مهندسی عمران، مهندسی معماری، مهندسی کامپیوتر مهندسی صنایع و مهندسی الکترونیک می‌شود.

زبان تحصیل در دانشگاه تفلیس گرجستان

شما می‌توانید در آکادمی تفلیس به هر یک از زبان‌های انگلیسی، روسی و گرجی ادامه تحصیل دهید. اما این نکته مهم را در نظر داشته باشید که از سال سوم به بعد، ادامه تحصیل‌ در دوره کلینیکال به زبان گرجی است.
مزایای تحصیل در آکادمی تفلیس گرجستان
• پذیرش بدون نیاز به مدرک تخصصی زبان آیلتس و تافل؛
• برخوردار بودن از اساتید برجسته؛
• با داشتن اقامت تحصیلی، اجازه کار به دانشجو داده می‌شود؛
• امکان شرکت در پروژه‌‌های رایگان؛
• هزینه تحصیل کم و مناسب؛
• برخوردار بودن از امکانات مجهز؛
• کیفیت بالای کلاس‌های آموزش؛
• گرجستان جزء یکی از امن‌ ترین کشورهای جهان است.

سخن پایانی

هر ساله تعداد بسیار زیادی از دانشجویان فارغ التحصیل که دوره دبیرستان یا دوره متوسطه را با موفقیت به اتمام رسانده‌اند؛ اما موفق به قبولی در آزمون ورودی دانشگاه یا کنکور نشده‌اند، تصمیم به مهاجرت تحصیلی به خارج از کشور، به خصوص کشور گرجستان می‌گیرند. افرادی که می‌خواهند به این کشور مهاجرت کنند؛ باید قبل از هر چیزی دانشگاه معتبری را مانند دانشگاه تفلیس انتخاب کنند.

ادامه تحصیل پزشکی در کشور گرجستان معمولا به زبان انگلیسی، گرجی و روسی امکان پذیر است و ادامه تحصیل در رشته پزشکی این دانشگاه؛ بدون مدرک زبان و آزمون ورودی امکان پذیر است. همچنین برای ورود به آکادمی پزشکی تفلیس ؛ فقط کافی است مدرک دیپلم دبیرستان را با معدل نسبتا خوب ارائه کنید.
شما می‌توانید دوره‌های زبان را در کشور گرجستان سپری کنید و جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد. توجه داشته باشید که اغلب دانشگاه‌های پزشکی در کشور گرجستان؛ مورد تایید وزارت علوم و بهداشت ایران نیستند و از این رو توصیه می‌شود اگر علاقمند به تحصیل پزشکی در این کشور هستید، قبل از هر چیزی اطلاعات لازم را به دست آورید.

نظرات خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *