آشنایی با شاعران و مفاخر کشور گرجستان

آشنایی با شاعران و مفاخر کشور گرجستان

آشنایی با شاعران و مفاخر کشور گرجستان – کشور گرجستان یکی است اصیل ترین و ریشه دارترین کشورهای اروپایی است این کشور از لحاظ فرهنگ بسیار غنی است. مردمان کشور گرجستان به شعر و ادبیات بسیار اهمیت می‌دهند و مفاخر و شاعران خود را گرامی می‌دارند. در ادامه به معرفی برخی از مفاخر کشور گرجستان خواهیم پرداخت.

شوتا روستاولی شاعر سبک کلاسیک

یکی از معروف‌ترین شاعران گرجی در سده‌های ۱۲ میلادی بود او را بهترین و معروف‌ترین شاعر ادبیات در سبک کلاسیک می‌دانند. روستاولی شعرهای خود مسائل غیر دینی را بیشتر نمایان می‌کرد. روستاولی نویسنده حماسه پلنگینه پوش است.

این داستان از معروف‌ترین حماسه‌های ملی کشور گرجستان است که هنوز هم در مدارس آن کشور تدریس می‌شود. روستاولی شعرهایش معرفی خود پرداخته در یکی از قسمت‌های شعرش او خودش را تحصیل کرده و نوعی فرهیخته و نجیب‌زاده در بزرگ‌ترین درباره گرجستان معرفی کرده است.

شوتا روستاولی

شوتا روستاولی

روستاولی جز اولین مفاخر کشور گرجستان به حساب می‌آید در منظومه پلنگینه پوش پیرامون آرمان‌های انسان گرایانه مانند عشق دوستی رشادت و گذشت می‌گوید همچنین قهرمانان این داستان افرادی شجاع و نوع دوست هستند.

منظومه پلنگینه پوش به سبب نوع نگارش و وجه نمایشی که در آن به کار رفته است بسیار مورد توجه و تحسین کارشناسان ادبی قرار گرفته است به طوری که حتی در زمان معاصر نیز کارشناسان از آنجا به عنوان یک اثر فرهیخته و ملی یاد می‌کنند.

این منظومه برای اولین بار در سال ۱۷۱۲ میلادی در شهر تفلیس در کشور گرجستان به چاپ رسیده است و تاکنون به زبان‌های مختلف دنیا ترجمه شده است این اثر حتی به زبان فارسی نیز ترجمه دارد که این می‌تواند اهمیت این اثر فاخر را بیش از پیش نمایان کند.

ایلیا چاوچاوادزه مورخ و سیاست مدار سده 19 میلادی

ایلیا چاوچاوادزه از دیگر مفاخر کشور گرجستان است شاعری است که علاوه بر آثار منظوم نوشته‌هایی به نثر نیز دارد موضوعات نوشته‌های ایلیا چاوچاوادزه سیاسی اجتماعی و تاریخی است. این نویسنده بزرگ و روشنفکر از مهم‌ترین مردان اجتماعی گرجستان در زمان خودش به شمار می‌آمد.

او همچنین در عرصه‌های سیاسی نیز فعالیت‌های چشمگیری داشت. ایلیا چاوچاوادزه از رهبران جنبش آزادی خواه ملی در سده نوزدهم میلادی بوده است.

چاوچاوادزه

چاوچاوادزه

چاوچاوادزه که از بزرگان شعر و ادب گرجستان به شمار می‌آید، در ۲۷ اکتبر ۱۸۳۰ در منطقه کاختی در شرق گرجستان دیده به جهان گشود مادر او از بچگی علاقه به فرهنگ و هنر را در وجود پسرش القا کرد.

ایلیا هنگامی‌که دانشجو بود به مطالعه در موضوعات سیاسی و تاریخی بسیار علاقه مند بود. او و شاگردانش کتاب‌های قدیمی گرجی و مجموعه‌های نسخ خطی را جمع آوری می‌کردند آن‌ها تأثیر بسزایی در رشد فرهنگ و تاریخ کشور گرجستان داشتند.

چاوچاوادزه از مفاخر کشور گرجستان، علاقه زیادی به شکسپیر داشت او به همراه ایوانه ماچابلی از اولین افرادی بودند که آثار شکسپیر را به گرجی ترجمه کردند. ایلیا چاوچاوادزه در تمام طول زندگی خود مشغول تلاش برای پیشرفت فرهنگ و تاریخ و سیاست کشورش بود.

او حتی در عرصه سیاست آن‌قدر پیشرفت کرد که در سال ۱۹۰۵ میلادی تقاضای استقلال سیاسی گرجستان را مطرح کرد که این تقاضا با موافقت سایر افراد همراه بود. ایلیا در سال ۱۹۰۶ در کنگره امپراتوری روسیه نماینده گرجستان بود در آن زمان امپراطوری روسیه بسیار وسیع بود و شامل چندین کشور می‌شد که گرجستان هم یکی از آن کشورها بود بعدها که گرجستان به استقلال رسید مجلس امپراتوری آن نیز از روسیه جدا شد.

ایلیا چاوچاوادزه از مفاخر کشور گرجستان، در سال 1907 توسط افرادی خیانت‌کار در روستای تسیتساموری به قتل رسانده شد سال بعد از طرف کلیسای ارتدکس گرجستان دستور داده شد تا تندیسی از این مرد بزرگ تاریخ کشور گرجستان بسازند.

آکاکی تسرتلی شاعر محبوب گرجی ها

آکاکی تسرتلی از شاعران و نویسندگان محبوب کشور گرجستان است. او نیز همانند ایلیا چاوچاوادزه از افراد مهم در جنبش آزادی خواهی میهن بوده است. آکاکی که از در ۲۱ ژوئن سال ۱۸۴۰ میلادی در روستای ایمرتی به دنیا آمد.

آکاکی تسرتلی

آکاکی تسرتلی

او تحصیلات خود را در دانشگاه سن پترزبورگ در رشته خاورشناسی به اتمام رساند و در سال ۱۸۶۲ به کشورش بازگشت دلش نمی‌خواست که در ادارات دولتی استخدام شود اما همواره پشتیبان و همراه مردم کشورش بود از او به عنوان فردی خلاق آزاده و روشنفکر یاد می‌شود.

تسرتلی که از مفاخر بزرگ که برش است همواره مردم را در همه زمینه‌ها یاری می‌داد. آکاکی یکی از مفاخر کشور گرجستان است که در نوشته‌هایش لطیفه گویی را نیز دنبال کرده است. تأثیر فرهنگ عامه در نوشته‌های او به چشم می‌خورد و در گردآوری ادبیات عامه سهم مهمی داشت.

آشنایی با شاعران و مفاخر کشور گرجستان /

اشتراک

نظرات خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *